Akné - príčiny vzniku a možnosti liečby

Ako vzniká akné?

 1. Hormóny  v puberte  sa začínajú v tele produkovať  hormóny, ktoré spôsobujú zväčšenie mazových žliaz. Je  to normálna  súčasť vývoja tela v puberte. U ľudí  postihnutých  s akné  sú  však mazové žľazy stimulované  týmito hormónmi k nadmernej produkcii kožného mazu.
 2. Nadbytok  kožného mazu
 3. Baktérie vyvolávajúce akné ( odborne Propionibacterium acne) sú bežne prítomné u každého človeka. U ľudí postihnutých s akné sa však rozmnožujú nadmerne.
 4. Upchatie kožného póru-  nadbytok baktériami zmeneného kožného mazu nachádzajúceho sa  pri  vyústení kožného póru vedie ku postupnému hrubnutiu pokožky v tomto mieste. Nakoniec sa tu vytvorí kožná zátka a pór sa upchá. Táto zátka sa  nazýva komedo alebo uhor. Toto štádium akné nazývame nezápalové. Poznáme tzv. biele komedo(uhor), kedy je zátka umiestnená pod povrchom pokožky alebo zátka v póre umiestnená na povrchu- ide o čierne komedo alebo čierny uhor. Tieto nezápalové prejavy akné sa môžu sami  vyhojiť, pretrvávať rôzne dlho , no môžu prejsť do zápalového štádia a vznikajú červené alebo červené nahnisané vyrážky (odborne papuly a pustuly).
 5. Zápal. V priestore pod upchatým kožným pórom sa baktérie nadmerne množia, upchatie póru môže sťažovať odtok mazu, ktorý sa tvorí v nadmernom množstve, stúpa tlak v mazovej žľaze a jej vývodoch a oslabujú sa steny týchto štruktúr až v konečnom dôsledku dôjde ku ich prasknutiu  a uvoľneniu množstva baktérií do okolitej kože, ktorá sa zapáli.Výsledkom po zápalových prejavoch akné sú jazvy. Po akné vznikajú najčastejšie jazvy v dôsledku straty tkaniva( de facto vstrebania zápalom postihnutej časti kože). Prejavujú sa  najprv ako červené  niekoľko mesiacov pretrvávajúce plôšky. V závislosti od veľkosti straty tkaniva  sa v konečnom dôsledku môžu  vyhojiť  takmer bez stopy až po rôzne veľké ,,jamky‘ na koži. S postupným blednutím začervenania môžu jazvy postupne získať v dočasne tmavší farebný odtieň  ako okolitá koža, môžu ostať trvale bledšie, prípadne majú farbu okolitej kože.

Liečba akné

Akné je ochorenie, ktoré sa dá liečiť, ale nie je  vyliečiteľné. To znamená, že  u chorých sa nesmie prestať s liečbou, ale  neustále treba používať tzv. udržiavaciu terapiu.
Ak sa udržiavacia terapia vysadí v priebehu pár mesiacov sa akné vracia.
Cieľom liečby je podstatné zlepšenie vzhľadu postihnutých oblastí:

 • Liečba má zabrániť resp. obmedziť  vznik nezápalových prejavov- uhrov(komedónov, upchávaniu pórov)
 • Redukcia počtu  nezápalových prejavov vedie k redukcii zápalových prejavov
 • Ak nie sú zápalové prejavy, nevznikajú ani jazvy

Liečba by mala postihovať čo najviac vyvolávajúcich príčin akné:

 • Hormonálne sa dá akné ovplyvniť u dievčat a žien nasadením vhodnej antikoncepcie
 • Produkcia mazu sa dá lokálnymi prípravkami ovplyvniť minimálne.
 • Počet baktérii sa dá významne znížiť lokálnymi prípravkami(napr. antibiotikami, benzoylperoxidom), celkovo podávanými antibiotikami alebo prístrojovým ošetrením N-lite laser, intenzívne pulzné svetlo
 • Upchaté póry(uhry, komedá) sú najrýchlejšie odstránené odborným kozmetickým ošetrením-čistením. V prevencii vzniku upchatých pórov sa významne uplatňujú lokálne prípravky napr. s obsahom látok príbuzných vitamínu A (tretinoin, adapalen, isotretinoin), s obsahom ovocných kyselín a prístrojové ošetrenie N lite laser.
 • Zápalovú zložku akné dokážu tlmiť celkovo podávané antibiotiká napr.(doxycyklin) a prístrojové  ošetrenie postihnutých oblastí N-lite laserom, prípadne intenzívnym pulzným svetlom.

U niektorých chorých sú v prevahe zápalové prejavy u niekoho nezápalové. Ďalej prejavy varírujú v intenzite: niekto má dokopy 5-6 nahnisaných vyrážok, niekto ich má niekoľko desiatok iba na čele. Rôzna je i veľkosť zapálených prejavov –od niekoľko milimetrových vyrážok  až po 5-10 cm veľké ložiská.

