REKLAMA

 

REKLAMA

 

ZDIEĽAŤ TÚTO STRÁNKU NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

 

Aspergerov syndróm

« naspäť na zoznam tém
Autor: spika
Dátum: 28.08.2007 - 10:35

Moja 20-ročná dcéra má pravdepodobne Aspergerov syndróm. Má tu niekto s tým skúsenosti? Kde je možné objednať sa na vyšetrenie - kdekoľvek na Slovensku? Má to vôbec význam?

Reagovať na úvodný príspevok

najstaršie hore najnovšie hore

STRÁNKOVANIE
začiatok | 2 |

Autor: gima
Dátum: 18.08.2014 - 21:02

Pozrite si stranku >link<

Autor: Mária E-mail
Dátum: 16.06.2011 - 21:24

Dobrý deň, som študentka psychológie a vo svojej diplomovej práci by som sa chcela venovať prežívaniu a skúsenostiam rodičov, ktorí majú dieťa s Aspergerovým syndrómom. Jedná sa o jedno stretnutie, počas ktorého by ste mi o tom bez toho, aby som vás prerušovala akýmikoľvek otázkami porozprávali. Anonymita a dôvernosť rozhovoru je zaručená. Rada by som vo svojej práci zhrnutím skúseností viacerych rodičov prispela k lepšiemu pochopeniu detí s diagnózou aspergerovho syndrómu a načrtla radosti a starosti, ktoré takáto diagnóza u detí znamená pre ich rodičov. Ak by sa medzi vami našiel niekto ochotný, najlepšie z Bratislavy a okolia, bola by som vám veľmi vďačná za pomoc.

Autor: andrej E-mail
Dátum: 16.07.2011 - 16:51

Mozme sa stretnut v BA. Nase dieta ma 16 rokov, je AS. Moje tel. c.: 0903 226 700.

Autor: aspík
Dátum: 05.05.2011 - 17:04

Ahojte, dnes som objavila novú stránku >link< dávam vám ju do pozornosti, sú tam zaujímavé informácie

Autor: anka I.
Dátum: 22.08.2014 - 00:01

Ma niekto v Sali dieta s aspergerovym syndromom, vo veku 7-9rokov? Ja mam 7 ročneho syna, ktory ma asperger, rada by som sa zoznamila s rodičmi, vzajomne si poradit

Autor: Ellen
Dátum: 11.03.2011 - 05:35

Neviete nejaký kontakt na lekára, alebo psychológa v Košiciach, ktorý sa venuje pacientom s Aspergerovým syndrómom? Za odpoveď vopred ďakujem.

Autor: Beáta Jelínková E-mail
Dátum: 03.03.2011 - 23:37

Má niekto skúsenosti, ako zvládať agresivitu u detí s aspergerovým syndrómom? Ide o môjho 12-ročného syna.

Autor: katie273
Dátum: 06.03.2011 - 18:35

Ahoj Beata, agresivita je prejavom frustracie alebo sikany (nemusi ist o telesnu sikanu, staci, ked ho spoluziaci maju za podivina, martanka). Asperger je dobromil, pokial niekto nie je proti nemu. Cize radim vyselektovat, zistit pricinu agresivity a naucit chlapca, ako sa v takychto situaciach zachovat (1000 krat mu vysvetlit, ze bitka nie je riesenie a mozno na 1001 krat to pochopi). Terapia pevnym objatim ma tiez daco do seba. Skus ho minimalne 7 krat za den (to je len orientacne cislo) pevne objat a povedat mu do ucha: Ty si moj zlaty chlapcek, mam ta velmi rada.

Autor: Jasna
Dátum: 17.12.2012 - 13:41

Veľmi dobre viem aký pozitívny účinok má vyjadrovanie lásky dieťaťu s AS. Ale aj veľmi dobre viem aké negatívne a úzkostné pocity majú ostatné detičky v triede, ktoré sa deň čo deň stávajú svedkami nevysvetliteľných zlostných výbuchov a agresivity voči všetkému zo strany svojho spolužiaka s AS, ktorého majú dosť čo zvládnuť dve až tri dospelé osoby. Naša spoločnosť mu totiž musí vytvoriť také podmienky na vzdelávanie aké on potrebuje. V záchvate svetového ľudomilstva zabúdame na zdravé deti v triede, ktoré majú toto právo tiež. Myslím si, že integrácia takýchto detí a zvlášť s agresívnou formou, je nešťastné riešenie pre dieťa s AS a aj pre intaktné deti v triede.

Autor: johndoe
Dátum: 24.12.2010 - 16:39

Dá sa stopercentne potvrdiť / vyvrátiť "prítomnosť" tohto syndrómu? O tomto syndróme som sa dozvedel len pred pár dňami, ale veľmi ma to zaujalo a myslím si že som tiež Asperger. Niekto tu písal o lekárke v Nitre, vedel by mi na ňu niekto dať kontakt? Veľmi pekne ďakujem.

Autor: Majo E-mail
Dátum: 01.03.2011 - 22:31

Ak to na teba sedí ako riť na šerbeľ, neviem čo tam potom chceš ešte potvrdzovať / vyvracať :) Treba si uvedomiť, že niektoré tie veci si sa mohol už vedome odnaučiť. To vieš len ty sám. Napr. ja si pri každom rozhovore už teraz uvedomujem, že sa treba (pre mňa) nadmerne veľa dívať do očí a snažiť sa pôsobiť živým, až (pre mňa) teatrálnym (pre iných normálnym) dojmom, rozprávať živým, nie monotónnym hlasom, zaujímať sa o druhých a stále sa nútiť k rozhovorom o (pre mňa) nepodstatných stupídnych veciach atď. Dá sa veľa vecí naučiť, prvé dva či tri rozhovory si druhý človek ani nemusí nič všimnúť a môže ťa považovať dokonca za mimoriadne inteligentného a slušného človeka. Ale po čase, keď sa budete poznať dlhšie, ťa prehliadne a všimne si, že s tebou niečo nie je "v poriadku". Pri tom s tebou je všetko v poriadku, len ti chýbajú spoločenské skúsenosti, dá sa povedať že ti chýbajú "roky života", pretože si zažil minimum sociálnych udalostí a kontaktov s inými ľuďmi v čase, keď si ešte tieto zákulisia spoločenských vzťahov neovládal. Hlavné je ale jedno - AS nie je nejaká dočasná "porucha", je to psychologická črta už od narodenia, preto väčšina ľudí s AS sa javila viac či menej "iná" už odmalička. Ja som bol tiež odjakživa iný, ale nakoľko som kľudnej, slušnej a introvertnej povahy, nikomu som nespôsoboval problémy a so svojimi problémami som sa uzavrel iba do seba, tak sa to nikdy nejako extrémne navonok neprejavilo. Trpela tým len moja silná, prirodzene ľudská potreba po sociálnom zázemí, a to cca od nejakého 15. , 16. roku veku. Pekný deň,
Majo, 25 r.

Autor: katie273
Dátum: 01.03.2011 - 22:59

Ahoj Majo, presne toto som si uvedomila, že to je pravé východisko pre Aspíkov. Môj syn má 7 rokov a už ho učím (pre neho "umelo") sociálnym interakciám, preberáme rôzne situácie a učím ho rôzne slovné repliky. V škole je to zlé, priťahujú ho spolužiaci, ktorí šaškujú a nahovárajú ho, aby robil cez hodiny hlúposti, vystrájal. A on ich poslúcha. Veľmi ma mrzí, že na Slovensku neexistuje škola, ktorá by nemala nič proti asistentke, lebo syn má nadpriemerné IQ a nemôžem ho dať do školy pre autistov. Kto poradí?

Autor: Mima E-mail
Dátum: 03.05.2011 - 12:48

Ak si Bratislavčanka a mas syna s napriemernym IQ, odp. skolu na Majernikovej 60 v Karlovke, tam chodia uz viaceri Aspergerovia a asistentov tam dokonca sami ponukaju, ale za poplatok.

Autor: Zuzana Janotová E-mail
Dátum: 13.09.2013 - 14:17

Dobrý deň, ja mám syna tiež z AS tiež má vysoké IQ, presne ako ste popísali, prebieha už u nás v škôlke, iné deti akurát vedia kedy s tým končiť keď je moc zle, ale náš Max potom z toho výjde ako ten najhorší - mal by ísť o rok do školy, zápisy budú január / február, tak začínam hľadať, čo by bolo preňho vhodné, súkromnú pre nadaných si dovoliť nevieme a v štátnej na Teplickej berú len "zdravé" nadpriemerné deti bez AS - vy ste niečo našli? ako ste to riešili? Dopredu ďakujem za každú info.

Autor: Niekto
Dátum: 10.07.2014 - 01:22

Asi reagujem pre Vas uz neskoro, ale to co tvrdite naozaj nie je pravda. Osobne viem o niekolkych detoch s AS, ktore skolu na Teplickej navstevuju nie je s tym problem...

Autor: spika E-mail
Dátum: 19.09.2010 - 10:26

Vie mi niekto poradiť dobrého psychológa / psychiatra v Bratislave, ktorý sa venuje dospelým s AS? Ďakujem.

Autor: dada E-mail
Dátum: 19.11.2010 - 12:29

Pán doktor Dušan Alakša - psychiater, ktorý sa zaoberá problémami dospelých autistov. Aj my k nemu ideme o dva týždne. Skúste. Aj ja som ešte nestratila nádej, hoci niekedy som zúfalá.

