REKLAMA

 

REKLAMA

 

ZDIEĽAŤ TÚTO STRÁNKU NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

 

Poplatky u obvodného lekára

« naspäť na zoznam tém
Autor: /-/
Dátum: 21.02.2007 - 17:24

Aké poplatky u lekára poisťovňa neprepláca a koľko si Váš lekár účtoval?

Reagovať na úvodný príspevok

najstaršie hore najnovšie hore

Autor: ajka
Dátum: 08.06.2014 - 13:17

Má vyjsť nový zákon o poplatkoch. Poplatky platiť budeme, ale že vraj musí sa vedieť prečo a začo.
Napadá ma prečo vláda R. Fica zrušila 20-korunáčky-zajacovky, keď teraz platíme oveľa viac. Je naše zdravotníctvo bezplatné, asi nie. Už aj tým že človek si platí zdravotné poistenie a navyše musí doplácať nehorázne sumy a zvlášť u zubárov. Dúfam že tie registračné pokladnice budú u lekárov, a pacienti nadobudnú odvahu si pýtať bloček.

Autor: Anička
Dátum: 05.07.2011 - 17:45

Dobrý deň, ortopéd vyinkasoval od mojej mamy - dôchodkyne - za vypísanie a potvrdenie tlačiva "Hlásenie poistnej udalosti" pre poisťovňu honorár vo výške 50,- €, že veď jej to poisťovňa preplatí. Poisťovňa jej preplatila 4,98 €. Čo k tomu dodať?

Autor: ajka
Dátum: 10.06.2014 - 13:46

Je to ozaj nehorázne, také poplatky pýtať za jedno tlačivo. To nebolo ani za Dzurindovej vlády a táto vláda Smer si hovorí sociálna. Ľudia majú nízke platy, je veľká nezamestnanosť a zdieračov máme na každom kroku dosť. Aspoň lekári by samohli správať eticky a Hippokratovou prísahou. Poplatky, za prenájom ordinácie, poplatky za vybavenie ordinácie, prístrojové, za rôzne tlačivá, všetko si dajú do nákladov a zaťažia tým pacienta, preto treba registračné pokladnice. Zmenili sa na podnikateľov, napr. vlastnia optiku, alebo kozmetické prístroje, tak nech pôsobia ako ostatní podnikatelia a živnostníci.

Autor: Brano E-mail
Dátum: 23.02.2011 - 11:34

Ma pravo odomna lekarka pytat poplatok 2 eura za vypisanie 4 dnovej PN?

Autor: Gabriela E-mail
Dátum: 03.05.2011 - 17:13

Dobrý deň Braňo. Neviem, či Vám už niekto odpovedal, ale za vypísanie PN-ky má právo lekár podľa zákona pýtať poplatok 0, 80 Eur len od evidovaných na úrade práce, pretože tieto výkony im sociálna poisťovňa neprepláca. Sociálna poisťovňa prepláca len za zamestnancov a SZČO

Autor: Dana
Dátum: 21.10.2010 - 11:11

Cennik ma byt s peciatkou "z kraja", ked nie je, tak je neplatny, ale v realite je to tak, ze ked zaplatis, a aj ked mas potvrdenie, a ides sa potom stazovat, je to tvoja nevedomost, nemal si platit a nic nevybojujes. To je moja skusenost, to sa lekarom toleruje, tam hore, lebo by inak chceli vyssie platy. Staci pozriet cenniky v cakarnach, mali by lekarom davat za to pokuty, pripadne tvrdsie postihy, zijeme v kocurkove.

Autor: QX
Dátum: 21.10.2010 - 13:11

Čo s tým má kraj? Lekári su sukromní podnikatelia a nie sú povinní dať žiadny cenník schvaľovať nikomu. Len prednostné vyšetrenie povoľuje VUC, nič iné.

Autor: Anka
Dátum: 27.05.2010 - 19:23

Idem si vybavovat Invalidny dochodok. Je to spravne ked ziadam od odbornych lekarov posudok pytaju si 15 eur zaplatit?