Tak isto je to i s upchatými pórmi, ich počet môže od izolovaných prejavov dosiahnuť v závažnejších prípadoch až niekoľko stoviek. Každý je schopný tolerovať iné druhy, dávky, koncentrácie a frekvencie používania jednotlivých liečebných postupov. S individuálnym reagovaním na liečbu a meniacim sa charakterom akné treba upravovať i  samotnú liečbu.

Z uvedeného je zrejmé, že liečba akné by mala byť doslova ušitá na mieru každému pacientovi. Pružne prispôsobovaný individuálny liečebný program je schopný zostaviť iba dermatológ s bohatými skúsenosťami s terapiou akné.

Každodenné ošetrovanie akné

Na koži postihnutej s akné vidno často dve zdanlivo protichodné vlastnosti. Na jednej strane je na povrchu mastná a leskne sa vďaka nadbytku kožného mazu na povrchu. Na druhej strane vplyvom  agresívnejšej liečby a  nevhodného ošetrovania je často dehydratovaná, suchá, ošupuje sa. Takéto podráždenie kože môže vyvolať ešte väčšiu tvorbu mazu v mazových žľazách a môže ešte zhoršiť akné. Za nevhodné ošetrovanie v tomto smere treba určite považovať príliš časté umývanie mydlom, čistiacim gélom, nešetrné používanie prípravkov určených na mechanický píling, používanie príliš vysušujúcich pleťových vôd resp. čistiacich toník z vyšším obsahom alkoholu.

Výber doplnkovej starostlivosti o postihnuté miesta( čistiaci gél, tonikum, odličovacia starostlivosť, hydratačný krém atď.) by mal byť s prihliadnutím na typ liečby (niektorá liečba dehydratuje kožu viac iná menej), typ pokožky a napr. aj ročné obdobie( v zime koža potrebuje intenzívnejšiu hydratáciu ako v lete).

Treba sa vyhnúť neodbornému vytláčaniu zapálených vyrážok i nezápalových prejavov akné. Takáto manipulácia vedie často ku zhoršeniu prejavov a veľakrát ostávajú trvalé následky-jazvy.

Niekoľko povier a mýtov o akné

Nevhodná strava môže vyvolať akné
Táto veta je určite povera. Diéta určite nemá miesto v liečbe akné. Samozrejme , že zdravá strava ovplyvňuje zdravie organizmu.  Zloženie stravy sa tak musí nevyhnutne prejaviť na stave najväčšieho orgánu ľudského tela-kože, no vznik akné to neovplyvní. No niektoré zložky stravy prijímané v nadmernom množstve napr. jód( súčasť jodidovanej kuchynskej soli) môže zhoršiť už prebiehajúce akné. Vo všeobecnosti sa iné takéto spúšťače zhoršenia akné nepodarilo identifikovať, no individuálne to nemusí platiť. To čo môže zhoršiť akné u jedného človeka , nezhorší akné u ďalšej desiatky pacientov. Čiže, ak by ste mali vypozorovaný takto spúšťač, je rozumné sa mu v potrave vyhnúť, no iný človek by sa tomuto spúšťaču vyhýbal zbytočne. Čokoláda, hranolky, pizza, hamburgery teda určite nie sú príčinou ,,epidémie" akné.

Make-up vyvoláva akné
Make-up môže byť vyvolávateľom mierneho tzv. kozmetického akné, alebo môže zhoršovať už existujúce akné. No rovnako môžu pôsobiť na kožu akékoľvek kozmetické prípravky - denné, nočné krémy, vyživujúce, hydratačné masky, ochranné krémy pred slnkom atď..  Za tento efekt zodpovedajú  jednotlivé látky z ktorých sa skladá dekoratívna  alebo akákoľvek  iná kozmetika. Niektoré z týchto zložiek môžu upchávať póry( vytvárajú komedá čiže sú komedogénne), prípadne môžu mať priamy zápal podporujúci vplyv na kožný pór. V kozmetikách sa používajú na vylepšenie textúry, roztierateľnosti, vône  atď. Účinok týchto látok je závislý na ich koncentrácii v jednotlivých prípravkoch. V kozmetike deklarovanej ako nekomedogéna (noncomedogenic), neiritujúca resp. kozmetika určená na intolerantnú pokožku sú tieto látky obsiahnuté v nižších, akné  nevyvolávajúcich koncentráciách, resp. je  veľmi málo pravdepodobné , že by vyvolávali akné pri bežnom používaní daného prípravku.

