Ľanové semeno - zázračná zbraň

Také označenie si ľan vyslúžil preto, lebo v dávnych časoch mal mnohoraké využitie: slúžil ako potrava, na výrobu plátna i ako výborný liek. Dnes sú všeobecne známe jeho účinky pri zvyšovaní činnosti čriev, odstraňovaní zápchy alebo zastavení hnačky, pri zápale žalúdka a žalúdočných vredov. Menej sa už vie o jeho blahodarnom pôsobení proti rakovine.

Tajomstvo účinku

Ľanové semeno je zložené zo 42 % tukov a 28 % vlákniny, je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastnej kyseliny, lignanov a vlákniny. Všetky tieto tri zložky sú dôležité a spoločne prispievajú k zachovaniu zdravia.

Ľanový olej obsahuje dve esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo človeka nie je schopné samo vyprodukovať a podobne ako vitamíny a minerály ich môže získať iba prostredníctvom stravy. Ako väčšina rastlinných olejov ľanový olej obsahuje esenciálnu linolovú kyselinu (omega-6), ktorá je nevyhnutná na prežitie. Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov obsahuje najväčšie množstvo ďalšej esenciálnej mastnej kyseliny - alfa-linolénovú kyselinu (ALA). Ide o východiskovú rodičovskú zlúčeninu všetkých omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutne dôležité nielen pre zachovanie zdravia, ale života vôbec. Telo si z nich časť premení na blahodarné prostaglandíny, ktoré sú schopné zabíjať nádorové bunky. Nedostatok ALA (čo je typické pre západný – nezdravý spôsob stravovania) zodpovedá za tvorbu škodlivých enzýmov tzv. oxydáz, ktoré indukujú rast nádoru a sú príčinou mnohých chronických porúch.

Lignany sú najvýznamnejšia zložka šupiek ľanového semena a ľanové semeno je ich najbohatším potravinovým zdrojov. Obsahuje ich 100- násobne väčšie množstvo v porovnaní s akoukoľvek inou rastlinnou potravou. Lenže pri lisovaní sa zhruba 98 % lignanov odstráni. Niektorí výrobcovia lignany vracajú späť do oleja, ale mnohí nie. Kontrolujte preto etikety – najzdravšie je užívanie oleja, do ktorého boli lignany opäť vrátené. Patria do rodiny fytochemikálií, ktoré v súčasnosti pútajú pozornosť mnohých výskumníkov. Lignany okrem antioxidačných účinkov významne ovplyvňujú metabolizmus a funkciu hormónu estrogénu. Účinkujú v tele ako slabé estrogény a pôsobia proti silnejšiemu estrogénu vlastného tela. Črevné baktérie premieňajú lignany na enterolaktón a enterodiol, ktoré sa absorbujú cez črevnú stenu a putujú k tkanivám a do krvi. Naväzujú sa na hormonálne receptory v prsných, ale aj vo vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok ľudského estrogénu. Zistilo sa, že dostatočná hladina enterolaktónu v krvi znižuje riziko rakoviny prsníka. Napríklad Dr. Lillian Thompsonová z University of Toronto skúmala ženy s čerstvo určenou diagnózou rakoviny prsníka. Tieto ženy potom denne dostávali najedenie rozomleté ľanové semená (25 g). Medzi diagnózou a operáciou ubehli v priemere asi tri týždne a výsledok bol nad očakávanie. Pri operácii, keď lekári nádor odstránili, zistili, že sa výrazne zmenšil. Vláknina takisto plní významnú úlohu pri obmedzovaní rizika rakoviny. Viaže škodlivé chemikálie – karcinogény, ktoré vďaka nej vylúčime skôr, ako ich stihneme prijať do orgánov tela a poškodiť si ich. Okrem toho vláknina vytvára v črevách priaznivé prostredie pre užitočnú bakteriálnu flóru. Navyše sa pôsobením črevných enzýmov a mikróbov rozloží na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú protirakovinový účinok.