Autor: Anka
Dátum: 15.08.2010 - 18:08

Ahoj, za vypisanie tlaciva "400" by si obvodný lekar nemal davat preplacat od pacientov, pretoze to ma hradene od socialnej poistovne za vypísanie. Daj si na to pozor, ja za to preto neuctujem ak moj zamestnávatel vypisuje tieto tlaciva!

Autor: Elbereth
Dátum: 26.05.2010 - 15:09

Chcela by som vediet, aku "pravnu zodpovednost" lekar prebera - ved je to len potvrdenie, kde je vyslovene uvedene, ze pacient bol na vysetreni, co sa da v pripade sporov dokazat aj zdravotnou dokumentaciou. Okrem toho velmi pochybujem, ze ide o prijem, z ktoreho odvedie dan, kedze nevystavi riadny prijmovy doklad a nema ani takyto poplatok uvedeny v cenniku na viditelnom mieste.

Autor: jana
Dátum: 27.05.2010 - 10:06

Prečo si nevypýtaš cenník? A doklad o zaplatení? Nesťažuj sa tu na fóre, ale pýtaj sa priamo lekára, keď Ti ukáže cenník, a dá doklad o zaplatení je to OK.

Autor: rado,
Dátum: 15.10.2009 - 21:49

Dnes som platil za potvrdenie, ospravedlnenie dcere do ziackej knizky u neurologa po vysetreni 1 eur bez vydania potvrdenky o zaplateni. Je to OK?

Autor: A ja
Dátum: 16.10.2009 - 12:54

1 euro je OK, ale potvrdenie si si mal vypýtať.

Autor: majda E-mail
Dátum: 24.03.2010 - 10:29

Je to normálne, aby sa človek pre takú vec ako pečiatka na priepustku bol nútený strácať čas chodením po Úrade pre dohľad nad zdr. starostlivosťou? U jedného platím a u druhého neplatím, obaja majú cenníky na dverách, ale je to o charaktere lekára. Som z toho znechutená, ako sa máme brániť my pracujúci ľudia s deťmi. Potvrdenie do žiackej knižky za poplatok, to je už vrchol, nech mi niekto povie, ako sa mám v takom prípade brániť. Tým, že podám na lekára sťažnosť. A čo ak mi dá doklad o zaplatení, ktorý nemá číslo a je to len zdrap papiera.

Autor: A ja
Dátum: 24.03.2010 - 12:36

Podľa školského zákona, ktorý poslali zdravotné poistovne lekárom, aby odôvodnili, že prestávajú preplácať potvrdenky /1997/ je napísane, že za neprítomnosť žiaka v škole je zodpovedný jeho zákonný zástupca. V prípade, že žiak chýba dlhšie ako 5 dní, lekár môže dať potvrdenku. Doslova. Takže bránte sa v škole, oni požadujú niečo, čo podľa zákona požadovať nemajú. Lekár má právo zaučtovať pacientovi všetko, čo za neho neplatí zdravotná poistovna, čiže aj potvrdenia.

Autor: Katarína Leštáková E-mail
Dátum: 06.04.2009 - 13:22

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v prípade, že navštevujem lekára, ktorý nie je v rajóne môjho bydliska, vypýtal si odo mňa jednorázový poplatok 30€. Ako to vlastne je? Je voľná voľba lekára, alebo nie? Prečo som musela platiť? Ďakujem za odpoveď.

Autor: eva
Dátum: 06.04.2009 - 13:54

Ano, je slobodna volba, ale lekar je povinny prijat len pacienta zo svojho obvodu, ostatne je jeho dobra vola. Zavisi to tiez od jeho podla kapacitnych moznosti.

Autor: :-DD
Dátum: 06.04.2009 - 15:46

Slobodna volba lekara je, ale na oboch stranach. Lekar je povinny zobrat pacientov zo svojho rajonu, ak si mimo rajonna, vezme ta za urcitych podmienok. Ta podmienka bola zjavne 30 euro.

