Využitie laseru v jednodňovej chirurgii: hemoroidy, kŕčové žily, znamienka, trhlina konečníka, kondylómy

Lekárska veda sa posúva neustále dopredu aj v medicíne. Laserové operácie ušetria pacientovi drahocenný čas, nakoľko nie je nutná  hospitalizácia v nemocničnom prostredí, zbavia ho stresu z hospitalizácie, zdĺhavej rekonvalescencie a ubudne strach z bolesti pri operácii a hlavne v pooperačnom stave.  Zákroky laserovou metódou sú vykonávané formou jednodňovej chirurgie, to znamená, že pacient odchádza po výkone do domácej starostlivosti.

O možnostiach laserovej liečby nám porozprával MUDr. Allen Dimov – chirurg, špecialista v laserovej chirurgii.

Kŕčové žily (varixy)

Kŕčové žily sú vypuklé rozšírené žily na dolných končatinách. Konzervatívnou formou je užívanie klasických liekov (venotiká). Kombinujú sa rôznymi lokálnymi masťami a nosením elastických kompresívnych pančúch. Inou formou liečby je sklerotizácia žíl. Do postihnutých žíl sa vpichuje sklerotizujúci roztok, takže dochádza ku sklerotizácii varixov. Za pomoci elastických ovínadiel alebo elastických pančúch sa krv z povrchových žíl vytlačí a stena žíl sa zlepí. Pri klasickej operácii sa žily operačne z bodových rán alebo rezov odstraňujú. V tomto prípade je nutné celková alebo spinálna anestézia a niekoľkodňová hospitalizácia.

Najmodernejšou liečbou, ktorá má niekoľko výhod oproti spomínaným, je liečba laserom. Ide o endoluminálnu (vnútrožilovú) miniinvazívnu metódu. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá okolo hodiny a po operácii  pacient odchádza domov. Odporúča sa práceneschopnosť 1 až 2 dni. Čas zahojenia a rekonvalescencie je minimálne o polovicu kratší ako pri klasickej forme operácie. Cena takejto operácie je od 6- do 14-tisíc korún za jednu nohu. Zákrok nie je hradený zdravotnou poisťovňou nakoľko je to nadštandardná služba. Niektoré zariadenia umožňujú pacientom aj platbu na splátky.

Zlatá žila (hemoroidy)

Hemoroidy, hovorovo zlatá žila sú rozšírené žily v oblasti konečníka. Základom stanovenia diagnózy je chirurgické vyšetrenie doplnené o inštrumentálne rektoskopické vyšetrenie konečníka a určenie štádia hemoroidov.

Inovačnou metódou je  odstránenie hemoroidov laserom. Zákrok za robí v lokálnej anestézie trvá do hodiny a je prakticky bezbolestný. Výhodou použitia laseru je tenký lúč, minimálne poškodzujúci okolité tkanivá, ktorý odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia jeho miesta. Významnou výhodou laserového ošetrenia je takisto skutočnosť, že pri už pri jednom zákroku je možné odstrániť všetky uzlíky a nie je potrebných viacero ošetrení. Podľa MUDr. Allena Dimova dochádza k okamžitému zastaveniu krvácania, menšiemu opuchu, a tým k menším bolestiam. Hojenie je takisto rýchlejšie. Nasledujúcich približne 7-10 dní sa odporúča domáca opatera a liečenie. Úplné vyliečenie sa dá očakávať do štrnástich dní. Zákrok nie je hradený zo zdrojov zdravotných poisťovní.

Kondylómy

Sú to bradavičnaté útvary - v okolí genitálií alebo pohlavných útvarov vírusového charakteru. Liečba je  potieraním za pomoci špeciálnych roztokov, v prípade rozsiahlejšieho nálezu laserové ošetrenie v lokálnej anestézii -  s výborným výsledkom.

Trhlina konečníka ( fissura ani)

Jedná sa o akútnu alebo chronickú trhlinu análnej oblasti najčastejšie vzniknutú pri zápche, často však aj v spojitosti s hemoroidmi Prejavmi sú bolestivosť po stolici, krvácanie. Liečba je konzervatívna: maste, čapíky, chirurgická, aplikácia sklerotizačných roztokov pod trhlinu, eventuálne chirurgický zákrok. Tento zdravotný problém je možné riešiť aj ambulantne formou jednodňovej chirurgie.

Znamienka

U znamienok tiež existuje chirurgické alebo laserové ošetrenie s možnosťou histologického vyšetrenia extrahovaného znamienka.

Autor článku: MUDr. Allen Dimov
Dátum vydania: 07.03.2008

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (11)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: Igor E-mail,
Dátum: 08.05.2011 - 14:57

Analnu fisuru nedoporucujem operovat ziadnym zakrokom, su to vyhodene peniaze. Bol som na takom zakroku u MUDr. Dimova a vysledok bol katastrofalny! Horsi stav ako pred zakrokom. Po mesacnej aplikacii dilatatora mozem povedat, ze tato lacna metoda je aj naozaj ucinna.

