Bolesť chrbtice ako dôsledok porušenej platničky

Bolesť chrbtice ako dôsledok porušenej platničky

Mnohí z nás poznajú veľmi dôverne pocit, ktorým je paralyzovaný celý človek. Jednou z možností ktorej sa budem venovať je bolesť chrbtice. Pracovná neschopnosť pri bolesti chrbtice je druhým najčastejším dôvodom prečo sme neschopní i bežnej chôdze, sedenia pri počítači a samozrejme akejkoľvek manuálnej práce. Druhé miesto prináleží chrbtici v tomto rebríčku hneď za respiračnými ochoreniami (ochorenia horných a dolných dýchacích ciest).

Je mnoho dôvodov prečo sa dopracujeme k tak nepríjemnej bolesti. A preto je aj mnoho spôsobov správnej terapie. Vysvetlím: rovnakou bolesťou sa bude prejavovať napr. ľadvinový problém, blokové postavenie stavcov, ale i porušená medzistavcová platnička a mnoho iných ochorení. Na tomto mieste by som sa rada venovala pomerne veľkej skupine bolesti chrbtice, a to bolesti pri porušenej medzistavcovej platničke (disku).

Jedným z vyšetrení, ktoré majú pacienti často už za sebou keď prichádzajú do mojej ambulancie je napr. magnetická rezonancia. Je to veľmi drahé a precízne vyšetrenie. Podľa vážnosti poškodenia platničky sa v diagnostickom závere môžeme dočítať rôznorodé diagnózy. Od ľahkého poškodenia - protrúzia, cez ťažšie - hernia až po vážne - extrúzia a už takmer vždy konzervatívne neliečiteľný stav – voľný sekquester. Napriek komplikovaným názvom sa jedná o rôzne stupne poškodenia medzistavcovej platničky a priľahlých väzivových prstencov.

V závislosti na úrovni poškodenia je vedená aj fyzioterapia. Je jasné, že na bolesť reaguje v prvom rade svalstvo chrbtice obranným spazmom – teda akýmsi stuhnutím. Často pacient siaha po uvoľnení svalov masážou, mäkkými technikami a podobne. Žiaľ tento postup je neefektívny a pocit úľavy vydrží pár minút v najlepšom prípade pár hodín. Ak pacient berie lieky proti bolesti alebo na uvoľnenie spazmu (svalového kŕču), pocit bez bolesti je klamom. Reálny pocit nastupuje po dobratí liekov,  často ide len o nízke percento úľavy. Nerieši sa však príčina bolesti, ale len dôsledky, ktoré vysunutá platnička spôsobuje.

Efektivita správne cielenej terapie je ľahko merateľná - podľa rýchlosti úľavy od bolesti a udržania teda pretrvávania bezbolestného stavu. Pri poškodení platničky sa najefektívnejšou technikou prvej voľby v posledných rokoch ukázalo v prvom rade zasunutie vyklenutého disku (platničky) a až potom riešenie uvoľnenia svalov a následné posilnenie vnútorného stabilizačného svalstva. Poviete si zasunúť platničku, a to sa dá? Už pred viac ako 30-timi rokmi túto techniku vynašiel a začal rozvíjať fyzioterapeut Robin McKenzie z Nového Zélandu. Len vďaka jej úspešnosti a zainteresovania mnohých výskumných pracovníkov, špičkových lekárov z celého sveta sa metóda rozvíjala a dostala sa až na Slovensko.

Ak sa trápite bolesťou chrbtice, bez diferenciálnej diagnostiky ktorej výsledkom je príčina vašej bolesti, sa nezaobídete. Ak je záverom bolesť na podklade poruchy platničky je v prvom rade na vás, aby ste si vybrali rehabilitačné pracovisko kde vám poskytnú fyzioterapiu v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami. Nezmierte sa s neúspechom pokiaľ nevyčerpáte všetky možnosti liečby.