Autor: Phronek E-mail
Dátum: 28.06.2010 - 20:27

Môj kamarát má aspergera a vôbec mu to neprekáža - ešte sa tým každému pochváli a mám pocit, že tým aj rád tak trochu "desí" svoje okolie. Je pravda, že keď po ňom niečo človek chce, tak nestačí naznačiť - jemné náznaky, alebo empatia (prišiel nevhod a ani si to nevšimol) je pre neho niečo, ako opera pre hluchého, ale na druhej strane je osviežujúco úprimný a priamo sa vyjadrujúci človek. Aby som mu porozumel, tak rozhodne som sa musel začítať aj do kníh - skúste niektorú s týchto: >link<

Autor: Peter E-mail
Dátum: 08.08.2010 - 11:14

Mám vnuka / 12 roč. / s uvádzanou diagnózou. Môj názor je, že na integráciu takýchto ľudí do spoločnosti / aj školy / niesú pripravení ani pedagógovia, ani psychiatri. Nevedia, / možno ani nechcú / pomúcť ani sociálni kurátori. Na moju otázku: ako sa mám správať k vnukovi, som dostal od psychiatra, ktorý jeho osud môže dosť ovplyvniť odpoveď, že má ísť na liečenie, ale vyliečiť sa to nedá. A o tom, že na takýchto ľudí sú pripravení zamestnávatelia, prípadne Šátna správa, veľmi silne pochybujem. Podľa mňa je to preto, lebo sa málo prihliada na doporučenia odborníkov a ťudia v Štátnej správe si radšej nekomplikujú prácu. Sú to moje osobné skúsenosti. Peter

Autor: MUDr. Muránska
Dátum: 09.08.2010 - 11:49

Peter, Aspergerov syndrom je typ poruchy, keď ľudia, ktorí sú ním postihnutí, sú tzv. asociálny geniovia. Inteligenčne veľa vecí stíhajú, ale nevedia sa sociálne správať, nevedia "čo sa patrí a kedy sa čo hodí...", na ich správanie si tak trochu treba zvyknúť. Je to ochorenie, ktoré sa nedá liečiť, postihnutí dospelí sa veľmi podobajú malým deťom / hocičo hocikde povedia a urobia /, ale ich problém nevyrieši jedno liečenie a ak môžem odporučiť o jeho problémoch by mali vedieť v jeho škole aj v jeho budúcom zamestnaní, ale neviem koho konkrétne ste mysleli v štátnej správe? Patrí medzi takzvané pervazívne poruchy, teda postihujúci celý organizmus, ale klasickí nositelia tohoto ochorenia nie sú ani invalidní ani ťažko zdravotne postihnutí, práve v istých schopnostiach sú oveľa zručnejší a inteligentnejší, ako tí, ktorí za takýchto označení neboli. Ja by som to skôr nazvala povahovým rysom ako jednoznačnou chorobou.

Autor: Sisa E-mail
Dátum: 23.04.2010 - 10:28

Zdravím všetkých na tejto diskusii.Som mama 11-ročného aspergera.Diagnostikovali ho v Bratislave, keď mal 4 roky.Od 3 rokov vedel čítať aj písať(len tlačené písmená),v 8-mych jazykoch vedel počítať a ovládal desiatky latinských názvov dinosavrov a vôbec tématiku prahistorickej doby.Dnes je piatak na základnej škole.Učí sa výborne, reprezentuje školu na rôznych olympiádach,vyhral súťaž v písaní prózy a celoslovenskú súťaž v písaní vlastnej poézie.Má riaditeľské pochvaly,za reprezentovanie školy a pritom pán riaditeľ pri prijímaní syna na jeho školu sa vyjadril. že magorov tam nechce.Syn má veľké problémy v sociálnej sfére. Má problém s nadväzovaním vzťahov,s výbuchmi zlosti a zmenami nálad.Jeho správanie je pravdepodobne jeho najväčší problém.V škole ho trpia snáď len pre jeho výborný prospech.Pravideľne navštevujeme psychológa i psychiatra.6 rokov syn berie psychofarmaka, ale necítim v jeho chovaní nejakú výraznú zmenu.

Autor: Gaze E-mail
Dátum: 24.03.2010 - 18:41

Nesuhlasim s Aspikom v nazore, ze keby tato "choroba" neexistovala, tak by sme este tancovali okolo ohna. Je absurdne predpokladat, ze vacsina vedcov ma(la) aspergera, dokonca by som bol prekvapeny, keby to platilo aspon u tretiny. A takisto clovek, ktory "nestraca cas socializovanim" nemusi byt nutne asperger. Hovori sa tomu introvert(asi 25% populacie), resp. v extremnej forme, samotar, co je mimochodom moj pripad. Inak tiez nechapem socialne konvencie, ale s neverbalnou komunikaciou a citanim ludi nemam ziadne problemy, dokonca viem viac, ako si myslia, ze viem.

Autor: marta E-mail
Dátum: 24.03.2010 - 19:16

Plne súhlasím s Vašim názorom, mám doma jedného "ozajstného" aspergera, myslím tým diagnostikovaného odborníkmi, takže viem veľmi presne o čom to je.

Autor: Aspik
Dátum: 12.04.2010 - 08:56

Ja som tiez "ozajstny" asperger a tiez viem o com to je, napriklad aj o tom, ze NTs vacsinou vobec nerozumeju o co ide.
Pre Gaze: Parafrazoval som Temple Grandin, ak vies kto to je. Som presvedceny, ze na tom nieco je, pretoze aspici a autisti su absolutni nekonformisti.
PS: Aspergerov Syndrom NIE JE choroba.

Autor: Majka E-mail
Dátum: 17.03.2010 - 18:29

Tiez som rada, ze sa da vela vycitat z internetu a clovek akosi lepsie znasa, ked citi, ze nie je so svojim problemom osamoteny, i ked ide len o mailove zdielanie problemov. Tak Vas syn tiez miluje historiu, ako moj. No ti by si mozno navzajom vedeli "pokecat". Odkial pochadzate?

Autor: Majka E-mail
Dátum: 17.03.2010 - 18:33

doplnenie: tento prispevok je reakcia pre "Mariu B.", net mi nejako zblbol a nepriradil odpoved pod jej mailovu spravu

Autor: Drone E-mail
Dátum: 15.03.2010 - 17:05

Dobrý deň, som milo prekvapený aká diskusia sa tu rozbehla.
Ja som svoju "diagnózu" zistil sám z internetu len pár týždňov dozadu (dostal som sa k tomu úplne náhodou z jedného filmu). Teraz už som si tým istý. Rodičia o tom určite ešte nepočuli, škoda tých rokov (mám 24), určite by ma to ušetrilo od dennodenného lámania si hlavy, či som "prekliaty" alebo v čom spočíva to "tajomstvo" ostatných ľudí. Ako Aspie (pekný výraz :D) čím viac som sa zúfalo snažil preniknúť do toho "ich sveta", tým viac som narazil a o to viac som si udrel hlavu (obrazne). Tak sa samozrejme striedali stavy totálnej beznádeje s novou a novou vervou poprať sa s tým "hnusným prekliatím". K tomu ešte som mal odjakživa problémy s rozoznávaním ľudských tvárí (to som ale nikde nenašiel ako znak AS).
Bolo (a je) to strašne paradoxné, chcem byť v spoločnosti, rád komunikujem s ľuďmi, ale zároveň tam vždy "čosi neklape", je to akési neosobné, stále tam cítiť akúsi stenu medzi nami, nikdy nenastane také to skutočné porozumenie (hoci aj len v danom momente alebo v danej veci), aké nastáva bežne medzi tými ostatnými. Komplikovaným spoločenským akciám (plesy, diskotéky, oslavy..) sa vyhýbam, a je to úplne opodstatnené, pretože viem, že by som zase pohorel. A to už ani nehovorím o vzťahoch s dievčatami. Teraz už poznám príčiny, a hoci nie je stále neskoro, vždy je dobré poznať pravé príčiny čo najskôr, lebo napríklad keby som v 15ke vedel, že som Aspik, určite by som sa nedal nahovoriť na právo :DDD, ale by som zostal pri programovaní atď. atď.
No napriek tomu všetci čo ste tu aspici alebo vaše deti, myslím si, že sa dá postupne, krok po kroku vyporiadať aj s týmto a pomaly ale isto sa orientovať v spleti spoločenských vzťahov.
Kto budete chcieť povymieňať svoje skúsenosti, ozvite sa mi, dúfam že zobrazilo môj mail... :)Autor: KatkaK E-mail
Dátum: 16.03.2010 - 07:42

Problém s rozoznávaním tvárí som síce ani ja nezaregistrovala ako nejaký znak AS, ale určite niečo na tom bude. Mám dcéru AS, bude mať 12 a do dnešného dňa má problém s identifikáciou napr. spolužiakov, resp. s ich menami. A to chodí s niektorými od škôlky... Väčšinou ich oslovuje: hej dievčatko, alebo chlapček...

