Viete čo je EEG biofeedback?

EEG biofeedback (neurofeedback, neuroterapia) je relatívne nová liečebná metóda. V 60. rokoch 20. storočia sa začala využívať v USA, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta a v 90. rokoch sa v širšej miere dostala aj na Slovensko. Na základe rozsiahlych klinických skúseností sa táto metóda javí ako veľmi účinná pri liečbe mnohých ochorení, pre ktoré doposiaľ nejestvuje buď dostatočne efektívna, alebo alternatívna metóda nápravy.

Podstata spočíva vo využití princípu tzv. biologickej spätnej väzby na autoreguláciu mozgovej aktivity. Pôvodný biofeedback- biologická spätná väzba existuje doslova odjakživa. Je to mechanizmus, ktorým život udržiava sám seba živým, je to informácia, ktorú dostáva každý živý organizmus o výsledkoch svojho chovania. Je to prirodzený proces, prebiehajúci nepretržite, spontánne a neuvedomene. To, čo robí príroda spontánne, pri neuroterapii vykonáva terapeut, vybavený modernými prístrojmi.

EEG biofeedback je vysoko špecifická metóda, ktorá umožňuje autoreguláciu frekvencie elektrickej aktivity mozgu (mozgových vĺn) opakovaným tréningom, prostredníctvom špeciálneho počítačového programu. Vďaka prístrojovému vybaveniu mozog dostáva okamžitú, cielenú a presnú informáciu o ladení (prípadne „rozladení“) svojich mozgových vĺn a pomocou tréningu sa môže naučiť, ako ich uviesť do súladu.

Samotný tréning pomocou EEG biofeedbacku je hravý, nenásilný a bezbolestný. Ak ho vedie skúsený terapeut, nepredstavuje žiadne riziká, nemá žiadne nežiadúce vedľajšie účinky. Dosiahnutý efekt je trvalý, podobne ako schopnosť písania, čítania, bicyklovania....

Klientovi sa pomocou elektródy umiestnenej na hlave sníma elektrická aktivita mozgu (EEG), ktorú počítačový program triedi do jednotlivých frekvenčných pásiem (delta, theta, alfa, SMR, beta ) a následne transformuje do digitálnej podoby. Tú klient vidí na obrazovke vo forme jednoduchej počítačovej hry, ktorú ovláda len činnosťou svojho mozgu bez použitia klávesnice alebo myši. Spätnou väzbou je klientov mozog neustále informovaný o svojom aktuálnom stave a výkone. Keď narastá aktivita mozgu v žiaducom pásme, hráč je odmeňovaný a skóruje v hre. Týmto postupom sa mozog učí využívať žiaduce frekvencie a potláčať frekvencie nežiaduce a naučené postupy neskôr začne používať automaticky.

EEG biofeedback sa používa k terapii veľmi širokého spektra porúch a ochorení. Má rozsiahle liečebné i tréningové využitie. Klinické práce o jeho pozitívnom prínose zahŕňajú viac ako 200 rôznych stavov. Efekt je pochopiteľne rôzny v závislosti od závažnosti poruchy. U overených špecifických indikácií sa efektivita pohybuje v rozmedzí 65-95%.

Tu sú spomenuté len niektoré najčastejšie indikácie:

 1. Ľahké mozgové dysfunkcie- porucha pozornosti, hyperaktivita (ADHD), špecifické poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia...), poruchy reči
 2. Poruchy spánku – ťažkosti so zaspávaním, nespavosť, nočné mory, desy, námesačníctvo, nočné pomočovanie...
 3. Emočné a afektívne poruchy- úzkostné (neurotické) poruchy, depresie, obsedantno-kompulzívna porucha, posttraumatická stresová porucha...
 4. Závislosti- drogy, alkohol, hracie automaty...
 5. Bolestivé stavy- migréna, tenzné bolesti hlavy, bolesti chrbta, fibromyalgický syndróm a ďalšie bolestivé stavy
 6. Epilepsia- nedostatočne kontrolovaná antiepileptickou liečbou, tzv. farmakorezistentné záchvaty
 7. Tiky- rôzne nutkavé pohyby, neovplyvniteľné vôľou
 8. Stavy po úraze mozgu, po cievnych príhodách, DMO
 9. Chronický únavový syndróm
 10. Inkontinencia (hlavne u žien)

