Terapia podľa Robina McKenzie pri bolestiach chrbtice

Terapia podľa Robina McKenzie pri bolestiach chrbtice

Špecifická metóda liečby využívaná pri bolestiach chrbtice, vyžarujúcich bolestiach do končatín, pri bolestiach kĺbov a pod. Jedná sa o mechanickú diagnostiku a mechanickú terapiu, ktorá len veľmi ťažko preniká do nášho medicínskeho prostredia. Vďaka mimoriadnej efektivite pri poškodeniach medzistavcovej platničky, si pacienti túto metódu individuálne vyhľadávajú a často dostávajú zmätočné informácie. Rada by som uviedla na pravú mieru mýty a dohady, ktoré vznikajú nedostatkom informácii okolo McKenzie-ho metódy liečby.

McKenzie metóda je rozšírená po celom svete, tak medzi fyzioterapeutmi ako aj lekármi v oblasti neurológie, ortopédie, rehabilitácie. Metóda sa používa už vyše 30 rokov a stále sa vyvíja. Na Slovensko sa dostala vďaka založeniu pobočky inštitútu v Žiline, ako jednej z mnohých súčastí medzinárodného inštitútu so sídlom na Novom Zélande. Autorom rovnomennej metódy je Robin McKenzie. Dôsledne vypracoval so svojim tímom nielen diagnostickú a terapeutickú zložku metódy, ale aj formu a spôsob vzdelávania. Preto sa zachovávajú základné princípy a je ťažké metódu deformovať či prerábať. Robin McKenzie investuje nemalé finančné prostriedky do výskumu a vzdelávania ďalších terapeutov.

Metóda McKenzie je často spájaná s predstavou akéhosi súboru cvikov, ktoré má pacient od terapeuta dostať a podľa doporučenia cvičiť. Nie je to celkom pravda. O čo sa teda jedná?

Ide o podrobnú diagnostiku, dôsledné odobratie anamnézy a následné vybratie jednej polohy alebo opakovaného pohybu. Terapeut vzdelaný v McKenzieho metóde vyberie počet opakovaní, frekvenciu a načasovanie ďalšej terapie. Výber je prísne individuálny a podlieha mnohým anamnestickým faktorom. Ako každá liečba, má aj metóda McKenzie svoje kontraindikácie. Diagnostika je absolútne odlišná od spôsobu vyšetrovania a diagnostických záverov všeobecne zaužívaných v medicínskom prostredí u nás. Tu vidím dôvod prečo sa metóde s úžasnou efektivitou, tak ťažko kliesni cesta do ambulancií odborníkov zaoberajúcich sa bolesťou chrbtice. Konzervatívnosť drieme v každom z nás, ale skrátenie doby liečenia často až o 50%  s mimoriadne rýchlym nástupom úľavy od bolesti, by mal byť dostatočným dôvodom na zamyslenie sa, či doposiaľ používané metódy liečby nie sú prekonané.

Metódu McKenzie môžu vykonávať len terapeuti s patričným vzdelaním v tejto diagnostike a liečbe. Aby sa predišlo špekuláciám, či McKenzie-ho metódu ten - ktorý terapeut môže vykonávať, inštitút McKenzie zaviedol verejný zoznam terapeutov a odborníkov (MDT) s presným stupňom dosiahnutého vzdelania. Zoznam je uverejnený na stránkach pobočiek Inštitútu McKenzie v každej krajine.

Ak sa rozhodnete vyskúšať metódu McKenzie pre svoje bolesti chrbtice, kĺbov a pod., vyberte si terapeuta vo vašom regióne zo zoznamu pre Českú a Slovenskú republiku na www.mckenzie.cz .

Autor článku: Mgr. Lucia Merceková
Dátum vydania: 11.05.2011

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (2)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: Katarína Kráľová E-mail,
Dátum: 26.05.2015 - 07:02

Dobrý deň, počula som o tejto metóde, už zrejme urgentne potrebujem pomoc, trpím už cca 3 mesiace - priebeh, nemohla som vstávať z postele, sedenie, ležanie mi robí problém, v noci radšej vstanem, lebo a bojím, že už nebudem môcť vsťať z postele, nemôžem sa zohýbať, nemôžem nič zdvíhnúť zo zeme, predtým som mohla aspoň chodiť na túry, chodiť, chodiť, ale teraz už som mala v Alpách vôbec problém ísť do kopca - Medvedia tiesňava, rebríky som ledva zvládla, už mi tŕpnu chodidlá a ruky, moja diagnoza je vysunuté platničky, zápal platničiek - Mudr. Buran, bola som aj v NURCHU v Piešťanoch, tam mi dávali obstreky, lebo som mala aj zápal sedacieho nervu, obstreky a infúzie pomohli pred 3 týždňami, že týždeň som bola relatívne na tom dobre, ale opäť chodím na infúzie, trakcie, parafín, a toto tŕpnutie nôh som predtým nemala, už naozaj chcem normálne chodiť atď. Som bývala športovkyňa, tancovanie - Trenčan, lyžovanie, päťboje, pád z koňa pred 30 rokmi a potom permanetné apoň 3 krát do roka rehabilitácie, naďalej som normálne existovala, pracovala, športovala, ale teraz už ma to úplne odrovnáva, ďakujem za informáciu, s pozdravom Kráľová Ugorová

Autor: Katarina Buliakova E-mail,
Dátum: 17.09.2011 - 12:03

Prosim Vas mam problemy s chrbticou, pocula som o tejto metode, ale som v zahranici konkretne v Rakusku a chcela by som cvicit doma tieto cviky, prosim vas da sa u vas objednat kniha, nejaky navod ako mam cvicit. Ja som pred par rokmi tieto cviky cvicila u jednej fyzioterapeutky ale to je pre mna daleko tam chodit. Dakujem pekne. S pozdravom Katatina


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.