Autor: Drone
Dátum: 16.03.2010 - 13:18

No to neviem či je zrovna rozoznávanie tvárií, pretože aj keď človek nedokáže rozpoznať druhých podľa čŕt tváre, nájde si iné pomôcky (postoj, účes a farba vlasov, oblečenie, obvyklý výraz tváre, atď.) Teda aspoň u ľudí, ktorých vídavame často a na miestach, kde ich obykle očakávame.
Odporúčam 2 testy (neznáme tváre, aj tváre slávnych osobností) na tejto stránke (je to po anglicky): >link<

Autor: Rob E-mail
Dátum: 05.04.2010 - 19:06

Ahoj volam sa Helena moj manzel ma 43 rokov pochadza z Holandska,ale teraz 3 roky zije tu na Slovensku.Ma AS tuto diagnozu mu lekari zistili asi 5 rokov dozadu.Rad by si s niekym popisal a teraz nasiel tuto stranku takze ho potesilo ze ludia o svojich problemoch pisu a navzajom si vymienaju svoje nazory.Teraz pisem zanho ja,lebo debatovat po slovensky mu nerobi problem,ale trosku to pisanie nie je 100percentne po slovensky.Ale nie je to nejako od veci len niektore slova trochu napise inak,co sa tyka sklonovania.Takze keby to nebol pre teba problem a mal by si chut odpisat,bol by rad a taktiez i mna by to potesilo ze by ste si aspon obcas,alebo ako by si mal cas a chut napisali.Takze to je zatial odo mna vsetko,prajem ti pekny zvysok dna a vdaka za pochopenie,AHOJ.

Autor: Drone
Dátum: 25.07.2010 - 22:28

V Holandsku to majú oficiálne uznané ako diagnózu? To by mu tam bolo lepšie, u nás odborníci ani nevedia, že taká diagnóza niekde vo svete existuje. Btw. nabudúce treba nechať nejaký e-mailový odkaz. (Môj email je v príspevku vyššie).

Autor: jnk
Dátum: 17.08.2014 - 23:32

Ja by som
mail?

Autor: andrea E-mail
Dátum: 12.03.2010 - 10:07

Dobrý den,mám 7 ročného synček s diagnózou "Aspergera". V máji sme objednaný do Andreas centra,ked by nám mali konečne diagnózu potvrdit.Nakoľko diagnostikovanie Autizmu je na Slovensku ešte v plienkách.Prešli sme ambulanciami 2 psychológov a 1 psychiatra.Nikto nám nedokázal syna zdiagnostikovat napriamo.Všetci sa zhodli na "sú tam známky autizmus,príp.Aspergber".Chcem sa len spýtat,rodičov čo navštívili Andreas centrum,ako im pomohli?Pretože nevieme kam dat synčeka do školy.Od septembra navševuje MŠ.Mali sme odklad do 6r-nakolko má zoperované obličky.Vie rátat,písat,čítat.Spamati ovláda 99 svetových vlajiek,vie všetky hlavné európske mestá.Miluje mapy,vlajky.ovláda všetky slov.ŠPZ-tky.Ale po stránke emocionálnej má problémy.Tohtoročné vianoce som strávila s dcérou v nemocnici.Vobec mu nevadilo,že sme preč,že darčeky dostal neskor.Je na mna a manžela nesmierne citovo pútaný,nemá rád zmenu prostredia - príchod návštevy,príp. naša návšteva u známych.V školke nepotrebuje kamarátov,a nerád tam chodí.Preto mám velkú obavu zo ZŠ,ako sa bude prisposobovat.Pretože dodnes nám nikto z lekárov neporadil,ako máme postupovat.Budem vdačná za každú radu.Pekný deň.

Autor: Ivanova E-mail
Dátum: 09.09.2010 - 12:51

Ja mam zas 9 rocneho Aspargera, ked nastupil do Zs bola to pohroma, plac, krik, agresivita je u nas este stale na dennom poriadku. To co opisujete o vasom synove sa velmi podoba tomu nasmu. Je tretiak, ma same jednotky, perfektne cita, pise ale cestu do skoly sam nezvladne a ani ine bezne veci. Dolezity je vyber skoly pre taketo deti, my sme nasho syna dali do ZS medzi zdrave deti a to bola velka chyba. Ma sice same jednotky je najlepsim ziakom, ale deti ho nazyvaju cudakom, magorom atd... Zmenili sme skolu za specialnu pre lahkych autistov a myslim, ze je stastny. Velmi tazko sa pripusta rodicom, ze ich dieta je ine a patri do specalnej triedy, ale ten stastny vyraz v jeho tvari vsetky pochybnosti zmaze.

Autor: Biba E-mail
Dátum: 08.12.2010 - 19:05

Dobrý deň, mala som podobný problém. Veľmi mi však pomohli na krajskom školskom úrade - sú tam veľmi ústretoví ľudia. Držím Vám palce.

Autor: BRANO E-mail
Dátum: 01.03.2010 - 20:53

Na AS by som pouzil SRT a Rekonnektivne liecenie,s ktorym liecim aj ja.

Autor: Maco
Dátum: 28.02.2010 - 15:33

Poznate niekto sitcom The Big Bang Theory? Jeden z hlavnych charakterov je aspie.

Autor: spika E-mail
Dátum: 20.01.2010 - 12:32

To je skvelé, ako sa to tu rozbehlo. Na túto - mnou založenú tému - som už zabudla, keďže sa dlho nikto neozval. S dcérou som už bola na vyšetrení v Andreasi v Bratislave, kde potvrdili moje podozrenie na AS. Ak si niekto z rodičov chce písať, resp. hľadáte kontakt pre svoje dieťa na písanie, ozvite sa mi priamo na mail. Dcéra má 22 rokov, študuje na VŠ, sme z BB.

Autor: Majka E-mail
Dátum: 23.01.2010 - 19:45

Zaujimalo by ma, co sa u Vas za tie dva roky udialo. Z Vasho listu vyznieva urcita radost, spokojnost. Ako teda zvladate zivot s dcerou a jej diagnozou?

Autor: spika
Dátum: 26.01.2010 - 10:45

Majka,
radosť a spokojnosť možno vyznieva len z toho, že sa tu konečne rozbehla diskusia o AS :-), ale žiť s dospelým AS nie je vôbec jednoduché. Pomaly sa blíži čas, keď ukončí VŠ a mala by sa zaradiť do normálneho života. To je to, čo mi nedá spávať. Ak chcete, ozvite sa mi priamo na mail, môžeme sa konkrétnejšie porozprávať.

Autor: Zuzka E-mail
Dátum: 29.01.2010 - 09:07

Dobry den, ja mam 18-rocneho syna s Aspergerovym syndromom. Ak budete mat zaujem, mozeme si vymienat nazory, resp.skusenosti s tymto nie vzdy lahkym udelom nasich deti.
Zuzana

Autor: Majka E-mail
Dátum: 02.02.2010 - 09:44

Dobry den, Zuzka,
rada si s Vami vymenim skusenosti s touto diagnozou u Vasho syna. Odkial ste a odkedy viete o tom, ze syn ma AS?
Ak mi napisete mailovu adresu, mozeme komunikovat aj mailom.

Autor: Maria  E-mail
Dátum: 17.01.2015 - 18:59

Dobry den, zaujal ma Vas clanok i ked z r. 2010, sme v podobnej situacii mame tiez 22 rocneho syna a podozrenie na AS. Studuje na VS a sme z BB. Ak mozeme poprosit o kontakt na Andreasi kvoli potvrdeniu resp. vyluceniu Dg. Radi by sme sa podelili s Vasimi skusenostami prosim ozvite sa nam budeme Vam velmi povdacni.

Autor: Slavka
Dátum: 15.01.2010 - 10:44

Mam syna s AS som zo Zvolena rada by som nasla vo Zvolene niekoho skym sa mozem porospravat na tuto temu .

Autor: Totka E-mail
Dátum: 26.04.2010 - 22:04

Ahoj Slavka. Ja som tiež zo Zv. a synátor má AS. Koľko rokov má Váš synátor? Môj má 12 a AS mu diagnostikovali pred dvoma rokmi.

Autor: Slava E-mail
Dátum: 29.04.2010 - 09:43

Ahoj Slavka zo Zvolena, ja som tiez Slavka a som zo Zvolena a vcera mi dali do ruky papier, ze syn ma pravdepodobne AS.

Autor: Totka
Dátum: 14.05.2010 - 16:54

Som rada ze sa mi ozval niekto zo Zvolena moj syn ma 11rokov a diagnostikovali mu AS v septembry.

Autor: avadren E-mail
Dátum: 29.04.2011 - 14:51

Ahoj Totka, až to nie je problém, napíš mi, kto diagnostikoval Tvojho syna - teda, kde ste boli na vyšetrení. Tiež ako postupujete. Mám podobný problém so synom, má 9 rokov. Ďakujem! Anka

Autor: Majka E-mail
Dátum: 19.05.2010 - 09:11

Zaujíma ma, prečo sa odborníci vyjadria, že "pravdepodobne"? Nie sú si istí? Dá sa vôbec táto diagnóza vysloviť so 100% určitosťou? Aj ja mám skúsenosť, že výsledky vyšetrení u syna potvrdili, že "môže" aj "nemusí" byť AS. Nie je lepšie potom konštatovať, že osoba má niektoré črty AS?