No čím viac prípravkov sa na dané miesto použije napr. denný krém, nočný krém, make-up, odličovacia starostlivosť atď., tým je výsledný efekt pôsobenia takejto zmesi prípravkov rôznych zložení menej predpovedateľný. Navyše negatívny efekt je často umocnený nadmerným používaním kozmetiky- jednak príliš často, alebo natretím príliš hrubej vrstvy.

A nezabúdať na fakt, že každá koža reaguje individuálne. Praktický, z vyššie uvedeného plynúci záver je, že make-up by mohol  troškou prispieť ku zhoršeniu a vzniku akné, no málokedy je v tom osamotene. Niekedy stačí vymeniť  a zredukovať kozmetiku a minimálne akné  zmizne, alebo závažnejšie akné sa zlepší. A ak nie ste spokojný s dosiahnutým stavom make-up netreba prestať používať, ale vyhľadať odborného lekára.

Akné a telesná námaha
Pri fyzickej práci, športovaní sa viacej potíme. Spotenie vyvolá vyššiu hydratáciu pokožky. Viac hydratovaná koža je viacej priepustná pre látky, ktoré sa na nej nachádzajú. Ak je to make-up, ochranný krém pred slnkom, prípadne akýkoľvek iné kozmetikum, ktoré môže obsahovať tzv. komedogénne  alebo dráždivé(iritujúce) látky je vhodné po telesnej námahe okamžite odstrániť tieto látky z kožného povrchu. Platí to i v prípade kozmetiky deklarovanej ako nekomedogénna alebo neiritujúca. Aj nižšie koncentrácie iritujúcich a póry upchávajúcich zložiek takejto kozmetiky môžu byť dostačujúce na vyvolanie akné, najmä ak je spotená  koža pre ne  vo zvýšenej miere priepustná.

Akné a slnko
Zhoršuje účinkom slnečného žiarenia akné alebo sa zlepšuje? Niektorým pacientom s akné sa priebeh tohto ochorenia zlepšuje, niektorým zhoršuje a niektorý ostávajú bez zmeny.

Je to vďaka tomu, že príčin vzniku akné je viacero. Slnečné žiarenie obsahuje celé spektrum vlnových dĺžok,  z ktorých každá môže mať iný vplyv na kožu a tým pádom i rozličným spôsobom ovplyvniť akné. Ultrafialové žiarenie vplýva na akné svojím protizápalovým účinkom a akné sa tak v krátkodobom horizonte môže zlepšiť.

Z dlhodobého hľadiska však toto žiarenie vedie ku zhrubnutiu povrchovej vrstvy pokožky pri vyústení mazových žliaz -póroch. Prispieva tak ku upchávaniu pórov(tvoria sa uhry, komedá). Tento efekt je markantný u pacientov, ktorý prestali chodiť na slnko napríklad školáci  po prázdninách, a často sa u nich akné v priebehu niekoľkých týždňov zhorší.

Akné je spôsobené nedostatočnou hygienou
K tomuto konštatovaniu  zvádza často lesknúci sa povrch kože pacientov  s  akné a najmä prítomnosť čiernych upchatých pórov( otvorených uhrov, otvorených komedónov)  Ich  čierna farba nie je výsledkom nedostatočného umývania, ale je dôsledkom prítomnosti  kožného farbiva – melanínu. Toto isté farbivo je zodpovedné  i  za zhnednutie kože po pobyte na slnku. No v prípade čierneho upchatého kožného póru  je ho tam výraznejšie množstvo  a tak tu koža nadobúda až čierny farebný odtieň.

Akné je iba kozmetickým problémom
Akné môže výrazným spôsobom ovplyvniť vzhľad človeka. Ovplyvňuje tak aj jeho sebavedomie, spôsob akým s pacient vníma a hodnotí. Ak sa akné nelieči môže takýto stav vyústiť do psychických problémov.

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec
Dátum vydania: 30.09.2007

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (60)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: PIngi E-mail,
Dátum: 22.03.2015 - 22:39

Reagujem uz nastarsi clanok, ale pan doktor by si mal urcite zaktualizovat svoje poznatky o tom, ako suvisi ovplyvnenie stavu akne s prijmom roznych druhov potravy... link nizsie - samozrejme to nie je jediny clanok na danu temu...
>link<

Autor: izabela322,
Dátum: 15.05.2014 - 20:25

Ja mam tiez taky problem mam pori a mala som vsetko a nic my nepomaha co mam urobit poradte my som toho zufala

Autor: Livka,
Dátum: 25.09.2014 - 17:54

Dobry den, velmi rada vam pomozem, kontaktujte ma na email: livia.andrasova@gmail.com

Autor: sara E-mail,
Dátum: 23.11.2013 - 21:21

Ahoj, chcela by som poprosit o daku radu na akne. Trapi ma uz 3 roky a neviem sa toho zbavit. Chodim ku koznej a nic mi nezabera. Mala som Zinerit, Erifluid, Eclaran... naozaj nic nezabralo. Neviem ako dalej. Ked mam make-up tak som pekna ale bez ndho hrozna. Raz mam menej akne a potom zase neskutocne vela. Dakujem za vase rady.