EEG biofeedback má aj široké neklinické použitie na rozvoj vyšších potrieb a špičkových výkonov:

 1. Profesijné- študenti, manažéri, piloti, šoféri, operátori, dispečeri, športovci (zvlášť streľba, golf...)
 2. Kondičné- psycho-fitness pre duševne pracujúcich profesionálov
 3. Tréning schopností v širokom zmysle slova- tréning schopnosti učiť sa, osobné sebazdokonaľovanie (self-improvement), tréning špičkových výkonov („mozgová gymnastika“), súčasť manažérskeho výcviku („coaching“), meditácia...

Na záver chcem zdôrazniť, že EEG biofeedback je výbornou pomocnou terapeutickou a tréningovou metodikou, ktorá si zaslúži, aby sa dostala do povedomia odbornej i laickej verejnosti.

Čakáreň Neurologického centra pre deti a dospelých

Autor článku: MUDr. Roman Mego
Dátum vydania: 18.09.2006

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (35)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: JaniMal E-mail,
Dátum: 29.01.2015 - 04:18

Dobrý den, mám zkušenost ze Zlína, odborná péče byla touto metodou byla eplikována mému synovi a sodstupem času, to hodnotím velmipozitvně :) , ... ono hned po sezeních se to neprojevilo, neboť je to dlouhodobá záležitost, syn s diagnostikovanou ADHD měl 95% zlepšení ve všech oblastech svého života, škoda jen že jsme o teto metodě nevvěděli dřív, nelitovala bych jediné koruny za aplikaci při sezení... :)

Autor: silvia E-mail,
Dátum: 16.04.2014 - 13:31

Prosím vás dá sa tým naučiť sa zapamätanie, R, ,

Autor: Mariana,
Dátum: 29.08.2014 - 13:27

Dobrý deň,
neviem či vám niekto odpovedal na otázku. Áno dá sa s tým natrénovať ako sa lepšie sústrediť a tým zlepšiť pamätanie učiva. Je to výborný prostriedok, ktorý dokonca môže u niektorých porúch nahradiť aj lieky. Treba však dodržať počet tréningov, ktoré odporučí terapeut a aj ostatné rady od neho.
Mgr. Mariana Školnikovičová

Autor: marta E-mail,
Dátum: 08.07.2010 - 11:49

Ja by som sa chcela opytat, v ktorych mestach na Slovensku mozme najst taketo ambulancie? Dakujem.

Autor: Nela,
Dátum: 14.09.2010 - 23:52

Viem o ambulancii v Poprade aj v Sp. Novej Vsi. Má to PhDr. Gažiová. Prajem veľa šťastia.

Autor: andrea,
Dátum: 27.09.2010 - 19:11

Ja by som sa chcela spýtať, kde je možné si urobiť špeciálny kurz v metóde EEG biofeedback. Čo je na to potrebné?

Autor: Bibiana Nadova,
Dátum: 13.03.2011 - 16:22

Kurz si mozete urobit v Prahe alebo v Jihlave, sme jedine akreditovane stredisko pre Evropsku uniu. Ak chcete viac informacii ozvite sa na mail. S pozdravom Bibiana.