Autor článku: Mgr. Lucia Merceková
Dátum vydania: 27.04.2011

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (15)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: MiroslavaK,
Dátum: 16.03.2015 - 18:46

Mne na bolest chrbtice pomohli ortopedicke vlozky medicovi. treba si o nich precitat na internete

Autor: Zlatica E-mail,
Dátum: 18.07.2014 - 13:02

Chcem sa pridat k diskusii aj ja mam diagnozu hernia disku sekvester neskutocne bolesti bola som paralizovana 4 mesiace vsetci len oerovat ze uz nic nepomoze len lieky infuzie injekcie az kym som sa dostala k uzasnej pani doktorke MUDR Sindliarova a ona ma odhovorila od operacie a predpisala mi rehabilitacne cviky tie chvalabohu zabrali a bolesti a tazkosti pominuli citim sa super kazdy den cvicim pri bolestiach vam odporucam uzasne naplasti od FGXexpres skutocne zaberaju do par minut su bylinky ziadna chemia viac info na gmail zlatica.bencekova@gmail.com

Autor: Lia,
Dátum: 30.07.2014 - 14:02

Pri problémoch s chrbticou, krčnou chrbticou a krížami pomáhajú medené produkty. Meď lieči, je proti bolesti, uvoľňuje kŕče svalov okolo stavcov a je to tepelná terápia. Sú to tričko s medeným pásom / pás v tričku je od krčných stavcov až po kríže / , keď je problém s celou chrbticou, medený pás na kríže a medená šatka, ktorá je univerzálna, vždy sa obviaže boľavé miesto. Viac info na e-maily.

Autor: Daniela,
Dátum: 28.08.2014 - 08:46

Dobrý den chcem sa spýtať kde sú dostupné náplaste FGXespres diagnoza hernia disku 6 mm vysunutie obstreky, ozon bolesť vystreluje do nohy takže cvičenie s námahou trvá to už 3 mesiace no žiadna sláva ďakujem

Autor: Daniela,
Dátum: 28.08.2014 - 08:53

Dobrý deň chcem sa spýtať kde sú dostupné náplaste FGXexpres diagnoza hernia disku 6 mm vysunutie trvá to 3 mesiace nepomohli ani obstreky ani ozon cvičenie s námahou takže ešte pokus s náplasťami.

Autor: sprava,
Dátum: 21.04.2015 - 15:49

Prosim vas kde mam kupiť tie naplaste prosim vas? som už na P. N. pol roka a nič mi nepomaha.. dakujem vam vopred.. Dana

Autor: tomas,
Dátum: 10.07.2015 - 06:46

Ake cviky si robila ?

Autor: Viera E-mail,
Dátum: 03.02.2014 - 06:29

Dobry poradim ako sa zbavit bolesti chrbtice bez liekov za necele dva mesiace som sa zbavila bolesti a vyhla som sa operacie. moj meil vierop@centrum.sk

Autor: Beata E-mail,
Dátum: 03.12.2011 - 17:04

Vedeli by ste mi poradiť? CT vyšetrenie: Všetky medzistavcové priestory L3 / 4, L4 / 5 a L5 / S1 ľahko zúžené, vo všetkých je prítomné obvodové presahovanie diskov, ktoré vo výške L4 / 5 zasahuje až foraminálne obojstranne. V úrovni L5 / S1 je prítomná aj veľmi diskrétna mediálna herniácia disku. Výrazne artrotické zmeny intervertebrálnych zhybov vo všetkých úrovniach. Som po inf. liečbe + elektroliečba a parafin. Ťažkosti stále pretrvávajú, sú to už dva mesiace.