Autor: Maroš,
Dátum: 25.07.2012 - 10:48

Ja som skúsil prípravok zhang4 akne a zdá sa, že to zaberá, kombinujem to aj so žíhľavovým čajom. Akne sa mi netvorí tak ako pred tým. A vyrážky mi miznú rýchlejšie. Neviem čo tam tí čínania dávajú ale mne to pomohlo tak dúfam že to nezakríknem :-D

Autor: Majka E-mail,
Dátum: 09.08.2010 - 18:44

Ahojte mam 14 rokov a akne mam uz 3 roky. Ziadny chlapec ma nechce. Chodim ku koznej aj ku kozmeticke, doktorka mi uz prepisala vsetky mozne lieky, brala som aj antibiotika ale nic nezabralo, prosim co mam robit?

Autor: jano,
Dátum: 18.02.2011 - 10:26

Na akne mi najviac zaberalo zihlavovy a cistiaci caj.

Autor: iva,
Dátum: 17.04.2011 - 18:41

Treba pit zihlavovy caj a najlepsia je antikoncepcia, ja som skusala tiez uz vsetko a antikoncepcia zabrala nie hned prva, ale az tretia.

Autor: Katka,
Dátum: 02.03.2010 - 16:21

Ahojte,neviete mi niekto prosim poradit? Som uz uplne bezmocnaa...akne am trapi asi 4 roky, vyskusala som snad uz vsetko...kozmeticky,kremy skinoren zinerit differine,chodila som aj na cistenie laserom,uzivala antikocepciu a NIC...vsimalsom si,ze ek dnepijem mlieko,plet je o neico lepsia...ale to je tak cele...kazdy tu pise tolko sposobov a ja neviem co z toho..moja plet neznesie hocico..pri tych kyselinovych erytromicinoch a saliciach sa strasne vysusuje..to iste pri antibakteralnych mydlach:(

Autor: susan,
Dátum: 30.03.2010 - 20:09

Mne zabralo mydlo sebamed. Kupis ho v DM a stoji kolo 4 eura.

Autor: jana,
Dátum: 03.03.2010 - 15:32

Skuste EFT terapiu, je to na fyzické, emocionálne aj psychické problémy, na nete sa dajú nájsť dvaja, čo ju u nás robia - jeden muž v BA a žena v NR.

Autor: priateľka,
Dátum: 08.06.2011 - 12:24

Ja som prežila to isté. Zbavila som sa akné po 2 rokoch. Príčinou bol zlatý staphylococ na mandliach. Vybrali mi ich a do pol roka je akné preč. Mám 22 rokov. Držím palce.

Autor: Kristína E-mail,
Dátum: 22.02.2010 - 20:15

prosim pomozte mi mam velmi skaredu plet.co mam kupit ake tabletky

Autor: petra E-mail,
Dátum: 22.02.2010 - 02:21

Nieje nic horsie ako akne mne skazilo cely zivot som smutna mam 22 a este som nemala ani chalana a na vyliecenie som skusala uz vsetko a nic nepomohlo je to nenormalne

Autor: Radka,
Dátum: 11.01.2010 - 17:20

Ahojky.Na nepríjemné hnisavé vyrážky dobre pomáha nelón.Treba si s ním potrieť vyrážky. Na celkom normálne akné si kúpte oriflame aloe vera stars.Na čierne bodky si kúpte GARNIER PURE AKTIV a naparte sa.potom sa umyte a čierne bodky zmiznú,

Autor: Zuzana,
Dátum: 23.01.2010 - 19:33

Ahoj, no neviem či je to riešenie pre každého. Akné je špecifické - každému zaberá niečo iné. Garnier som skúšala - je to samá chémia - niekomu to pomôže, mne to zhoršilo stav. A neviem čo myslíš pod "normálnym akné", ale kozmetika Oriflame - hoci kedysi bola výborná, dnes už tiež nie je ktoviečo. Môj názor.

Autor: Jarka E-mail,
Dátum: 28.12.2009 - 18:11

Ahojte,mám 26r.a tiež veľké problémy s akné najmenej 10r.Už neviem čo mám robiť pretože sa mi začínajú robiť aj na hrudníku nič mi nezaberá,žiadne vodičky ani mastičky.Ak mi vie niekto pomôcť alebo poradiť, tak mu vopred ďakujem.