Autor: Maria Karakondylosova ,
Dátum: 03.02.2014 - 09:42

Dobry den

EEG biofeedback mozte najst napr. v Bratislave odporucam >link< :D

Autor: peto E-mail,
Dátum: 30.05.2010 - 11:14

Sú tu staršie príspevky, vie niekto poslať alebo uložiť nové skúsenosti? V KE sú nejaké ambulancie (lekári) ktoré toto robia?, prosím aj meno
Vďaka

Autor: zuza,
Dátum: 28.08.2010 - 16:26

Ja som chodila so synom na biofeedback kvoli tikom a vobec sa mu stva nezlepsil, prave naopak. Paradox vsak? Apotom mi bolo od odbornikov naznacene, ze na tiky urcite nezabera a ak vobec ma zmysel zacat s biofeedbackom, tak len dlhodobo, nie 20, ani 40 krat, to nestaci. Nehovoriac o prehnanej cene, my sme len dobre nakrmili penazenku isteho neurologa, ale vcas sme sa spamatali a presli sme na inu formu liecby.

Autor: Miriam,
Dátum: 14.11.2014 - 23:10

Dobrý deň, mám podobný problém s tikmi, tiež rozmýšľam o tejto alternatíve. Píšete tu však, že nezabralo, smiem sa opýtať, aku inú liečbu ste ešte využívali, prípadne využívate a tiež aké sú ich výsledky. Pomohlo niečo? Ďakujem za odpoveď.

Autor: Martina,
Dátum: 13.12.2009 - 01:25

Máte niekto skúsenosti s HRV biofeedbackom? Je to vraj jednoduchšia metóda než EEG biofeedback. Vraj tak ako v medicíne najprv citrón, až potom vitamín C tak aj pri reduckii niektorých symptómov ADHD je to podobné. Načo hneď EEG, ak stačí HRV? Chodíte niekto k nejakému psychológovi? Ďakujem.

Autor: Merak25,
Dátum: 14.09.2014 - 14:42

HRV biofeedback je super vec, jas som si na doporučenie jedného kamaráta a následnom behaní po internete objednal niekoľko sedení u psychologa v banskej bystrici, ktorý s tým robí a následne som si ho kúpil. Investíciu neľutujem a doporučujem. Pomohlo mi to najmä rýchlejšie si nacvičiť zmiernenie stresu.

Autor: Monika E-mail,
Dátum: 30.11.2009 - 15:56

Dobry den,neviete mi poradit kde by som nasla v blizkosti Povazskej Bystrice podobne centrum,ambulanciu,hladam pomoc pre mojho syna s poruchou spravania a zaujala metoda pomocou EEG biofeedbacku.
Dakujem

Autor: Iva,
Dátum: 24.02.2010 - 07:45

neviem či je to pre Vás ešte aktuálne, ale v Beluši, ale je to dosť finančne náročné...

Autor: Lenka,
Dátum: 19.12.2011 - 12:36

Viete mi napisat, kde v Belusi alebo v Nitre alebo v Leviciach? Dakujem

Autor: gmtruska,
Dátum: 11.04.2014 - 22:18

Dobry vecer. Nasli ste v Nitrianskom okrese alebo pri Leviciach doktora na biofeedback? Ak ano mozete mi napisat meno doktora a mesto? Dakujem.

Autor: darina,
Dátum: 02.10.2014 - 21:27

Nitra - >link<

Autor: Peter,
Dátum: 03.06.2010 - 15:20

Tiez ma to zaujalo. Kde v Belusi konkretnejsie. Nejaky kontakt?

Autor: viki,
Dátum: 12.01.2015 - 14:54

Mám doma malú predškoláčku a boli sme na prvom sedení v Beluši. Stále sa nevieme rozhodnúť či sa do toho pustiť. Aké máte vy skúsenosti?

Autor: Aneta,
Dátum: 16.10.2009 - 00:57

My sm nedávno kúpili domov tzv. C - nie je to síce neurofeedback, ale na na nácvik relaxácie, uvolnenia a zvládanie mojich úzkostných panických stavov je fantastický. Cvičim kedy chcem, mám to doma a za rozumnu cenu. Dokonca sa na to namotal aj môj sedemročný syn. Mala to jedna psychologička ku ktorej som chodila, páčilo sa mi to, tak som si pozrela ako sa volá a našla som si ho cez google "domáci biofeedback hrv". Všetkým srdečne doporučujem.