Autor: Eva E-mail,
Dátum: 17.08.2011 - 18:52

Dobrý deň, v roku 2004 mi MR potvrdila diagnózu. Nedala som sa operovať, tak raz do roka mam bolesti (nasadia mi infúznu liečbu, obstreky, lieky ...) V stave, keď nemám bolesti cvičím. Momentálne už tretí týždeň, mám ukrutné bolesti v dolnej časti chrbta s pulzujúcou, vystrelujúcou bolesťou, vystrelovaním do nôh, nemôžem sedieť, ležať, chodiť, pichajú mi infúzie, dávajú obstreky, injkcii, lieky, bola som na PRT a stále bolesti pretrvávajú. Čo robiť? Eva

Autor: Jarmila,
Dátum: 17.08.2011 - 23:39

Dobrý deň, pani Eva, mám takú istú diagnózu ako Vy. Takisto sa mi tie nepríjemné bolestivé stavy vracali najskôr každý rok, a teraz sa mi to vrátilo počas 3 mesiacov. Vždy sa mi to začne akoby nejakým blbým pohybom, doslova ako seknutia v krížoch a už som sa nemohla poriadne vyrovnať a každý krok bol veľmi bolestivý. A takisto ako Vy a vždy keď som bez bolesti chodím 2x týž. cvičiť Pilates. Všetky procedúry, ktoré uvádzate mi tiež pred rokom robili a nič z toho mi nepomohlo, skôr mi to len ešte viac podráždilo už ubolené kríže a nohu. A to ma liečili uznávaní odborníci. Pochopila som, že ak niečo neurobím sama, nepomôžem si. Zápal som si zliklvidovala kombináciou protizápalových liekov a prikladaním lopúchových listov na kríže. Ostatné mi rieši pán Jaroslav Čepel - chiropraktik zo Senca a cítim sa už po 6 dňoch celkom v pohode. Viem, že injekcie a lieky nám náš problém nevyriešia, no tento pán je skutočne odborník. Ja som k nemu cestovala skoro 100 km a budúci týždeň idem ešte raz, hoci už necítim bolesti. Ale verím, že ma týchto nepríjemných problémov zbaví. A samozrejme v cvičení budem pokračovať. Jarmila

Autor: eva ,
Dátum: 06.10.2011 - 19:18

Dobrý večer! Prosím, môžete mi poradiť, keď mám jednu platničku prasknutú a druhú vyskočenú, ktorá mi spôsobuje bolesti v pravom kĺbe a v boku, či mi môže pomôcť pán Čepel a ako sa s ním môžem skontaktovať. Bola som u neurológa, no rieši to len injekciami a liekmi proti bolesti. Ďakujem!

Autor: Ocharovichová Zuzana,
Dátum: 25.08.2011 - 08:58

Dobrý deň, mám ten istý problém s krížami, resp. s herniou disku. Vracajú sa mi bolesti už takmer každé dva mesiace. Mám veľké problémy s tlakom, operácia nepripadá do úvahy. Môžem Vás poprosiť o tel. číslo pána Čepela zo Senice, resp. iný kontakt. Ďakujem Mgr. Zuzana Ocharovichová

Autor: anna,
Dátum: 01.09.2011 - 22:14

Zdravím Vás. Tieto problémy som mala aj ja v roku 2009 a 2010. Vybrala som 10 infúzií, prášok Aulin a Artrostop. No asi najviac mi pomohol Ceragem. Je to masážné lôžko. Chodila som do Nitry, ale už tam nie sú. Absolvovala som 38 ležaní a som v poriadku. Začína sa mi vydierať pravý kĺb a mávala som v noci neskutočné bolesti asi 7 mesiacov. No po týchto všetkých terapiách a hlavne po ležaniach na spomínanom lôžku som OK. Ak je vo Vašej blízkosti toto centrum, vrele doporučujem. Zišlo by sa doma, ale je veľmi drahé. Tak Vám držím palce. Len to vyskúšajte. S pozdravom, Anna.

Autor: EMILIA MIHALKOVA E-mail,
Dátum: 04.05.2011 - 15:59

Dobry den, mam 28 rokov, mam problemy s chrbticou od detstva mam skoliozu, stale mam bolesti chrbtice driekovej aj krcnej. Podla neurologa mam chron. VAS L / S chrbtice t. c. sos sup. radik iritaciou S1. Ked sa viac namaham, nevladzem chodit na nohy, hlavne ked je slnecno. Chodim k psychiatricke c. diagnozy je F329. Neurog. Diagnoza je M54. Prosim odpoved.


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.