Zásielkový predaj liekov, ktoré nie sú viazané na recept, zatiaľ nebude

Zásielkový predaj registrovaných liekov a zdravotníckych pomôcok, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis alebo poukaz, sa zatiaľ na Slovensku nebude môcť realizovať. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vypustilo tento návrh z novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorou sa na svojom najbližšom rokovaní bude zaoberať vláda. Niektoré lekárne už ponúkajú predaj výrobkov aj cez internet, ide ale iba o doplnkový sortiment a nie lieky.

Ako pre TASR objasnila Eva Slováková z MZ SR, odbor aproximácie práva sekcie vládnej legislatívy Úradu vlády SR neodporúčal Legislatívnej rade vlády prerokovať novelu zákona s početnými novelizačnými bodmi. Rezort preto na rokovanie kabinetu predložil materiál obsahujúci iba body súvisiace s európskymi smernicami, ktoré musí Slovensko prebrať do 21. decembra. 

Zásielkový predaj liekov chce rezort riešiť v priebehu roku 2009 v novom zákone o humánnych liekoch. "Vzhľadom na to, že zásielkový výdaj liekov nie je v rámci EÚ harmonizovaný, navrhované ustanovenia budú musieť byť aj predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania. Toto konanie v prípade námietok členského štátu môže trvať až jeden rok," zhrnula. Zásielkový predaj liekov a zdravotníckych pomôcok viazaných na lekársky predpis alebo poukaz pôvodný návrh novely zakazoval. 

Povolenie na zásielkový predaj mala podľa pôvodného návrhu od príslušného samosprávneho kraja dostať len verejná lekáreň alebo výdajňa zdravotníckych pomôcok. Lieky by si tak pacienti mohli objednávať osobne, telefonicky, faxom, elektronickou poštou či prostredníctvom internetu. Predaj liekov prostredníctvom internetu je možný napríklad v Nemecku.

Autor článku: TASR
Dátum vydania: 18.08.2008

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (1)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: Jana Deličová E-mail,
Dátum: 04.11.2008 - 16:53

Ako je možné,že zasielkový predaj voľnopredajných liekov je zakázaný,ale nieje problém si ich kúpiť cez internet v niekoľkých internetových lekárňach? Môžete si kúpiť paralen alebo vaginálne čípky,ale napr. vo výdajne zdravotníckych pomôcok je predaj zakázaný.


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.