Autor: glloria17 E-mail,
Dátum: 07.05.2009 - 17:25

dobrý deň!nemáte niekto skúsenosti s pracoviskom,kde robia EEG biofeedbakc v Košiciach?Potrebujem adresu a lekára.Ďakujem.

Autor: Halina E-mail,
Dátum: 04.03.2009 - 12:19

Dobry den, moj syn ma 3roky a bola mu diagnostikovana ADHD... Je mozne vyuzit Biofeedback aj na toto? kde je to mozne? Aka je cena? dakujem za vsetky info
Halina Sirgelova

Autor: Barbora,
Dátum: 26.10.2009 - 10:46

Dobry den,
moj syn ma teraz uz 15 r., ale pamatam si, ked mal vek vasho...bol zivy, aktivny, pritom vsak aj velmi sikovny. Malokto si to vsak vsimol, pretoze mu malokto rozumel. Bol totiz takmer "neskrotitelny". Taktiez mu diagnostikovali ADHD, ale az v skolskom veku...
Chodime uz pribl. 3 roky do "strediska specialnej pedagogiky" na pedagogickej fakulte UK v Bratislave na Racianskej ul. Su tam 2 odbornicky na specialnu pedagogiku /mimochodom su uzasne!/ a tento skol.rok sme zacali s neurofeedbackom. zatial ma syn za sebou len par sedeni, takze efekt este nebadat /vraj az po 20. sedeniach/. ale som optimistka.
1 sedenie = cca 10,- €.

Autor: Jano Knuteľ,
Dátum: 23.11.2009 - 11:34

Dobrý deň,
Taktiež chodíme so synom na biofetback, je titiž ADHD, hádam to zaberie a budeme môcť vysadiť Tiapridal kvapky. Je to dosť nákladné aspoň pre nás, jedno 15min sedenie (v Sp. Novej Vsi) stojí 20€. Mám taký dojem, že čím chudobnejší región tým sú ceny za starostlivosť o pacientov vyššie. Mal by sa na tým niekto zamyslieť...

Autor: Dagmar  E-mail,
Dátum: 15.02.2009 - 20:09

Dobrý deň, nachádza sa v Nitre nejaké pracovisko, kde túto liečebnú metódu realizujú? Dakujem.

Autor: marianna E-mail,
Dátum: 18.07.2008 - 12:23

ja sa chcem spytat ci tato metoda EEG zaberie lebo mam ist na vysetrenie, a co mi mozu zistit je to lepsie ako CT?

Autor: Judita E-mail,
Dátum: 21.04.2008 - 19:58

Bola som na vysetrenie EEG.Mala som vysetrenie
pozitivne.Predpisali my liek Timonil.Teraz neberem ich a je mi zle.Uz dva tyzden sa my kruti hlava citim silne tlacenie v hlave.Zajtra idem k Neurologovi.Je mi furt na odpadnutie.Má volakto taketo pociti.Velmi sa bojim ze moze mit volaco vázne.

Autor: Ladislav E-mail,
Dátum: 22.01.2008 - 18:01

Chcem sa opýtať či liečbu preplácajú poisťovne ak áno tak ktorá a na základe čoho? V Michalovciach si účtujú 300 sk za jedno sedenie
Ďakujem .

Autor: Petra,
Dátum: 12.02.2009 - 20:36

Ahoj,

ja som na biofeedback začala chodiť len pred týždňom a to na odporúčanie svojej psychologičky kvôli depresii. Neplatím, takže poisťovňna liečbu prepláca.