Autor: marta
Dátum: 13.01.2010 - 12:46

Chcela by som trochu korigovať veľmi sebaisté prehlásania tu diskutujúceho "Aspika". Nie je všetko také čiernobiele ako uvádza. Ktovie ako to je s jeho diagnostikou, či si ju urobil sám, alebo to určil nejaký ozajstný odborník. Lebo Aspergerov syndróm je veľmi vážna diagnóza, ktorá má dokonca svoje číslo a patrí medzi psychiatrické diagnózy z autistického spektra. Niekedy je pomenovávaná aj termínom vysokofunkčný autizmus. Pravdou však je, že žiadnymi liekmi sa vyliečiť nedá, lieky totiž na to neexistujú. Keďže ide o pervazívnu vývinovú poruchu, ktorá je obyčajne spojená s ľahkou mozgovou dysfunkciou ako napr. poruchy učenia, písania, čítania ..., prípadne s rôznymi fóbiami, veľmi ťažko si takto postihnutý človek môže pomôcť sám. Našťastie sú už dostupné informácie o tomto vážnom postihu aj u nás (aj vďaka internetu) a aj detskí lekári a učitelia ho začínajú brať na vedomie, len škoda že deti ktoré teraz dospievajú doplácajú na to, že v ich útom veku sa nebolo možné dopátrať informácií, prečo sú takí akí sú a čo s tým, napriek tomu, že rodičia sa ich snažili od svojich lekárov, prípadne ďalších odborníkov získať.

Autor: Aspik
Dátum: 15.01.2010 - 20:26

Ospravedlnujem sa ak moje prispevky vyzerali cierno-bielo. Napisal som, ze aspik musi chciet prijat pomoc, cim som reagoval na jeden starsi prispevok, v ktorom mlada zena vyhlasila: "by som mu chcela pomôcť sa z toho dostať".
Ludi ktori chcu pomoct je dost a aspici nie vzdy o tu pomoc stoja. Niektore popularne "kury" hranicia zo sarlatanstvom (chelacia) a narobia viac skody ako uzitku.
Mate pravdu, aspici aj autisti casto mavaju velmi vazne problemy ale sa musim ohradit voci cisto negativnemu zobrazovaniu autistov a aspikov. Maju slabe stranky aj silne. Niekore slabe stranky su kulturne determinovane, vecou pohladu. Z pohladu aspika nie su v poriadku neurotypicki ludia.

Autor: Majka
Dátum: 18.01.2010 - 09:33

Dovolte vyjadrit moj nazor k Vasim 2 pohladom na AS.
Pani Marta sa v podstate vyjadrila ucebnicovo, vlastne definovala AS tak, ako je v literature o nom pisane. Ale trochu som sa zlakla slov, ze je to "velmi vazna diagnoza".
Verim, ze existuju vaznejsie psychiatricke diagnozy, nez AS, nazyvany aj "socialna dislexia".
Naozaj nie je namieste negativne zobrazovanie autistov a aspergerov, s ktorym sa stretol Aspik. Ale nazor, ze z pohladu aspika "nie su v poriadku neurotyicki ludia" by som korigovala tak, ze aspik ich "tazko cita", nerozumie ich neverbalnym prejavom a tym su pre neho nezrozumitelni a zloziti.

Ale silnou strankou aspergera je napr. zmysel pre pravdovravnost, cestnost, vernost.

Nedavno som na nete objavila zahranicne fora a nestacim sa cudovat, ich urovni, prepracovanosti, poctu clenov. Mám dojem, ze v zapadnom vyspelom svete je snad kazdy druhy clovek asperger.

Autor: marta
Dátum: 19.01.2010 - 10:19

Asi pre každého je jeho problém, alebo problém jeho najbližších vážny, hlavne keď sa spája s poznaním, že jemu blízky človek, vysoko pravdepodobne nebude schopný viesť samostatný život.Čo samozrejme nie je prípad každého aspergera. Každý takto postihnutý jedinec má ďalšie vlastné špecifiká. Nezriedka sú výnimočné schopnosti vzápätí "kompenzované" takými, pekne povedané, zvláštnosťami že až. U každého je to okrem základných spoločných rysov, charakteristických pre túto diagnózu, iné. Mám 20 ročného syna, za sebou jednu kalváriu, kým sme sa k diagnóze dopracovali a pred sebou druhú, keďže v jeho prípade nie je vôbec jednoduché nájsť mu miesto na trhu práce ( juh stredoslovenského kraja, má ukončené stredoškolské vzdelanie) a zabezpečiť mu nejaké istoty na čas, keď tu raz my rodičia už nebudeme. Malý dôchodok, ktorý mu priznali spolu so statusom občana so ZP, nie je žiadnym východiskom, a už vôbec nie, perspektíva života stráveného doma, medzi štyrmi stenami. Možností z hľadiska legislatívy na uplatnenie postihnutých ľudí je celkom dosť, (v tom mám prehľad), len všetko je viac menej v teoretickej rovine, darmo je to na papieri pekne popísané, keď trh práce, spoločnosť, odborná starostlivosť je v tomto štáte na takej úrovni, na akej je. Len diagnostika v našom prípade trvala cca 15 rokov. Stále sme počúvali, že zo svojich "zvláštností" vyrastie, neskôr už ani to. V každom prípade ďakujem za každú reakciu, názor, vďaka bohu za internet...

Autor: dada E-mail
Dátum: 05.02.2010 - 13:12

Martuška, nemohli by sme sa porozprávať cez e-mail? Keď čítam Vaše problémy, je to ako by som to písala ja o mojom synovi. Možno si budeme vedieť navzájom poradiť.

Autor: dada E-mail
Dátum: 05.02.2010 - 13:20

Martuška, nemohli by sme sa porozprávať cez e-mail? Keď čítam Vaše problémy, je to ako by som to písala ja o mojom synovi. Možno si budeme vedieť navzájom poradiť.

Autor: marta E-mail
Dátum: 08.02.2010 - 08:21

pre dadu:
veľmi rada si s Vami vymením skúsenosti a trápenia, len neviem či sa môj mail niekde zobrazí aby ste ho mohli použiť, v IT sa veľmi nevyznám, ak nie, poraďte mi ako nato.

Autor: Aspik
Dátum: 20.01.2010 - 06:19

Aspik tazko cita neurotypickych ludi, to je fakt, ale neplati to aj naopak? Nezda sa mi, ze by neurotypicki ludia vo vseobecnosti rozumeli aspikom.

Trosku vazneho humoru: >link<

Autor: Majka E-mail
Dátum: 22.01.2010 - 21:56

Suhlasim, ze im nerozumeju, lebo nevedia o co ide. Poznatky o tejto diagnoze su u nas u odbornikov v plienkach, u laikov ani nehovorim...
Okolie takychto ludi poklada za cudakov, od ktorych sa odtahuje, boci.

Ja to chapem tak, ze vacsina obvykle diktuje pravidla. Ak by vacsina ludi bola aspergermi, boli by neurotypicky ludia cudakmi. Aj dnesny svet je prevrateny. Velmi vystizne to vyjadril Max Kasparu, cesky psychiater, ktory na tuto dobu, moralku naroda povedal: Patologia sa stava normou a norma patologiou. Podla mna - svata, smutna pravda...

Autor: Michaela Martinková
Dátum: 26.01.2010 - 13:13

Akurát práve v prípade ľudí autistického spektra, konkrétne mnohých ľudí s AS či HFA platí, že nie všetko, čo je iné /ako väčšina/ je zároveň patologické. Ono skôr mnohé z toho, čo je primárne "iba" iné, sa stáva patologickým pre nepochopenie okolím, nevhodným prístupom. Pre oblasť morálky s MK súhlasím ...

Autor: Michaela Martinková
Dátum: 26.01.2010 - 13:53

"Z pohladu aspika nie su v poriadku neurotypicki ludia."

Aby som to trochu posunula z čierno-bielej na farebnejšiu, upresnila by som to tak, že ľudia, ktorí "nie sú vporiadku", sú prítomní v AS ako aj v NT populácii (tendencie niektorých skupín na AS fórach v zahraničí smerom k "vyššej evolučnej skupine" majú svoje vážne trhliny ...)

"Nie v poriadku" sú tam aj tam, akurát od tých, ktorým sa dostalo sociálnej intuície, by som očakávala viac.

A ešte k tej pomoci ... nie je pomoc ako pomoc. Pomoc je to, čo druhému /tu autíkovi či aspíkovi/ skutočne pomáha, nie to, čo "pomáhajúci" robí, aby dosiahol niečo, čo chce vlastne iba on sám (chelatácie a pod.), pričom často chce vlastne pomôcť hlavne sám sebe.

Autor: Michaela Martinková
Dátum: 26.01.2010 - 13:45

Aspergerov syndróm je v prvom rade odlišnosť, ktorá sa nemusí /navonok/ javiť ako vážny problém, aj preto je priemerný vek diagnostiky AS 11 rokov, a teda mnohí sú diagnostikovaní v puberte alebo až v dospelosti (hoci AS boli už ako deti, nik to nevidel, resp. niektorí nanajvýš dostali rôzne "kvazidg." ako LMD či na pár rokov ADHD, ADD a pod.). Pre človeka s AS a jeho okolie sa situácia komplikuje, ak sa k AS pridáva nejaká ďalšia diagnóza, resp. ak je AS kombinované s komplikovanou osobnosťou, často sú problematické skôr aktívne typy, než pasívne, uzavretejšie /tieto však netrpia o nič menej/. Problémom je, že diagnostikujú sa následne skôr "navonok problémové" typy, a vzniká takto navyše CHYBNÝ dojem, že určité prejavy /napr. agresivita/, sú prejavom AS.
Lieky na AS neexistujú, pretože AS nie je choroba. A žiaľ, na Slovensku doposiaľ dostávajú dg. AS /najmä v predškolskom a mladšom školskom veku/ deti, ktorí sú skôr bližšie k autizmu, zatiaľčo mnoho detí s AS dlho prežíva /a trpí/ bez diagnostiky, či aspoň identifikácie. O problematike diagnostiky AS u dievčat ani nehovorím - to je u nás zatiaľ úplne neprebádaná oblasť. A áno, je mi veľmi ľúto skôr narodených ľudí autistického spektra a ich blízkych, ale aj teraz sa stále mnohým deťom autistického spektra, najmä vysokofunkčnej časti, nedostáva dg., a teda ani pomoci a pochopenia, ktoré potrebujú. Keby sme mali my, neurotypickí viac empatie, mnohé deti by nepotrebovali dg. AS na to, aby sa im dostalo pochopenia. Ale ako to dobre vystihol "Aspik", väčšina NT ľudí neprejavuje viac empatie ako autisti, aj keď ako NT máme pre empatiu mnohonásobne vyšší potenciál.