Autor: bobina,
Dátum: 28.12.2009 - 20:20

Ahoj Jarka. Kožny ti nepomože,treba navštiviť dermatologa, napriklad,v Žiline je to pani doktorka Nejdkova .Poznám ženy čo užívajú -Roacutan- a ích pleť sa po dlhodobej liečbe úplne zmenila a sú spokojné.Žiadné pokusy ani mastičky.Za tieto lieky sa nedopláca nič.Pri tejto,najmenej pol ročnej liečbe sa ale musi užívať antikoncepcia. Ak sa rozhodneš pre takéhoto špecialistu,držím ti palce a verím,že budeš po čase spokojna.S pozdravom Bobina

Autor: Jarka,
Dátum: 29.12.2009 - 12:25

Ahoj Bobina,o tých tabletkách som počula,no zatiaľ som ich nebrala,nechceli mi ich dať lebo sú vraj dosť silné,ale myslím,že len tie by mi pomohli.

Autor: petra,
Dátum: 28.03.2010 - 10:40

ahoj jarka aj ja mam problem s akne nemozem sa hp zbavit mam taku skaredu tvar.Nic mi nepomaha nemozes mi dako pomoc newes daku mas alebo daco co by mi pomohlo

Autor: Ivana,
Dátum: 31.12.2009 - 14:05

ja mám 17 rokov a liecbu roacutanom som podstupila uz 2 krát,kozna mi spravila tehotensky test pre istotu a aj vsetky vysetrenia..pomohlo a velmi..len jazvičky mi ostali...no asi pol roka po vysadeni liečby sa mi akne znovu objavilo...takze som objednana ku svojej kožnej a uvidim či si dam predpisat bud HAK alebo mi da uz 3 krát roacutan.alebo pojdem na chemicky piling alebo frakcny CO2 laser. ja uz som si zvykla na to ako v zrkadle vyzeram, takze uz je zbytocne sa rozculovat nad mojou pletou :o)
keby ste mali nejake otazky ohladom roacutanu tak na:

Stefanni7@azet.sk ..nie som sice odborník..ale skusenosti s nim mam bohate :O)

Autor: vlado,
Dátum: 20.01.2010 - 19:46

ahojj jarka skus pouzit duag-gel predpise ho kozny lekar mal som s akne neskutocne problemy a myslel som ze sa budem musiet zmierit s tym ze sa ho nezbavimm ale ten gel je proste super

Autor: Jarka,
Dátum: 21.01.2010 - 20:19

Ahoj Vladi,ďakujem.Už sa chytám každej slamky-jak sa hovorí. Ja som vyskušala všetky možné gely a nič mi nepomohlo. Teraz mám nové tabletky Aknenormin - neviem či poznáš,dá sa povedať,že mi zabrali trošku tak som totálne šťastná, no má to aj svoje negatívy mám veľmi, veľmi suchú tvár,ústa,... a celé ruky vysypané čo som nikdy nemala.

Autor: Zuzana,
Dátum: 23.01.2010 - 19:25

Ahoj Jarka,
ja mám 23, akné sa u mňa začalo tvoriť asi od desiatich rokov, takže si ho "užívam" už dosť dlho. :-) Nezabrala mi žiadna kozmetika, kožná lekárka mi ani pri niekoľkoročnej liečbe nepomohla - iba krátkodobé zlepšenia, vyskúšala som aj drahú kozmetiku rôznych značiek - nič. Roacutan som brať nechcela - hlavne z dôvodov, že sú silné a u mnohých pacientov (čítala som lekárske štúdie) vyvolali ťažké psychické stavy. Za toto mi to ozaj nestálo - aj keď to nebolo u všetkých.
V posledných mesiacoch sa moja pleť konečne zlepšila - začala som najprv s vnútornou liečbou - užívam gél aloe vera s medom (nie šťavy, ale pravý gél) a zmenila som aj kozmetiku. Konečne vidím výsledky. Moja pleť je hladšia, menej podráždená, už si to všimlo aj moje okolie. Je to dlhodobá liečba, ale stojí to za to, rozhodne odporúčam. Keďže ide o čiste prírodnú kozmetiku - nie sú známe žiadne negatívne vedľajšie účinky. Paráda. :-)))

Autor: Lucia,
Dátum: 18.03.2010 - 13:40

Ahoj Zuzana
mam 25 rokov a tiez som uz zufala s mojej pleti..vyskusala som uz vselico..tiez som teraz zacala pit aloe vera gel a aj kozmetiku aloe vera..som sice len na zaciatku,mam za sebou 10 dni,ale jednemu znamemu to tiez zabralo..este ma caka 50 dni..tak uvidime..nadej umiera posledna..a verim,ze tentokrat boj nad akne vyhram :-)

Autor: maja,
Dátum: 18.02.2010 - 20:11

duag gel som pouzivala aj ja ale to mi zas nepomohlo....