Autor: Doctor
Dátum: 18.11.2008 - 14:46

Pravdu treba hľadať správnym rozlíšením poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Je nazáklade žiadosti pacienta alebo ako výsledok vyšetrenia a stanovenia diagnózy lekárom. Teda ak odber na KO iniciuje ošetrujúci lekár, nesmie tento odber spoplatňovať - plne je hradený zdravotnou poisťovňou. Keď ste museli zaplatiť za odber, pošlite sťažnosť na príslušnú pobočku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak odber na KO iniciuje pacient z akýchkoľvek dôvodov, musí si výkon uhradiť sám v cene, akú má ošetrujúci lekár vyvesenú na nástenke v ambulancii. Ak lekár tento výkon nemá v cenníku, nemôže zaň ani pýtať platbu. Keď sa to stalo, pošlite sťažnosť na úrad Vyššieho územného celku.

Autor: eva E-mail
Dátum: 16.11.2008 - 16:25

Chcela by som sa spýťať, či sa Vám zdá normálne, ak si lekár pýta za vyšetrenie na potvrdenie zdravotnej spôsobilosti na VP od dôchodcov nad 70 rokov 900, Sk (bohužial je to mimo Bratislavu a nie je možné ísť k inéhu lekárovi, tak ako v Blave) a či neviete poradiť, čo sa s tým dá robiť. Prehliadka pozostáva z čítania písmen a zmerania TK.

Autor: Doctor
Dátum: 18.11.2008 - 14:36

Normálne to nie je. Ale za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla sa lekárovi platí v hotovosti. Táto činnosť nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa zákona. Niektorí lekári vydajú potvrdenie bez toho, aby sa na vás pozreli. Cenu si stanovil lekár. Ja chodím k lekárovi pre takéto potvrdenie za 320,- Sk. Keď Vás to irituje, oznámte cenu tohoto výkonu na úrad Vyššieho územného celku. Pošlite to ako sťažnosť na neprimerané stanovenie ceny, lebo ináč sa svaším podnetom nebude nikto zaoberať.

Autor: Henrieta E-mail
Dátum: 03.05.2007 - 10:27

Je pravda, že od 1.5.2007 sú lekári oprávnení žiadať 40,- Sk za potvrdenie priepustky do práce?

Autor: benkovaada E-mail
Dátum: 19.02.2008 - 22:30

Iba ak ti vystavil tlačivo on, ak si si priniesla tlačivo ty, za pečiatku neplatíš

Autor: dada
Dátum: 21.01.2009 - 06:57

To nie je oprávnenie, ale nie je to hradené ZP, ani sociálnou poisťovňou, potrebuješ to Ty alebo Tvoj zamestnávateľom, tak si to musíš bohužiaľ zaplatiť. Aj u notára platíš za podpis. Sorry, ale je to tak.

Autor: amalova
Dátum: 24.04.2007 - 20:17

Neviem ako je to v súlade so zákonom o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale moj odborny lekar pri kazdej navsteve zinkasuje odo mna poplatok 300 Sk a to si ma objednava kazdy mesiac. Na prijmovy doklad napise "vyziadanie terminu". Nikdy som si ziaden termin nevyziadala, dokonca si myslim, ze si ma objednava tak casto, aby mohol inkasovat a nielen odo mna ale aj od poistovne, ale tu to vobec netrapi, isto plati aj ona a urcite viac.

Autor: Maja
Dátum: 02.05.2007 - 11:51

Na tejto stranke si kliknite vlavo na poplatky a tam je to všetko napisane. Podla mna od Vas berie lekar neopravnene platby. Mam osobnu skusenost, kazdy mesiac chodim na kontrolu odbornemu lekarovi a neplatim ani za odbery krvi a ani za vysetrenie. Pokusy vsak boli po zavedeni 20 korunoveho poplatku, ale ked som sa ohradila, ze som v dispenzariu, tak som viacej neplatila. Drzim palce a bojujte za svoje prava. Je to v nasich rukach kolko dovolime, aby nas okradali.