Autor: staroslivy dedo
Dátum: 26.04.2010 - 08:35

Toto sa vsetko podoba na mojho vnuka a v tomto mate uplnu pravdu, tiez si myslim, ze mu urcili nespravnu diagnozu, lebo jeho problemy sa zacali vyostrovat az v neskorsom veku, po jeho 10 rokoch zivota a rodicia sa konecne zacali o to zaujimat a urobili prvy krok, do ktoreho im pomohla scasti aj ucitelka a myslim si, ze tazko je urcit z jedneho vysetrenia presnu diagnozu, ked sa lekar nedozvedel dolezite informacie, ako dieta vyrastalo od mala a riesili hlavne iba jeho nesustredenost, ale viem, ze matka udala aj ine fakty, ze sa boji samoty a ze su mu neprijemne urcite druhy zvukov, co hranici podla mojho laickeho nazoru s krajnym autizmom, co mi zase vylucovalo, ze jeho prospech v skole nieje az taky zly, a rodicom to asi staci a uzavreli cely problem, ktory je hlbsieho charakteru a pre ich tvrdohlavost bude problem to riesit dalej, aby sa dietatu pomohlo, kym je este cas a teraz neviem, ci ma zmysel patrat dalej, ci je velky rozdiel medzi diagnozami, lebo sa to casom a vekom zlespuje hlavne v socialnej sfere a spravani a je stale smelsi a nastastie rodicia k nemu sa uz aj inak spravaju aspon sa snazia i ked jeden z rodicov si namysla ze jeho dieta je preto take ake je, lebo je rozmanane a dava vinu zlej vychove, a teraz sa mi nastoluje otazka, nechat to na nich, alebo ich nenapadne "nenapadne" poposunut na tu spravnu kolaj .

PS.: Uz od mala som si vsimal, ze moj vnuk bol iny, bol nemotorny nerad robil uplne klasicke kazdodenne bezne veci, bol casto uzavrety do seba, do svojho sveta a ked mi poradili znami, ze to moze byt sposobene aj diagnozou ADD ci ADHD, tak som nasiel popri tom aj ine fakty a ukazatele, co ma privadzali dokonca ku zisteniu, ze moze mat aj DISPRAXIU, pretoze ked sa na to pozriem spatne, priblizne od jeho troch rokov, tak ma kus s toho s toho aj s toho aj ADD aj ADHD aj DISPRAXIU a scasti aj priznaky AUTISTU(pripadne aspergera) neviem, ci je to ojedinely priklad alebo len moja domnienka, ale kedze mi zalezi na jeho zdravom vyvine a jeho napredovany vpred, tak sa budem snazit s tym nieco urobit ak to bude v mojich silach a neviem, ci mam vobec pravo do toho zasahovat a poradte mi prosim na koho sa obratit, ci mam vobec pravo sa do toho celeho starat viac ako jeho rodicia.
Je mi luto ze som o tychto strankach nevedel skor, bolo by to mozno inak.
PS1.: viem ze kazdy sa tu podpise svojim vlastnym menom, ale v mojom pripade to nejde z blizsie neurcenych dovodov pripadne si z obsahu mojej reakcie domyslite preco asi.

Autor: Michaela Martinková E-mail
Dátum: 20.06.2010 - 19:19

Milý starostlivý dedo, to najlepšie, čo môžete pre vnuka robiť je to, že mu budete naďalej takým pozorným a starostlivým dedom. Rozprávajte sa s ním, pýtajte sa ho na jeho záujmy, pozorne ho počúvajte, plánujte si spoločný program, to je najcennejšie, čo pre neho môžete urobiť, a to aj ak by mal AS. Nedá sa cez internetovú diskusiu povedať, či niekto má alebo nemá AS (hoci to, čo uvádzate, je opodstatnené podozrenie). Sama som mama, a tak ani nemôžem radiť sa do toho "starať viac ako rodičia", nanajvýš formou mimovoľne pohodého článku či knihy k danej téme :) A napokon, dieťa s AS vôbec nemusí mať zlý prospech, ani zlé správanie. Viem o deťoch s AS, ktoré mali výborný prospech a diagnostikované boli až v dospelosti, na VŠ, či až po jej skončení. P. S. Ak by sa stav syna nebodaj zhoršoval, (nekonfliktne) žiadajte rodičov vnuka o vyšetrenie u odborníka, ktorý má skúsenosti s diagnostikou väčšieho počtu rôznych detí s AS, pričom si pred vyšetrením stručne spíšte charakteristické prejavy dieťaťa od detstva. Ak bude potrebné, dodám kontakt.

Autor: Lucia E-mail
Dátum: 14.12.2009 - 10:08

Asi len od piatku viem, že niečo také existuje!
Ale som rada, že to existuje, lebo 23 rokov ma obviňovali, že svoje dieťa prehnane chránim, tolerujem. A našťastie som taká tvrdohlavá a išla proti prúdu, ale môjho syna som ako tak nejako a ťažko dotiahla, lebo pred rokmi, keď mi povedali, že je dyslektik, som si myslela, že na to sú antibiotiká, také čo sa berú asi tri týždne.... , ale jednoducho tak to kedysi bola.
Takže ak dnes sa stretnem so slovom aperger, tak som z toho nadšená asi ako kedysi keď raz za mesiac bol riadok v novinách, že dyslexia. Môjho syna dali do diagnostického centra a dali ho do osobitnej školy, čo som odmietla. Chvalabohu. A od piatku, čo som prvýkrát čítala o syndrome, my už prestalo vadiť, že mi negratuloval na narodeniny a nechcite vedieť, ako sa vyjadril o minulých Vianociach.
Dnes tomu trochu málinko rozumiem a už sa nebudem tým trápiť.
Verím, že takých mám, ktoré svojim deťom budú viac rozumieť a tolerovať a ľúbiť.
Lucia

Autor: Lucia E-mail
Dátum: 14.12.2009 - 10:10

Prepáčte, som toho celá vzrušená, že som v tom maily narobila kopec chýb, asi som aj ja dyslektik.
Lucia

Autor: Majka E-mail
Dátum: 08.01.2010 - 11:39

Lucka, to odhalenie, co sa deje so synom, je naozaj ulava.
Zazila som nieco podobne, tiez som na to prisla samostudiom a psycholog mi vlastne potvrdil tuto diagnozu.

Na spravanie ludi s AS sa treba pozerat inymi ocami. Je to vsak niekedy velmi tazke. My doma to vieme, ale ini ludia to nepochopia, ani nevedia, ze takato diagnoza existuje, slovo autizmus je ovela frekventovanejsie.

Velmi by som chcela mojmu dospelemu dietatu pomoct zapadnut medzi rovesnikov, najst aktivity, ktore moze robit,a okruh spriaznenych ludi, len to ide dost pomaly, po kvapkach.... Aj napriek skutocnosti ze zijeme vo velkomeste, nasim priatelom je dost znacna osamotenost s tymto problemom.

Autor: Aspik
Dátum: 20.11.2009 - 19:09

Zdravim vsetkych na tomto fore. Rad by som sa s vami podelil o moj nazor, mozno pre niekoho trochu tvrdy, ale aspon z prvej ruky - od aspika.

Za prve by som chcel zdoraznit, ze Aspergerov syndrom nie je choroba. Ak vam psychiater povie nieco ine, tak nevie o com hovori alebo mu zalezi na platbach zo zdravotnej poistovne viac ako na vas. Ludia s Aspergerom su ini ako "neurotypicky" ludia. Maju svoje silne aj slabe stranky - ako kazdy iny!

S Aspergerom sa clovek uz narodi. Vedci identifikovali niekolko genov ktore s Aspergerom suvisia. Takisto su zname neurologicke specifika, avsak tieto specifika nenaznacuju nic "horsie" alebo "lepsie" ako u neurotypickych ludi.

Prestudujte si vyskum od Simon Baron-Cohen.

Environmentalne faktory mozu niekedy posobit ako spustaci mechanizmus, avsak prvotna pricina je geneticka.

Ziadna chelacia ani ocistovacie kury nepomozu. Tabletky a chemikalie od psychiatrov su tiez vacsinou kontraproduktivne. Jedine co pomaha (ak treba pomoc) je tolerancia, trpezlivost a pomoc so socialnymi schopnostami. K tomu ale musim dodat, ze Aspik si v prvom rade musi pomoct sam, resp. musi chciet prijat pomoc. "Romanticke" predsavzatia typu "by som mu chcela pomôcť sa z toho dostať" takmer urcite skoncia sklamanim. Najma ak aspik mozno o ziadnu pomoc nestoji.