Ľanové semeno proti rakovine

Jeden z veľmi dôležitých a ďalekosiahlych medicínskych objavov 20. storočia urobila v roku 1951 nemecká biochemička Dr. Johanna Budwigová, PhD., patriaca medzi významné európske autority v oblasti tukov a výživy. Doktorka Budwigová pozorne študovala vzorky krvi svojich pacientov a hľadala súvzťažnosť medzi kvalitou u chorých a zdravých ľudí. Po preštudovaní tisícok krvných vzoriek objavila rozdiel spočívajúci v tom, že zdraví ľudia mali v krvi vyšší obsah tukov omega-3 ako chorí, nevyhnutných pre správnu činnosť organizmu. Začala teda hľadať najlepšiu cestu ako získať tuky omega - 3, ktoré by sa vhodne rozpúšťali v ľudskom organizme . Po mnohých experimentoch zistila, že vynikajúcim zdrojom tukov t ypu omega- 3 sú drobučké semienka ľanu. Avšak iba ľanový olej chránený pred teplom a oxidáciou vyvolanou kyslíkom a svetlom sa ukázal ako dostatočne neporušený, aby skutočne prospieval ľudskému zdraviu. Nesprávne získané a skladované oleje rýchle zožltnú a potom ľudskému zdraviu, naopak, škodia. Doktorka Budwigová ďalej zistila, že vážne chorí pacienti na rakovinu, na rozdiel od zdravých, mali v krvi nedostatok niektorých dôležitých esenciálnych látok nazývaných fosfatidy a lipoproteíny. Ak však tieto prírodné zložky podávala svojim pacientom počas troch mesiacov, nádory u nich postupne ustúpili, slabosť a anémia sa stratila a obnovila sa im životná energia.

Prírodná cesta

Symptómy rakoviny,ako aj dysfunkcie pečene a diabetes 2. typu sa zmiernili. Doktorka Budwigová potom objavila prírodnú cestu, ako možno ľuďom čo najvhodnejšie dodať esenciálne zložky, nevyhnutne potrebné ako súčasť každodennej stravy. Jednoducho konzumáciou kombinácie dvoch prírodných chutných potravín – cottage cheese a ľanový olej (semeno), ktorými možno rakovine nielen predchádzať, ale v mnohých prípadoch ju aj vyliečiť.  Diéta doktorky Budwigovej po viac ako desiatich rokoch klinickej aplikácie pomohla tisícom ľudí, ba dokázalo sa, že bola úspešná i tam, kde ortodoxný spôsob liečby zlyhal. Po oboznámení sa s dosiahnutými liečebnými úspechmi doktorky Budwigovej sa mnohí vedci po celom svete začali zaujímať a študovať účinky ľanového oleja. Výsledky veľkého počtu výskumov uskutočnených v 90. rokoch minulého storočia boli pôsobivé. Liečebné úspechy doktorky Budwigovej, ktoré sú výborne zdokumentované, skvelo obstáli aj pri  skúške pred opozičnou konvenčnou lekárskou inštitúciou. Mnoho vynikajúcich lekárov a odborníkov na výživu dnes kráča v jej šľapajach.

Ľanové semeno každodenné

Po uvedení blahodarných účinkov ľanového semena predpokladáme, že určite naň každý dostane chuť. Aby sme ho však správne užívali, uvádzame niekoľko praktických rád.

Príprava a použitie:

Protirakovinové látky ľanového semena sa nachádzajú nielen v šupe, ale aj vo vnútri semien, preto ich treba pomlieť (v kávovom alebo makovom mlynčeku) a ihneď konzumovať. Pozor – semená nemeľte do zásoby! ¸ Účinok sa dostavuje len v surovom stave – bez tepelnej úpravy (pre iné liečebné účely sa semeno používa v celku a po zaliatí studenou alebo horúcou vodou).