Autor: benkovaada E-mail
Dátum: 19.02.2008 - 22:36

Pozor, rozlišujeme objednanie na termín v riadnom pracovnom čase, ambulantných hodinách, toto objednanie je bezplatné a robia to lekári, ktorý chcú mať na pacienta a vyšetrenie potrebný čas, aby sa teda vedeli na neho a jeho dg. sústrediť, nie sa rušiť vyklepkávaním nervóznych pacientov, no a objednanie termínu, hodiny po jeho ambulantných hodinách sa platí. Neviem kedy objednáva teba. Robím sestričku, taktiež objednávam, ale neinkasujem, pretože je to v riadnom pracovnom čase, ak by som kvôli tebe mala ostať po pracovnom čase, vtedy by si mi musela zaplatiť. Myslím, že som to zrozumiteľnejšie napísať ani nemohla. Sťažuj sa, aj súkromný lekár má svojho nadriadeného. Daj tichý bonz na MZSR, a mimochodom my inkasujeme 180, - Sk.

Autor: Andrea
Dátum: 25.03.2007 - 18:07

Dobry deň, podľa informácii zo stranky VsZP sú tieto poplatky neoprávnené. Podobný problém som mala aj ja a preto som si dala mailom dotaz na VsZP. V mojom pripade lekárka žiadala poplatok za zdravot. materiál (ihly, skumavky, striekačky) na odber krvi. Zo zdrav. poisťovne mi odpísali, že na tento materiál prispieva poisťovňa zmluvnému lekárovi a v prípade, že lekár trvá na platbe mám možnosť sa sťažovať na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Som ale veľmi rada, že si pacienti začínajú konečne chrániť svoje peniaze a neplatia za všetko, čo si lekár povie. Lekári totiž začali zneužívať svoje postavenie a od pacientov budú za chvíľu žiadať platby aj za vzduch, čo dýchame v ich ambulanciach. Prajem veľa úspechov v obhajovaní si svojich práv! V mojom prípade, keď som sestričke ukázala mail s odpoveďou ohľadom platby najskôr sa začala rozčuľovať a odvolávať na doktorku a keď som jej povedala, že sa budem sťažovať a že môže prisť o robotu, tak skrotla a viacej nežiadala odo mňa peniaze na zdrav. materiál. Lekári dávajú tieto príkazy sestrám a tie sa odvolávajú na lekárov, začarovaní kruh. Je asi len na nás pacientoch, pokiaľ im dovolíme až ísť. Čím viacej ľudí sa bude domáhať svojich práv, tým skôr ich zastavíme v okrádaní pacientov. Je to len na nás všetkých!

Autor: Soňa
Dátum: 22.03.2007 - 23:57

Tiež mám tie skúsenosti, že moja praktická lekárka má na dverách vyvesený cenník, ktorý je podľa mňa bezcenný papier (nemá razítko, nie je uvedené, kto ho schválil a pod.) a slúži len na zavádzanie ľudí. Bez hanby tam má uvedené ceny za vystavenie PN, za preventívne prehliadky, potvrdenie OČR, vystavenie rôznych potvrdení a dokonca prosí pacientov o príspevok 20.-Sk na chod ambulancie. Od pacientov žiada aj zakúpenie zdravotného materiálu. Toto všetko jej samozrejme prepláca aj zdravotná poisťovňa. Čiže dobrý biznis. Raz zaplatí poisťovňa a pacient zaplatí p. doktorke do vrecka. Kedy sa už konečne pacienti zobudia a prestanú týmto podvodníkom platiť za to, čo nemusia? A čo robia nadriadení a kompetentní? Hrajú sa na mŕtvych chrobákov! Všetko je postavené na ľudskej blbosti - a p.doktorka sa teší, jak jej dá nejaká babička posledných 100.-SK a nezaujíma ju, či má chuderka babička na chlieb. Je to hnus! Pokiaľ si pacient nebude hájiť svoje práva, niektorých doktorov nič nezastaví v neoprávnenom vyberaní poplatkov.