... Dost bolo na dnes, mozno sa este ozvem...

PS: Bez aspikov by ste vsetci stale boli v stredoveku.

Autor: Majka E-mail
Dátum: 04.01.2010 - 16:14

Hm, zaujimave slova... A najma ta posledna veta. zaujima ma, kolko mate rokov a ci sa da niekde dopatrat k vysledkom vyskumu Simona Barona. Na nete som nasla najma odkaz na jeho knihu Dusevna slepota - je to aj o AS ?
Doma mam 21-rocneho syna, studenta VS, s touto diagnozou a verte, nie je to jednoduche s nim zit....

Autor: Aspik
Dátum: 05.01.2010 - 21:39

Dusevna slepota je 15 rokov stara kniha o autizme. Ak nie je Baron-Cohen, tak potom Tony Attwood.

Autizmus je spektrum aj AS je spektrum. Miera prejavov je u kazdeho ina.

Clovek s AS vidi svet inak ako neurotypicki ludia. Preto ma problem s komunikaciou. Rovnaky problem maju neurotypicki ludia ked komunikuju s aspikmi, lenze ako clenovia 99% vacsiny urcuju co je "normalne" a co nie.

Zivot s aspikom moze byt problematicky. Strasne zalezi na vzajomnom pochopeni. Ak su problemy v komunikacii, tak pomaha hovorit veci na rovinu, pouzivat logiku, minimalizovat dramu, nebrat jeho slova prilis osobne.

Autisticka autorka Temple Grandin raz napisala: "If by some magic, autism had been eradicated from the face of the earth, then men would still be socializing in front of a wood fire at the entrance to a cave."
Ludia s AS maju svoje silne stranky. Ak ich nieco zaujma, vedia tomu venovat vela casu a usilia, stanu sa expertmi v danej oblasti a pochopia podstatu lepsie ako ludia v ich okoli, ktori "stracaju" cas socializovanim.

Autor: Majka E-mail
Dátum: 08.01.2010 - 09:12

Ano, suhlasim. Moj syn je zamerany na historiu, jeho vedomosti su ozaj obdivuhodne. V spravani sa prejavuje urcita naladovost, niekedy je uplne v pohode, niekedy bezdovodne (z mojho pohladu) protivny...

Len v tomto veku si akosi prilis zacina uvedomovat svoju "inakost" a aj by velmi chcel nadviazat blizsie vztahy, komunikaciu s rovesnikmi, aj opacneho pohlavia, ale ma problemy. Nejako ho neberu medzi seba, je vacsinu casu doma. A zavesit kazdemu na nos, ze je aspik asi nie je spravne, co myslite? A aky je teda Vas vek?

Autor: Aspik
Dátum: 08.01.2010 - 21:05

Ja som asi o 50% starsi ako vas syn ;)

Ze je aspik asi vacsina ludi nepochopi, to je pravda. Pre aspika moze byt tazke vystupit zo svojej zony komfortu. Lepsiu sancu na pochopenie ma medzi inymi aspikmi a na Internete. Hovori po anglicky? Aspici maju svoje diskusne fora.

Mozno by ho zaujimala literatura o neverbalnej komunikacii kde je vsetko pekne logicky vysvetlene. Neurobi zazraky ale mozno co-to objasni.

Autor: Majka E-mail
Dátum: 09.01.2010 - 12:20

Diagnozu, ktora na neho sedi (AS) som objavila samostudiom, ked maturoval. Potom som ho prihlasila do vyskumu, o ktorom som sa prave v tom case docitala na fore Infodom a vysledok bol potvrdenie, ze ma AS.

Aktualne navstevuje psychologicku, s ktorou rozobera svoje problemy, situacie zo zivota. Literaturu zatial ziadnu necital, nevnucujem mu ju, ale asi by mal, vsak? To forum, aj v AJ, je zaujimavy poznatok, urcite by som mu ho ponukla, ak mi date kontakty.
Viete, my dvaja sme si asi najblizsi a tak velmi by som chcela, aby bol stastny, ved ja som ta butlava vrba, ktora pocuva jeho vylevy o samote, o jeho trapeniach, ze o neho nikto nestoji a pod..
Nechcete si pisat s nim? Urcite by mu pomohol takyto kontakt "z prvej ruky"

Autor: Aspik
Dátum: 09.01.2010 - 22:41

Aspici z celeho sveta, vratane mna, sa stretavaju tuto: >link<
Diskusne forum je velmi aktivne, su tam aj zaujimave clanky a odkazy. Menej aktivna ale zaujimava stranka je tu: >link<

Autor: Majka E-mail
Dátum: 11.01.2010 - 09:47

Uf, to som nevedela, ze existuju taketo fora. Vdaka, urcite sa na ne pozrieme.

Autor: Aspik
Dátum: 08.01.2010 - 21:09

Este jedna vec: Ta naladovost je castomoze byt zapricinena frustraciou. Z nepochopenia druhymi, z pocitu, ze aspik je na nespravnej planete a podobne.

Autor: Mária B. E-mail
Dátum: 03.03.2010 - 14:11

Akoby som písala ja: je to identické, mám 18-roč. syna, absolútne zameraný na históriu - antika, je náladový, uzavretý, introvert, nechodí do spoločnosti, priateľa má len spolužiaka počas školy, ináč sedí doma na internete, kde si študuje svoje obľúbené témy: antické Grécko a Rím, dokáže s nadšením hovoriť o tejto téme a sociálne väzby nerieši...Je síce dyskalkulik, ale ja som stále cítila, že je to aj niečo iné. AS som objavila na internete a budem to asi konzultovať s psychológom. Vďaka za túto diskusiu

Autor: Mario E-mail
Dátum: 10.01.2010 - 16:48

Ahoj, si písala na jednom fóre, že chceš aby sa niekto s AS stretol s tvojím synom?
Ja mám tiež veľmi podobné prejavy ako AS, mám 21, študent medicíny a som z BA.
0944 167 285

Autor: Majka E-mail
Dátum: 11.01.2010 - 09:44

Áno, som to ja.
On má tiež 21, študuje históriu na UK, sme tiež z BA. Mal by si záujem spoznať sa s ním a prípadne priateliť? Ak áno, zariadim, aby sa Ti ozval.

Autor: livis E-mail
Dátum: 13.05.2010 - 10:01

Zdravím všetkých, môžete mi prosím povedať, čo je správne? Syn má 19 rokov, všetko tomu nasvedčuje, že syndromom trpí. Má čo najviac o svojom prbléme vedieť, alebo ako mi tvrdí okolie, rodina, že by bolo najlepšie ho tým ani nezaťažovať? Ja mám názor ten, aby sa s tým mohol sám vyrovnať, tak by mal vedieť, čo mu je, podeliť sa so skúsenosťami s ostatnými, lepšie sa chápu. Tu väčšinou čítam, ako sa o tom rozprávate maminky medzi sebou. S deťmi to riešite? Môžete mi poradiť ? Ďakujem

Autor: Michaela Martinková
Dátum: 20.06.2010 - 18:46

To je ťažká otázka. Deti na to reagujú rôzne. Každopádne v jeho veku môžete zvážiť možnosť, dať mu niečo o AS prezrieť / prečítať, nejaký článok či knihu (najlepšie Aspergerov syndrom od Tonyho Atwooda) s tým, že by Vás zaujímal jeho názor. Ak by o tom nechcel hovoriť, prípadne by to odmietal, netlačila by som a nechala by som to tak, lebo viem o dospievajúcich s AS, ktorí dg. AS odmietajú, niektoré deti dokonca idú do afektu, ak počujú čo len názov tej dg. , aj keď sa nehovorí o nich. Iní dospelí s AS sa roky trápili svojou odlišnosťou, svojim nezapadaním, vynaložili kvantum energie a svojich schopností v snahe porozumieť, v čom to je, pokým na to po dlhých rokoch nejako prišli sami z literatúry či cez odborníka. Niektorým to pomôže, je to pre nich úľava, iní dlho reagujú odmietaním (tak ako rodičia :). Vo veku Vášho syna by už mohli prevážiť možné výhody z šance porozumieť konečne "v čom to je". Náš syn má len 13 a je HFA, ale začala som o tom hovoriť (pred rokmi) najprv len všeobecne, že ľudia sú rôzni a sú rôzne spôsoby myslenia, že mnohé má svoje výhody aj svoje nevýhody. Neskôr som mu spomenula názov dg. vo vzťahu k nemu, ale nevraciam sa k tomu, čakám na jeho podnet, keď sa na to bude cítiť a bude chcieť o tom hovoriť. Dovtedy, keď je to nutné, hovorím "len" o inom myslení. Veľa zdaru želám.