Autor: tina,
Dátum: 27.02.2009 - 09:27

Dobry den! Moj problem je uz zrejmy ako som napisala v nazve, uz asi 5 rokov mam problem s pamatou, malo a nerada sa vyjadrujem, tazko si nieco zapamatavam, vobec sa nedokazem sustredit. Uz som bola u mnohych doktorov.. od neurologicky po psychiatricky, zial neurologicka mi nic nezistila v mozgu poslala ma na CT mozgu, EEG a psychologicke. V mozgu mi nic nenasli, eeg som mala primerane k veku a psychologicka dospela k zaveru, ze mam problem s psychohygienou. O nieco neskor nastupili dalsie problemy, uzkostne poruchy a depresie, ktore sa opakovali castejsie a castejsie a ja som nevedela co sa so mnou deje. Uz som to nevydrzala a na vlastne poziadanie som navstivila psychiatricku ta mi predpisala Alventu 0,75 mg a xanax 0,25 mg. Uz bude rok co to uzivam a som rada, ze mi to pomaha. Len stale ma trapi, ze uz sa nedokazem na ucivo ani len trochu koncentrovat.. a mala by som lebo chodim na vysoku skolu a neucit sa je velky problem, ja by som sa veelmi veelmi rada ucila len mne to nejde do hlavy.. asi mam poskodenu hemisferu zodpovedajucu tejto cinnosti. Kedysi ked som este nemala taketo problemy tak som si rychlo vsetko zapamatala a nadlho a vedela som sa sustredit, lenze ako plynie cas tak je to stale horsie a horsie. Ked si uz fakt nieco s uusilim zapamatam tak to v zapati zabudnem.
Na internete som si nasla diagnozu, ktoraa to moze byt aj v mojom pripade, precitala som vela clankov o nej a myslim, ze to je ona: Afazia,,, spojena aj s tym, ze sa neviem vyjadrovat.. rozumiem citanemu textu, ale keby som to mala zopakovat tak mi to robi tazkosti,, moj mozog akokeby vypne a je mu jedno.. :( velmi ma to diskriminuje v spolocnosti, ja sa viem vyjadrovat, ale iba pisomnou formou ale vzdy s velkou namahou si viem spomenut na hociake slovicko.. Prosiim poradte mi :( som zufala ,, budem vdacna za kazdu radu..
Este som si na internete nasla jednu liecebnu proceduru, ktora sa vola Neurofeedback alebo eegfeedback takisto Biofeedback, ide o prevratnu metodu prace s mozgom.. nie je to navykove a ma to zevraj dobre vysledky, lenze na zlepsenie v mojom pripade treba niekolko X sedeni.. Zevraj 60 podla ich tabulky. lenze kazde sedenie stoji 300 sk a ja ani nezarabam a moji rodicia by mi na to urcite nedali.. Chcela by som vediet ci by mi aj tento neurofeedback mohol byt prospesny? Prosim aj o dalsiu radu ako postupovat aby sa moj stav zlepsil.
Vopred Vam velmi pekne Dakujem

Za kym mam ist aby mi to preplatila poistovna?? Dakujem

Autor: ana ,
Dátum: 15.04.2009 - 09:03

tak ahoj pokial viem poistovna to nepreplaca
ja nechodim skor moj syn ma uz za sebou 23sedeni a este pokracujeme
vraj sa to ma prejavit asi tak po polroku
niekomu to vraj pomaha a niekomu zase nie
neveim asi to treba vyskusat
len je to dost draha zalezitost

Autor: jana E-mail,
Dátum: 19.10.2007 - 18:02

podla mna je to vhodne aj pre taketo deti,lebo cim v skorsom veku sa s tym zacne.tym ma moznost zmeny spravania...

Autor: jana E-mail,
Dátum: 19.10.2007 - 17:57

ked tato terapia nezaberie,,,,co odporucat e potom?

Autor: mimi E-mail,
Dátum: 29.08.2007 - 11:24

..je tato metoda vhodna aj pre male deti?
..mam stvorrocneho chlapceka.
Dakujem..


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.