Autor: Michaela,
Dátum: 21.08.2011 - 08:52

Zajtra na tento zakrok idem k dr. Dimovi. Zostala som teraz ale velmi rozpacita. Diagnostikovali mi analnu fisuru.

Autor: Katka,
Dátum: 30.11.2011 - 10:29

Michaela, aké ste mali vy pocity po zákroku? Ja sa k Dr. Dimovi tiež na to chystám.

Autor: ján,
Dátum: 16.04.2010 - 11:54

noooo,to je fakt,to u nás tie zákony veľmi veľkí múdrci vymýšľajú,ked toto považujú zakozmetickú úpravu...

Autor: frantisek pospadak E-mail,
Dátum: 17.03.2010 - 09:58

mam 32 rokoudobry den chcemsa opitat uz dlchsie mam svrbenie v konecniku a niekedy ma to aj boly ale vecinov len svrbenie a este mozeto byt vtom zesa nemozeme z manzelkou milovad dakujem

Autor: Miroslava E-mail,
Dátum: 06.06.2009 - 08:34

Dobrý deň.Chcem sa Vás opýtať,že čo mám robiť.Po pôrode sa mi ukazali krčové žili.Mam 27 rokov a krčové žili už 9 rokov.Keď som bola u doktora,tak mi povedal že to neni na operaciu,že mi da pančuchy a tie mi to vraj pozastavia.Ja však chcem sa ich uplne zbaviť.Nechcel mi dať ani lieky ale povedal,že mi už nezmiznu.Prosim poradte mi co mam robiť.Ďakujem.

Autor: Jana Hanesová E-mail,
Dátum: 11.12.2008 - 19:53

Dobry den,rektoskopicky mi bol diagnost.fisura ani-absces,v narkoze absces potvrd.nebol.Uz 2.mesiac sa snazim stravou,mastami vyliecit,ale bolesti pri stolici a niekolko hodin po nej su velmi intentivne.Dozvedela som sa ,ze v ritnej oblasti nie je dobre rezat,ale neviem ci sa mi inak da pomoct.zacala som uzivat koloidne striebro.Dakujem za radu,Hanesova Jana

Autor: Tatiana,
Dátum: 26.01.2009 - 17:10

Dobry den, chcem sa Vas spytat, ci ste boli na operacii s tou fissurou ani, a ked ano, ci Vam to pomohlo, ako dlho to trvalo, ci ste mali bolesti po operacii.lebo mne ju diagnostikovali tiaz a takisto ma posielaju na operaciu...ale stale vaham, kedze kojim

Dakujem

Autor: jan,
Dátum: 28.01.2009 - 09:33

dobry den.5.decemba som podtupil operaciu konecnika.pre silne dlhotrvajuce bolesti,ine riesenie vsak nebolo,diagnoza bola ina ako vasa nejake zapalene tkanivo a podozrenie na absces ktory sa vsak pri sone nepotvrdil.operacia nie je az taka bolestiva lebo sa vykonava v lokalnej anestezii ale pooperacny stav je velmi bolestivy lebo ze rana sa hoji 6 az 8 tyzdnov aspon u mna su dva mesiace po zakroku a stale mavam bolesti ktore z casu na cas prestanu.tymto vas nechcem odrazdat od operacie naopak treba sa odhodlat cim skor.odlkadanie veci nic neriesi.skuste sa vsak opytat lekara na ine moznosti operacie ako je klasicka skalpelom.napr laser alebo ina metoda ze su mensie pooperacne bolesti,tak drzim palce s pozdravom Jano

Autor: Miro E-mail,
Dátum: 11.03.2008 - 19:06

Užívam si so svojím "zlatým" bohatstvom už tridsať rokov. Moje účty vďaka nemu skôr klesali, ako by rástli. Niekedy stačilo po výzve "Posaďťe sa u nás!" povedať "Ďakujem, radšej postojím." Ak by som chcel, tak výdavky mojej zdravotnej poisťovne by boli niekoľkokrát väčšie, ako je cena uvedeného zákroku. Ale čo by to bolo proti jemnému šumeniu vývaru z dubovej kôry medzi ľavou a pravou polovičkou. A ak je stále táto neuveriteľná pomoc pacientom chápaná ako kozmetická úprava, ten úsmev roztiahnutých polovičiek každému z kompetentných vykúzlim.

Autor: ružena,
Dátum: 22.12.2008 - 11:39

máte úplnú pravdu, neviem ako to môže niekto nazvať kozmetická úprava, tiež sa tak pri každom sadnutí usmievam.


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.