Sietnica z embryonálnych kmeňových buniek

Ľudské embryonálne kmeňové bunky umožnili vedcom vytvoriť osemvrstvové skoré štádium vývoja sietnice. Je to vôbec prvá trojrozmerná tkanivová štruktúra z kmeňových buniek. V časopise Journal of Neuroscience Methods to oznámil Hans Keirstead z Kalifornskej univerzity v Irvine so štyrmi kolegami. Tento úspech znamená tiež prvý krok k vývoju sietnic vhodných pre transplantácie, radikálne zásahy, účinne liečiace vážne poruchy zraku, ktoré celosvetovo postihujú mnohé milióny ľudí, ako sú makulárna degenerácia a retinitis pigmentosa.

„Vytvorili sme zložitú štruktúru, skladajúcu sa z mnohých typov buniek. Je to veľký pokrok v našom hľadaní nových spôsobov liečby porúch sietnice,„ povedal Hans Keirstead. V minulosti so svojím tímom skúmal možnosti využitia ľudských embryonálnych kmeňových buniek pri liečbe poranení miechy. Takto vznikla metóda usmernenej diferenciácie týchto buniek na špecifické typy. Výsledky aktuálne vedú k prvému klinickému pokusu na svete s liečbou akútneho poranenia miechy pomocou kmeňových buniek. Rovnakú metódu teraz použili na vytvorenie viacerých typov buniek sietnice. Vyžadovalo si to naozaj jemné technické postupy, verne odrážajúce skorý prirodzený vývoj sietnice. Išlo najmä o minimálne gradienty špecifických účinných látok v usmerňujúcich roztokoch. Skoré vývojové štádiá sietnice overujú na zvieracích modeloch, aby zistili, do akej miery sa takto dá zlepšiť zrak. Kladné výsledky povedú ku klinickým pokusom s liečbou ľudských pacientov. „Na našom objave je zvlášť vzrušujúci fakt, že vytvorenie transplantovateľných sietnic by mohlo pomôcť miliónom ľudí, pričom sme v tomto ohľade už prešli riadny kus cesty,„ konštatoval Hans Keirstead.

Sietnica je zadná vrstva oka, ktorá zaznamenáva pozorované obrazy a cez zrakový nerv ich vysiela do mozgu. Preto sú poruchy sietnice zvlášť nebezpečné pre zrak. Makulárnou degeneráciou trpí iba v USA vyše desať miliónov ľudí a je to hlavná príčina slepoty vo veku nad 55 rokov. Približne 100.000 ľudí v USA postihuje retinitis pigmentosa, čo je progresívne dedičné ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejaví už v detstve.

Zdroj: Komuniké University of California – Irvine z 26.5.2010

Autor článku: TASR
Dátum vydania: 30.05.2010

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (5)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: Milan E-mail,
Dátum: 24.12.2013 - 01:34

Konečne po takmer sto rokov prešlapovania na mieste sa čosi začalo diať aj v tomto smere. Dúfam že teraz to pôjde rýchlejšie a dožijem sa toho rád by som vedel či sa od r. 2010 dačo nové udialo

Autor: Anka E-mail,
Dátum: 21.07.2010 - 00:41

Má tiež to ochorenie, veríme, že sa čoskoro dočkáme správy, že sa to dá operovať aj keby sme sa mali zadlžiť na celý život. Veľmi nás táto téma zaujala a tiež by sme radi vedieť niečo viac.

Autor: zajo,
Dátum: 15.07.2010 - 22:54

Velmi sa zauimam o tuto temu. Viete mi napisat nieco viac o tom?

Autor: boh,
Dátum: 31.05.2010 - 22:23

Najprv musím prežiť ja - až potom ma zaujíma, čo si o tom myslia niektoré archaické skupiny.

Autor: Monikk,
Dátum: 30.05.2010 - 17:10

Má toto ochorenie, dúfam, že raz budem mať toľko peňazí, aby mohol postúpiť túto liečbu! A my je srdečne jedno, že niektorí kresťania vidia v kmeňových bunkách len zlo.


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.