Autor: pavol,
Dátum: 25.01.2015 - 13:30

Mal som duac, zo zaciatku mi tiez pomohol no po case mi po nom opuchla tvar a akne sa este viac zhorsilo :P :P

Autor: Mirka,
Dátum: 21.02.2010 - 15:17

Tabletky roacutan som pouzivala aj jaa spolu s antikoncepciou..a po pol roku sa to vratilo naspat vsetko..pritom mi dermatologicka tvrdila ze sa to nikdy nevrati.na akne sa liecim uz 5 rok.na tvari mam jazvy a taktiez scervenane akne.same sebe sa uz hnusim.najhorsi pocit je ist po ulici.akne je velmi tazke na psychiku. a ako tu pisete kolegyne liecba je u kazdeho ina..niekomu to zaberie a niekomu nie..

Autor: Jarka,
Dátum: 26.02.2010 - 11:11

Ahoj Mirka, presne tak ako píšeš:akne je veľmi ťažké na psychiku,viem o čom hovorím je to môj veľký dlhoročný problém,z ktorého sa neviem - nedarí sa mi vyliečiť. Momentálne beriem roacutane,o niečo sa to zlepšilo ale len na tvári :-( ,no verím že sa to vylieči aspoň o polovičku.Keď už každý básni o tých zázračných tabletkách. Pekný dník Jarka

Autor: linkink,
Dátum: 14.04.2010 - 17:36

jedina pomoc je roaccutane/aknenormin je to uplne super budes uplne spokojna a plet ako babetko. musis ho dlho uzivat. k tomu odporucam prve 2tyzne rano a vecer natierat duac gel. nic ine nepomoze aj ked to tu vyzera ako v drogerii. asi tu pise vela predajcov masticiek:))

Autor: Pavol,
Dátum: 14.04.2010 - 19:31

Nie predajcovia ,ale ľudia čo riešia nejaký svoj problém. Tebe pomáha to, mne zas toto: Aloe Vera Life Essence Drinking Gel Peach na detoxikáciu organizmu, Aloe Vera Umývacia emulzia, Aloe Vera Krém s propolisom a Aloe Vera Pleťová voda. Už po 15 dňoch vidieť rapídne zlepšenie a to mám poriadne posiaty "xicht" akne. Toto je moja liečba a je nechemická.

Autor: Jarka,
Dátum: 05.05.2010 - 19:47

Ahojte všetci, takže od decembra užívam roacutane / aknenormin a musím povedať, že sa mi pleť zlepšila aj ked nie celkom (jazvičky ostali) ale aj tak som nesmierne šťastná :-) Nepoužívam žiadne mastičky, vodičky, nič, len ráno - večer umyjem tvár čistiacim gélom a to je všetko. Do tých jazvičiek mi chce lekár niečo napichať aby sa zrovnali neviete náhodou čo? a či to fakt pomôže?

Autor: Petra,
Dátum: 04.06.2010 - 23:19

Ahojte. Ja mam skusenosti s roacutanom. Na akne mi to pomohlo. uzivala som ho 6 mesiacov, pretoze, v lete mi ho lekarka vysadila, kvoli tomu, ze som nemohla ist na slnko. Aj ked bol vysadeny, slnku som sa vyhybala, pretoze v tele som ho este mala. Pekna tvar mi vydrzala asi rok. Dnes mam tie iste problemy ako predtym, az na to, ze z roacutanu mi ostali pigmentove skvrny na ramenach. Dnes mam 22 rokov a kedze sa mi akne vratilo naspat, tiez sa chytam kazdej slamky, ale roacutan uz nechcem. Ak by som chcela mat v blizkej buducnosti dieta, tak s roacutanom vobec nemozem pociat, pretoze pri tychto tabletkach sa nemoze otehotniet, pretoze potom je jedinym riesenim potrat. su to velmi silne lieky na pecen, odvtedy mam vysoky cholesterol, to znamena, ze mi pomohol na 1 rok a dnes som tam, kde som bola. Preto som zvolila homeopata. verim, ze mi pomoze.

Autor: danka,
Dátum: 09.09.2011 - 11:51

Ahoj, skus si dat spravit test na helicobactera. Ale u niektorych ludi to sposobuje akne, u niektorych nie. Mne zistili helicobactera a po jeho liecbe som sa tesila, ze problemy zmiznu, ale nestalo sa tak. Doktor mi vysvetlil, ze nie kazdemu jeho preliecenie pomoze, ale tak som aspon rada, ze sa na to prislo, lebo po case moze tato potovora sposobovat traviace problemy a vredy. Ale ako doktor vravel, niekomu to hned zabere takze treba skusit. Tiez mi na mastnu plet pomahal vitamin z lekarne - zinok. Menej som sa leskla a o nieco menej akne, ale ziadne zazraky. Takze este sa moj boj neskoncil, ale ziadnu chemiu do seba davat nechcem, takze hladam nieco prirodne, asi skusim to Aloe.