Autor: benkovaada E-mail
Dátum: 19.02.2008 - 22:39

Cenník je platný, za PN sa naozaj platí, platíš za tlačivo, pretože aj lekár si ho musí kúpiť, jedno PN tlačivo stojí 19,-Sk a nadštandartné služby na vlastnú žiadosť čo nesúvisí s tvojou dg. naozaj za to sa platí, to nie je v rámci liečby. Ale aj tak si dávaj pozor na korunky a nenechajte sa zdierať.

Autor: jm
Dátum: 13.09.2008 - 20:46

Lekár tlačivo PN nekupuje, ale dostáva zo sociálnej poisťovne zadarmo a za to, že PN vypíše mu zaplatia tiež.

Autor: anna
Dátum: 10.09.2008 - 09:11

Nie je to žiadna hanba, treba sa vždy spýtať, za čo platíte. Napr. poplatok za vypísanie PN platí len nezamestnaný, ktorý je vedená na urade práce, pretože urad práce neprepláca vystravenie PN len sociálna poisťovňa, keď je je zamestnaný. Potvrdenia o zdravotnom stave a pod. žiadna zdravotná poisťovňa neprepláca, len pre účely súdu. Takže pohužial. Preventívne vyšetrenia ľudia často žiadaju aj častejšie ako prepláca zdravotná poisťovňa, takže to si tiež musia platiť. Odbery na vlastnú žiadosť tiež, pretože je presne stanovené, ktoré odbery sa v rámci prev. vyšetrenia môžu robiť. Takže takéto ohovárania ľudia robia len preto, že sa nepýtajú,za čo vlastne platia. A tie "strašné" peniaze zo zdravotnej poisťovne - sú obyčajná almužná, ktorú keby ste si porovnali s platbami v ostatných krajinách EU? Veď keď sa niečo Vám stane v zahraničí, kolko platíte u lekára? A mnoho ostatného, to by nestačili stránky.

Autor: Luboš
Dátum: 01.03.2007 - 00:04

Lekár má právo nechať si pacientom zaplatiť každú službu, za ktorú mu nezaplatí poisťovňa.

Všeobecní lekári majú bežné výkony (medzi ktoré patrí aj odber krvi súvisiaci s vyšetrením chorého pacienta) platené paušálne. Ak si chcú účtovať poplatky za iné služby, tieto poplatky musia mať zverejnené a niektoré z nich aj schválené samosprávnym krajom.

Každopádne sa odporúčam obrátiť s podnetom na prešetrenie na príslušný samosprávny kraj (na lekára samosprávneho kraja).

Autor: DAnka V.
Dátum: 19.02.2008 - 10:23

Ale odkiaľ mám ja ako obyčajný pacient vedieť čo poisťovňa hradí a čo nie? A už vôbec netuším, čo im platí paušálne alebo inak.

Autor: elinor
Dátum: 19.02.2008 - 21:02

Výkony, ktoré poisťovňa nehradí, má mať lekár uvedené v Cenníku na viditeľnom mieste v čakárni. Cenník si tvorí každá ambulancia sama podľa vypočítaných nákladov, nemusí ich nikto schvaľovať ani podpisovať, jedine platbu za prednostné objednanie na vyšetrenie, ktoré schvaľuje lekár samosprávneho kraja na žiadosť lekára.

 

REAKCIA NA ÚVODNÝ PRÍSPEVOK

Meno:

E-mail:


email nie je povinný

Upozornenie, prečítajte si!

  • Používajte medzery, čiarky, bodky, nerobte gramatické chyby.
  • Nepíšte všetko veľkými písmenami, nepoužívajte vulgarizmy.
  • Vetu začnite veľkým písmenom, ukončite bodkou, otázku otáznikom.
  • Prečítajte si pravidlá prispievania. Príspevok by sa mal podobať na slušný list.
TEXT PRÍSPEVKU

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.