Autor: kaca E-mail
Dátum: 25.05.2013 - 17:19

Ahoj aspik, pacia sa mi tvoje nazory. Vidim, ze mas nastudovane a zmierene sa so situaciou. Chcela by som vediet viac a vidim, ze mas preskumane zdroje mam kopu otazok a neviem najst odpovede. Da sa z tebou vymienat zdroje z kades tahas info? Prikladam mail, lebo vidim ze tieto prispevky su uz stare, ale az teraz som na to narazila. Kaca

Autor: Katie E-mail
Dátum: 10.10.2009 - 15:07

Ahojte, moj takmer 6 rocny sny ma zrejme tiez AS. Vsetky tie znaky zlej koncentracie, potichu opakovane slova, svoj svet atd. ma pritomne, no zda sa mi viac "normalny". Este nechodi do skoly a uz vie spajat pismenka do slabik, zratavat do 10. Len to ucenie ide strasne pomaly. Koncentruje sa max. 10 minut. Je to jeho najhlavnejsi problem. Nie je hyperaktivny (aj ked by sa to mohlo na prvy pohlad zdat), v prvych 3 mesiacoch zivota bol spavy, nesal, hypotonicky. Chodime za psychologickou, ale ta triafa asi vedla. Chcela by od neho EEG, ci nema epilepticke vyboje. Aj o autizme hovorila, ale syncek je citovo vnimavy, komunikuje rad, hoci na "svoje" temy... Poradte mi prosim nejakeho specialistu v okoli Kosic. Slavka nieco spominala. Dakujem za kontakt.

Autor: slávka
Dátum: 22.01.2010 - 14:47

Katie, nepísala som ti ešte?už často túto tému nenavštevujem, lebo u môjho syna problémy pekne ustúpili a s pomocou psychologov zvládame každodenné prekážky fantasticky, hlavne, sme mu začali rozumieť.Náš chlapec vyrástol na zodpovedného, slušného a šikovného človeka,má teraz 14 rokov,ale sem-tam sa AS ozve, samozrejme, hlavne v škole.My sme chodili k mudr.Rosenbergerovej v novej nemocnici v Košiciach v detskej psych.nemocnici.a veľmi nám omohla špec.pedag.pani Uchnárová, má autistické centrum v Myslave, volá sa Rubikon.Má aj na nete stránku.Držím palce.

Autor: Jana
Dátum: 17.05.2010 - 23:51

Ahoj. Ako keby ste pisala o mojom synovi. Akurat sme sledovany od 2r. a uz mame diagnostikovane cele spektrum Autizmu a najnovsie Aspergerov syndrom. EEG mu bolo robene nic, metabolicke nic, na genetike povedala lekarka ze nemame dostatocnu rodinnu anamnezu ze sa nema o co opriet. A to som nepovedala, ze som z Kosic. Mam z toho celeho pocit, ze ak aj urcia presnu diagnozu (na cas), nik nepovie ako sa spravat a hlavne ako reagova na vlastne dieta. Dnes som sa dozvedela ze je lekarka v Nitre, ktora vraj vie 100percentne urcit diagnozu.

Autor: johndoe
Dátum: 24.12.2010 - 09:12

Nemá niekto kontakt na tú lekárku z Nitry?

Autor: jana E-mail
Dátum: 09.10.2009 - 13:49

obráťte sa na psychiatr.oddel. v detskej nemocnici Kramáre Bratislava na 7.posch.

Autor: Náhradná mamina
Dátum: 09.10.2009 - 09:47

Mám priateľa-budúceho manžela,vdovca s dvoma deťmi.Naše dcérky sú rovnako staré,majú 11,ale úplne odlišné. Jeho dcérka má pravdepodobne AS,už som objednana na vyšetrenie u psychologicky, ale moj partner stále aj po nekonečných rozhovoroch odmieta akúkoľvek diagnózu pre svoju dcéru,napriek tomu,že dcérka denne trpí,lebo nieje pochopená od okolia,ani v škole a ani doma.Nechce pripustiť,že problém vôbec existuje,že je len proste jednoduchá a pozmaznaná.Neviem ako ho mám o probléme presvedčiť,je to teraz vsetko len v mojich rukách,ako a kedy a či vôbec to povedať tej malej,že je iná ako ostatný...ako presvedčiť priateľa,aby sa už začal venovať tomuto problému.

Autor: sonna E-mail
Dátum: 03.10.2009 - 13:01

nastupila som do novootvorenej firmy spolu so spolupracovnikom, hned od zaciatku mi nieco nesedelo, jeho spravanie ma provokovalo, bola som ku nemu cely mesiac velmi hnusna, pripisovala som to jeho lenovosti, lahostajnosti, odputavaniu pozornosti atd.,

no az vcera mi doslo, ze asi je chory, a ze za to nemoze,

je VS, cez rokov, ma silny pocit pre detail, podstatu kvoli detailom nevnima, nezaujima ho obsah spravy, ale forma pismenok, ma vybornu mechanicku pamat na cisla, ale nevie ich pouzit v suvislostiach (iba ak mu nadiktujem postup), ma svoje casove ritualy,

neviem, je toho viac, ale uvedomila som si, ze cely mesiac som mu ublizovala, a teraz neviem, ako dalej,

mame zodpovednu pracu, ale ja ju nebudem robit miesto neho, kazdy si zodpoveda za svoje, no ak ju on nebude robit, vyhodia ho, myslim, ze sa trapi, a ja som bola cely mesiac tak slepa! bola som hnusna, ale bralôa som ho seberovne,
no a teraz ako dalej???? nechcem mu ublizit, ale on tuto pracu nemoze vykonavat bez pomoci, a ja mu pomahat nebudem, mam dost svojej roboty,

prosim, pomozte mi vasimi skusenostami, a co mozem pren ho spravit

Autor: zulu E-mail
Dátum: 11.08.2009 - 15:55

Prosím vás, existuje na Slovensku nejaký klub alebo niečo podobné, kde si ľudia s AS môžu vynieňať skúsenosti? Ďakujem

Autor: Olga  E-mail
Dátum: 14.10.2009 - 13:18

ahoj,mam 8ročneho syna s AS a tiež by som rada vedela či je na Slovensku (v Košiciach)nejaky klub,takže pripajam sa a tiež prosim o pomoc pri hladani.Dakujem.

Autor: Jeanny E-mail
Dátum: 11.11.2009 - 11:09

Dobrý deň.
Neviem, či je to presne to, čo hľadáte, ale podľa mňa vám určite radi poskytnú nejaké informácie. Pozrite si stránku: >link<

Autor: Aspik
Dátum: 14.01.2010 - 09:21

Neviem ako je dobra/ucinna tato skola, ale co som si precital na titulke na mna posobi dost odpudzujuco. Aspika by som tam neposlal.

Autor: orim
Dátum: 16.07.2009 - 17:07

a co s AS vo vyssom veku? minula doba a lekari velmi nevychadzali v ustrety.

Autor: jana
Dátum: 27.03.2009 - 16:51

Práve včera ma upozornila p. učiteľka zo škôlky, že moja dcérka nie je celkom OK. Vždy bola trochu "iná", ale źa posledné dva týždne u nej aj ja pozorujem naozaj veľké zmeny. Sústavne je vo svete fantázie, rozprávok, víl a princezien. Sú chvíle, keď o ničom inom nehovorí, nereaguje na bežné otázky, typu: čo bolo v škôlke, čo chceš papať atď. Opakuje si sama pre seba potichu slová, ktoré vyslovila, alebo moje ak s ňou hovorím. V škôlke nepotrebuje deti, vystačí si s knihou, ktorú dokáže celé doobedu nosiť v rukách. Reaguje zle na zmeny, nechce nikam chodiť. Ak jej ráno odpoviem kladne na otázku či ide do škôlky, hnevá sa, zlostí a vymýšľa si, že bude robiť zlosť deťom, že je zlá, pritom to nie je pravda. Niekedy ju musím chytiť za plecia a pozerať priamo do očí, aby ma počúvala. Je predčasne narodená, oživovaná, mala hypoxiu. Sme sledovaní na neurológii, psychológii, kde nám stále tvrdili, že všetko je OK. Psychologička tieto stavy pripisuje tomu, že rizikové deti majú problémy s koncentráciou, krátkodobou pamäťou a sú nesústredené a časom sa to dá do poriadku. No posledné dni váham, či je to naozaj tak a hlavne pani učiteľky zo škôlky vyslovili túto domnienku, že môže ísť o Aspengerov syndróm. Pozorujem pomaly každý jej pohyb a sledujem ako sa správa. V pondelok ideme za psychiatričkou, len dúfam, že má s takýmto niečim skúsenosti. Má niekto podobné skúsenosti? Ako sa prosím volá tá odborníčka v Košiciach, ktorá sa tomu venuje. Ďakujem

Autor: slávka E-mail
Dátum: 28.03.2009 - 23:11

dobrý večer,ak chcete vedieť mená odborníkov v Košiciach,napíšte mi na moj e-mail,dám vám ich.psychiatričku a špec.pedag.,ktorá si otvorila centrum pre autistické deti.ale nechcem to takto verejne,ked sa ozvete,napíšem vám.

Autor: mk E-mail
Dátum: 12.10.2009 - 09:57

Dobrý deň, som mamou 8 ročného chlapca s AS a chcem Vás poprosiť o kontakt na spomínanú psychiatričku a šp. pedagogičku, pretože doteraz som nikoho takého nemohla nájsť. Ďakujem, M.