Autor: radka E-mail,
Dátum: 23.10.2009 - 09:49

mam akne uz 10 rokou.bojujem s tym nepretrzite uz som asi vsetko vyskusala a minula kopu penazi a nic.....uz som bola niekolkokrat u kozne a len som platila a platila a .....nic mi nechcela dat.mala som aslo asi 320 ...norma je 200 a povedala ze mi neda ziadne tabletky ale odporuca mi chemicky piiiling.bola som dost nastvana.uz neviem ako.

Autor: Zuzana,
Dátum: 23.01.2010 - 19:27

Ahoj Radka,
skus si precitat co som napisala vyssie pre Jarku. Ak budes chciet, dam ti aj blizsie informacie. Moj email: zuzana.krkosova@centrum.sk

Autor: Denisa,
Dátum: 28.08.2009 - 20:31

Mam 33 r. a myslim, ze puberta je davno za mnou. Akne ma trapi od puberty. Vyskusala som uz vsetko, teraz beriem Roacutane uz 8 mesiacov a vidim aj pozitivne zmeny. RADA: treba si dat urobit koznej lekarke vsetky vysetrenia a dobre si zvazit ci podstupit tuto liecbu, dievata musia brat aj antikoncepciu, je to nutne. Ma vela nepriaznivych ucinkov ale risk je zisk.

Autor: d1vo,
Dátum: 29.07.2009 - 08:59

Ma taktiež trápilo akné, ba mega akné :D.Mesiac som sa liečil hormonálnymi tabletkami Roacutan alebo tak dajak sa to volalo a som už v pohode, risk je zisk

Autor: majuska555 E-mail,
Dátum: 02.03.2009 - 16:54

prosim Vas pomozte mi robia sa mi vacsinou pred menstruaciou bolave akne niekedy az nerada chodim medzi ludi lebo sa blbo citim ak mate niejake skusenosti s niejakou liecbou bud tabletmi alebo mastickami ozvite sa mi dakujem mockrat

Autor: lucia,
Dátum: 12.07.2009 - 08:12

Chod ku koznemu lekarovi a povedz nech ti urobi ster s koze. Posli ti to na rozbor a da ti neake antibiotika a krem asi k tomu lebo tu infekciu mas v sebe a musi sa ti precistit krv.... aj ja teraz beriem antibiotika a pomaha to.! necakaj a hned zajtra chod:) a este dve rady ruky prec tam kde mas postihnute miesta lebo tak sa prenasa infekcia, neškrab si to, nevytlacaj a ak vydrzis aspon dva mesiace nepi mlieko to je velmi zle ani ja nepijem. A este sa naparuj nad kamilkou. dufam ze som ti dala neaku dobru radu mne to pomohlo.. :) napismy este hocikedy

Autor: Luba,
Dátum: 29.08.2009 - 18:32

ak chceš mať čistú pleť čaká ťa veľa odriekania.Každý večer pred spaním si okrem zubov vyčistiť pleť.Nepiť kávu,perlivé nápoje,údené mäso,veľa spať.Akné môže biť spôsobené aj alergiou na potraviny.Ja som alergická na čokoládu,kakao,koreniny.Pravidelné čistenie pleti je dôležité.Kozmetika Avon alebo Oriflame Nefajčiť a žiadny alkohol ked tak len kvalitné víno.Zisti či nemáš náhodou problémy so žalúdkom,daj si do poriadku zuby.Dbaj na správne trávenie.

Autor: izabelik,
Dátum: 13.09.2011 - 20:54

Vela spanku pomaha akne? Co maju spolocne zuby s akne?

Autor: Andrea,
Dátum: 30.01.2009 - 23:12

ahoj mna trapia podkožaky, neviem ako sa to inak nazýva to su velke vriedky niektore bolia a nehnisaju trvaju strašne dlho ako sa ich mam zbaviť,mam 30 rokov takže v puberte už niesom, stravujem sa zdravo,kozmetička mi povedala,že to môže byť spôsobene nejakým zapalom v tele,prosím o radu a ku kožnej ma prosím neposielajte na to bohužial nemam čas ďakujem

Autor: slivka,
Dátum: 02.02.2009 - 23:01

Daj sa vyšetriť na helikobaktera.. mne toto iste spôsoboval čo tebe a to som mala 33 rokov..

