Rybí olej spolu s cvičením pomáha pri chudnutí

Mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybách, známe svojím spomaľujúcim účinkom na starnutie ľudského mozgu, môžu človek pomôcť aj schudnúť, ak popri ich konzumácii bude aj primerane cvičiť.

K tomuto záveru prišli vedci z University of South Australia, ktorí zistili, že denné dávky rybieho oleja, obsahujúceho Omega-3 mastné kyseliny, pomohli obéznym ľuďom spáliť prebytočný tuk.

"Kyseliny Omega-3 nájdené v rybom oleji zvyšujú spaľovanie tukov tým, že počas cvičenia zlepšujú prúdenie krvi do svalov," vysvetľuje výskumníčka Alison Hillová.

Počas trojmesačnej štúdie vedci skúmali 68 ľudí trpiacich nadváhou a obezitou, ktorých rozdelili do štyroch skupín. Jedna skupina užívala malé dávky rybieho oleja, zatiaľ čo druhá dostala slnečnicový olej, ktorý neobsahuje Omega-3 mastné kyseliny.

Stravovanie oboch skupín zostalo bezo zmeny a všetci naďalej jedli všetko, na čo boli dovtedy zvyknutí, no popri tom aj trikrát týždenne cvičili. Ďalšie dve skupiny užívali rybí alebo slnečnicový olej, no necvičili.

Štúdia ukázala, že tí, ktorí užívali rybí olej a pri tom cvičili, schudli počas sledovaných troch mesiacov v priemere o dva kilogramy. Cvičiaca skupina užívajúca slnečnicový olej neschudla, podobne ako neschudli ani tí, ktorí necvičili.

Šesťročná štúdia amerických vedcov z Rush University Medical Center v Chicagu, zverejnená minulý rok, prišla k záveru, že Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšiť fungovanie mozgu a súčasne znižujú riziko mozgovej mŕtvice. Pomáhajú tiež chrániť mozog z hľadiska starnutia.

Autor článku: TASR
Dátum vydania: 28.07.2006

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (1)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: Bukera E-mail,
Dátum: 22.08.2006 - 10:56

Rad by som vedel kde sa da kupit rybi olej ale nie v tobolkach, ale na objem v ml, vo flaskach. Tie tobolky su strasne drahe. V New Castle v Anglicku, vysla flaska rybieho oleja 200 ml okolo 100 SK


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.