Autor: silvia vrablova E-mail
Dátum: 16.11.2009 - 20:08

prosim vas o kontakt na odbornika pre autisticke deti. dakujem

Autor: gabikak E-mail
Dátum: 18.12.2009 - 19:15

Skúste >link<

Autor: peta s
Dátum: 13.04.2009 - 19:10

Dobry vecer,som babka pravde podobne takeho isteho chlapceka ako je vasa dcerka.Tiez bol ozivovany mi sme si vsimli po roku ,ze nieco nieje u neho v poriadku,ale tiez nam neurologicka hovorila stale to iste vsetko je v poriadku.Az ked jej dcera povedala ,ze ona sa nestara aj ked ju na mars posle na vysetrenie chce vediet preco je taky aky je.Tak az potom jej dala vymenny listok ku psychiatricke dr.Rosenbergerovej v novej nemocici v Kosiciach.Este musim napisat ze uz vtedy bolo napisane na tom vymennom listockuze ziada o vysetrenie pre prvky autizmu ato uz mal 6 rokov.Teraz 26. nal7 este stale nemame vsetky vysledky je to strasne s nasim zdravotnictvom.Treba cim skor nedat sa odbyt ,ale aj ked nam povedali ze to je aspergerov syndr.nic sa nedeje a vysledky uz cakame pol roka .

Autor: Olga  E-mail
Dátum: 14.10.2009 - 13:29

netrapte sa pani,aj my mame doma 8ročneho chlapca s AS tiež sme boli u dr.Rosenbergerovej a tiež ešte čakame na vysledky,myslim že podobne asi pol roka a nič.Vaš syn začal pravdepodobne už chodiť do Zš že?(vnuk)zaujimalo by ma či navštevuje klasicku triedu alebo nejaku špecializovanu. Alebo či mate asistenta a pod.,aspon by sme si vymenili informacie.Dakujem.

Autor: aNuBiSs E-mail
Dátum: 11.03.2009 - 20:25

Ja som Mišo z Banskej Bystrice a mám 13 rokov. Pred časom som si vyhladal článok o Aspergerovom syndróme a zistil som, že viac ako s polovice to na mňa sedí. Po pravde nebol som takmer vôbec prekvapený, lebo mi bolo jasné ako odlišný som od ostatných. Vlastne keď som si prečítal pomer 38 : 10 000, zaoberanie sa jednou vecou, odlišnosť atď bol som vlastne rád, že ho mám. Učitelia a dospelý mi často hovoria, že som dosť inteligentný oproti ostatným. Tiež ma príjemne prekvapil pomer človeka priemerne inteligentného a vyžšie inteligentného s AS čo je 1 : 100, kežde ma označujú ako vyžšie inteligentného. Nechcel by som sa liečiť ale aspoň že viem, čo ľudia ako ja robia zle a čo by mali robiť ináč a dúfam, že mi to v budúcnosti pomôže. Som s tým úplne vyrovnaný a nepotrebujem pomoc psychológa ale priznávam, je to zvláštny pocit vedieť o AS takto podrobne.

Autor: Anicka E-mail
Dátum: 18.03.2009 - 09:12

ahoj, misko, ja som mamka 11-rocného Adama, ktorý je asi ako ty. zatial to nemám celkom potvrdené, ale mohli by sme si trochu písať?

Autor: aNuBiSs E-mail
Dátum: 19.03.2009 - 16:09

Ok v poho, ja s tým problém nemám. Tak na čo sa chceš spýtať? A aj ja mám otázky: ako si zistila, že má tvoj syn Adam aspergera? a vie o tom on?

Autor: ahoj E-mail
Dátum: 30.09.2009 - 08:59

ahoj, ja mám 11 ročné dievča a tiež si myslím, teda má znaky AS mohli by sme popísať. prosím napíše mi na môj email. ďakujem

Autor: ujo miro
Dátum: 13.04.2009 - 23:08

ahoj misko... o AS si si cital, nieco sedi ine nie, tak ho asi mam alebo si sa aj rozpraval s nejakou tetou ci ujom a oni ti to povedali... ?

Autor: Michal
Dátum: 18.06.2009 - 17:21

Nie nie ja som na to prišiel. Oni o tom netušia a je to tak lepšie lebo ešte budu panikáriť.

Autor: Miroslava E-mail
Dátum: 25.11.2009 - 18:05

ja som mama 11 ročneho syna Adama,ktorý je hyperaktivny s poruchov spravania,je dislektik,disgrafik a nedavno som sa dozvedela,že ma aj Aspergerov syndrom,v prvom momente ked som zistila,o aku diagnozu ide som sa zlakla ,ale ked som sa docitala že su inteligentne,len potrebuju specialnu pomoc od nas uvažovala som o tom že tu vo ZV nie je nijaku klub ktorý poradi co kedy a ako mame im pomahat tak uvažujem o tom ved každa druha otazka je adresa na odbornika a ci len mala rada mna p.doktorka pooslala do Trnavy,ked budem vediet nieco presnejsie dam aj vam vediet

Autor: Slávka E-mail
Dátum: 18.01.2010 - 20:49

mám presne tento istý problém ako vy- mám tiež 11 ročného syna Adama a má AS,ak by ste sa chcela porozprávať tak sa ozvite

Autor: Belinna E-mail
Dátum: 03.03.2009 - 15:22

Problém, vlastne syndróm, je zo dňa na deň horší. Už som si myslela, že počas krásnych Vianoc strávených s ním u jeho rodičov, ktorí sú úplne skvelí, aspoň trošku zabudne na svoje trápenie, ale opak je prevdou. Síce sme spolu chodili každý deň do zasneženej prírody, vídavali sme srnky (laňky), veľa sme sa smilai, šantili, jedli a rozprávali, no 3 dni po príchode domov, nastalo opäť to isté. Nerozprávala som sa s ním o lekárskej pomoci, ale myslím si, že jemu by to skôr uškodilo, ako pomohlo. Nemám to srdce nechať ho, veď prečo by aj, keď je to najcennejšie, čo v živote mám. A verte mi, že nič drahšie ako je ON, nikdy mať nebudem!

Autor: slávka E-mail
Dátum: 06.03.2009 - 08:00

keď mi bolo najhoršie a už som nevedela,či sa to dá riešiť,našla som úžasnú psychologičku.Sama som bola prekvapená,ako človek,ktorý s apergergovými deťmi pracuje,pozná ich dušu,pocity a na všetko mala odpoveď.Mala by si aj ty niekoho nájsť,porozprávť sa a nemusíš priateľa tam ťahať,aj tak ti určite na začiatok pomôže.Je ťažký život s takým človekom,ale určite sa to dá.Aj môj manžel je trošku asperger,a naučila som sa s tým žiť,zo začiatku to bolo určite ťažšie,ale teraz viem,ako na neho a funguje to už takmer 20 rokov.treba len nájsť systém a ahlavne sa poradiť,aj lieky na začiatok nie sú zlé,môj syn bral asi 4 roky a určite nám pomohli nájsť systém.a hlavne som sa naučila ho chápať,pozerať na svet jeho očami.Títo ľudia sú verníako partneri a hlavne zodpovední a spoľahliví.Kiežby môjho syna niekto tak miloval!Držím palce!

Autor: maja E-mail
Dátum: 29.01.2012 - 11:12

Ahoj, netusim ci si tu este registrovana, ani ci tu este nieco precitas, ale ak ano, chcela by som sa ta opytat ako to vyzera s tym tvojim partnerom? Mam podobny probelm, zistila som, ze priatel ma AS a vydesila som sa. Od zaciatku to s nim nebolo lahke, ale toto? Neviem co robit, ale viem ze ho mam velmi rada na to, aby som ho nechala: ( Mxyslim ze odist od neho by bola blbost, tak este skusim ci to pojde, urobim pre to vsetko:)

Autor: Michaela Martinková
Dátum: 19.02.2009 - 21:37

slávka: o partnerstve a trochu aj o pracovnom uplatnení ľudí s AS je celkom výstižný tento článok: >link<

Autor: silvia E-mail
Dátum: 15.01.2010 - 07:48

dobry den , prave som docitala vasu knihu : chlapec, ktory mysli v obrazoch a vyjadruje sa kresbou. je velmi putavo napisana. mam 2 synov a mladsi je autista. obdivujem, ze zvladate 3 deti. silvia z kosic

Autor: Michaela Martinková
Dátum: 19.02.2009 - 20:39

slavka, viacerí ľudia s AS študujú, resp. majú VŠ. Ľudia s AS majú niekedy ťažkosti prácu si získať /napriek vysokej odbornej kvalifikácii/, niekedy udržať, ale nie je to nemožné. Viem o ľuďoch s AS, ktorí zamestnaní sú. Navyše na Slovensku existuje organizácia, ktorá pomáha aj ľuďom autistického spektra (aj AS) zohnať si prácu zodpovedajúcu ich schopnostiam a záujmu (lebo iné oni často robiť ani nevedia:) a tí môžu sprostredkovávať komunikáciu so zamestnávateľom /s dôrazom na kladné pracovné stránky ľudí s AS/.
S životným partnerom to býva ťažšie, ale v niektorých prípadoch /aj ľudia s AS sú rôzni/ to je možné, i keď to zrejme chce partnera s nadpriemerným pochopením ... láska však nepozná hraníc :)

STRÁNKOVANIE
začiatok | 2 |

 

REAKCIA NA ÚVODNÝ PRÍSPEVOK

Meno:

E-mail:


email nie je povinný

Upozornenie, prečítajte si!

  • Používajte medzery, čiarky, bodky, nerobte gramatické chyby.
  • Nepíšte všetko veľkými písmenami, nepoužívajte vulgarizmy.
  • Vetu začnite veľkým písmenom, ukončite bodkou, otázku otáznikom.
  • Prečítajte si pravidlá prispievania. Príspevok by sa mal podobať na slušný list.
TEXT PRÍSPEVKU

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.