Autor: Zuzana,
Dátum: 23.01.2010 - 19:31

Ahoj Andrejka,
skus si pozriet co som napisala hore vyssie pre Jarku. Ak budes potrebovat nejake info: zuzana.krkosova@centrum.sk

Autor: Andrea,
Dátum: 30.01.2009 - 23:09

ahoj mna trapia podkožaky, neviem ako sa to inak nazýva to su velke vriedky niektore bolia a nehnisaju trvaju strašne dlho ako sa ich mam zbaviť,mam š0 rokov takže v puberte už niesom stravujem sa zdravo,kozmetička mi povedala,že to môže byť spôsobene nejakým zapalom v tele,prosím o radu,a kužnej ma prosím neposielajte na to bohužial nemam čas ďakujem

Autor: passarinho,
Dátum: 28.07.2009 - 13:33

Ja mam mastnu pokozku..Najviac mi pomaha vyzarovanie domacou UV lampou ale je to skodlive...A este obcas beriem proteiny aj to pomaha asi.. ale UV lampa urcite ona vysusi pory a IR prekrvuje tvar,cievy

Autor: martin E-mail,
Dátum: 31.12.2008 - 16:31

ahoj dajú sa odstránit aj jazvy čo ostali po akne

Autor: Erika ,
Dátum: 15.11.2008 - 18:17

Ja som mala akne asi 4roky a dnes som vyliecena mam 15 rokou a som spokojna s tim ,ze us nemam tie otravne pupence .Zmyzli mi aj jazvycky co som mala.
Pouzivala som tabletky Aknenormin a tak ties som sa dala na zdravu vyzivu.Chcem len odkazat vela ale vela trpezlyvosti pri liecbe akne, sama som sa sama som sa o tom presvecila.

Autor: ada,
Dátum: 29.12.2008 - 12:54

ahoj ..prosiim ta mna trapi aknee uz asi 3roky a nic minepomaha..co si pouzivala??ja uz newm co mam robit..a mam aj male jazvicky...dakujeem...

Autor: ewka,
Dátum: 15.11.2008 - 17:50

podla mna ked skonci puberta tak skoncia ... kozna pomoze ale ked si davte pravidelne vsetko co vam pedpise ale zase nie uplne ... a je dobre vypit vela vela tekutiin ... mne sa robia aj ked mam pred menzesom alebo ked jem vela cokolady neviem preco ... ako ale mam ich menejj ovela menej ako na ZS a neni to az tak vidiet ...
a pomaha aj slnko ked je leto nemam nic ...
a ked je zima zacinaju sa mi robit a je to aj tym ze sa prechlada... raz mi zmiznu uplne a potom sa zacnu znovu robit ty kks enchapem tomu ... pomoze mi niekto ako sa toho mam zbavit?

Autor: Pato,
Dátum: 31.10.2008 - 18:41

ja som nato bral tablety.Je to draha liecba ale 100%u kazdeho.informuj sa u doktorky.

Autor: maria ,
Dátum: 20.03.2009 - 22:50

ahoj prosim ta napis mi ake tabletky si bral,lebo ja by som ich potrebovala pre svojho syna.dakujem

Autor: Marek Andras E-mail,
Dátum: 20.09.2008 - 18:14

Dobry den.
Mam 29 rokou a stale sa mi tvoria akne, na tvary, hrudniku, pliec a chrbta. tvoria sa mi bolave hnisave a cevene vyrazky, ktore su neprijemne, bojujem s tym uz od dospievania. Mozte mi poradit co mam robit, dakujem...

Autor: Radka,
Dátum: 11.01.2010 - 17:14

Ahoj.No ja mám síce menej rokov ako ty ale viem, že proti takémuto akné dobre pomáha melón.Odkroj si z melónu a potri si vyrážky.

Autor: petra,
Dátum: 28.03.2010 - 10:52

a to si mam thym cervenim

Autor: martina E-mail,
Dátum: 21.08.2008 - 02:28

prosim vas pomozte mi.akne ma trapi uz 2roky.chodim ku koznej lekarke ale nic mi nepomaha ziadne masticky,vodicky proste nic.som s toho velmi zufala.poradte mi prosim co mam robit,lebo som uz vyskusala vseko mozne a nic..DAKUJEM

Autor: Lucenka,
Dátum: 14.09.2008 - 21:59

no vieš,akne signalizuje, ze nieco v tele nie je v poriadku.Ja som zacala aj s mojim chalanom pouzivat prirodnu kozmetiku, ale pani co to so mnou konzultovala mi povedala, ze si musim precistit telo a pit vela vody. Na kazdych 10kg vypit denne 4dcl vody a k tomu som si kupila aj cistiaci cajik od nej...ono to je u kazdeho inak ... ak chces poslem ti na nu kontakt, hadam ti poradi...drzim ti palce, viem ake je to neprijemne

Autor: ada,
Dátum: 29.12.2008 - 12:57

ahoj..mna trpai akne uz vyse dvoch rokov...prosim mohla bysi daj aj mne volaky kontakt?dakujeem

Autor: david,
Dátum: 14.09.2009 - 19:44

prosim ta posli mi na nu cislo dakujem mail: davic123@azet.sk dopred. dakujem velmi pekne


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.