Ľanové semeno (olej) sa vždy musí jesť spolu s potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré obsahujú síru (syry, orechy, cibuľa, pór, cesnak, pažítka). Najlepšia kombinácia je ľanové semeno a cottage cheese, tvaroh či jogurt. Prečo? Tuky budú vo vode rozpustné iba vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami, čím sa zvýši ich vstrebateľnosť. Ak sa toto neuskutoční, mnohé životne dôležité funkcie sa oslabia, ba až poškodia. Na prvom mieste poklesne zásobovanie organizmu dostatočným množstvom kyslíka. ¸ Liečebná kúra trvá 3 mesiace. V priebehu ďalších 3 týždňov postupne znížime dávku na 1 PL denne.¸ Preventívna dávka je trvalo denne 1 PL.

Recept podľa Dr. Johanny Budwigovej

150 g cottage cheese, 3 PL ľanového oleja, 1-2 PL čerstvozomletých ľanových semien a štipka čili papriky. Pri miešaní v mixéri pridať toľko vody, aby zmes zmäkla a mala krémovú konzistenciu.

Ďalšie súčasti kúry

K akejkoľvek diéte je nevyhnutné nezabúdať hojne, avšak nie nasilu, prijímať tekutiny - vodu, urologické/ľadvinové čaje (list brezy previsnutej, praslička roľná, zlatobyľ obyčajná, žihľava, stavikrv vtáčí...), zelený čaj - všetko nesladené, alebo len s medom. Keď sa rakovinové bunky rozpadávajú, uvoľňujú sa toxické látky, ktoré je potrebné odvádzať z tela von. Preto je nevyhnutné súčasne užívať cviklovú šťavu (3 cvikly, 2 karotky, 1 zeler, 1 zemiak veľkosti slep. vajca, 1 petržlen). Priebeh a výsledok kúry podporíme úplným vylúčením cukru a živočíšnych tukov, obmedzením príjmu mäsa na minimum a súčasným stravovaním sa podľa zásad oddelenej stravy, ktorá odľahčí trávenie a má aj ďalšie liečebné a protirakovinové účinky.

Autor článku: Katarína Horáková
Dátum vydania: 07.04.2008

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (23)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: HELENA,
Dátum: 10.06.2015 - 13:22

Kto mi poradi či robím dobre. ja mam strašne rada ľanové opražené semena. a len tak konzumujem suché.

Autor: Jozef Rybár,
Dátum: 09.08.2015 - 07:46

Hela, tepelnou úpravou práve omega tri mastné kyseliny a ostetné zložky, ktoré sa vyskytujú len v surových, no čerstvo pomletých semienkach, pomiešaných napr. v tučnom jogurte, tem je účinok naj.

Autor: jana E-mail,
Dátum: 10.02.2015 - 15:51

Vyborny clanek, ja bych rada vedela, jak casto by se mel
pit konopny caj a jak dlouho, je potreba nejaka prestavka
/ kolikat za den / dekuji Jana

Autor: Daniela,
Dátum: 21.04.2014 - 09:22

Je vhodne ich pridat aj do acidofiloveho mlieka?

Autor: Tamara,
Dátum: 12.04.2014 - 07:47

No neviem, či robím dobre - ja si dávam denne kávovú lyžičku ľanových semienok a len ich pohryziem a zapijem vodou.

Autor: Iveta E-mail,
Dátum: 05.02.2014 - 08:21

Dobrý deň,
budem vďačná za Vaše skúsenosti s kúrou Dr. Budwig, začala som pred týždňom a stále hľadám nové informácie, recepty...

Autor: Jaro2010 E-mail,
Dátum: 02.02.2014 - 18:33

... a kyslá neodtučnená smotana nie je vhodná? Ten tvaroch sa mi nejako zle prehltáva.

Autor: Tomo35,
Dátum: 06.02.2014 - 20:08

Ja si davam do tvarohu trochu sojoveho mlieka, mozes pridat aj trochu vody.

Autor: Raťo E-mail,
Dátum: 05.01.2014 - 12:15

Vo všetkých Vašich príspevkoch cítim potrebu podeliť sa o svoje skúsenosti a poradiť. Na každého pôsobia potravinové a výživové zložky trochu inak. Ale v podstate majú Vami popísané účinky. Azda treba trochu trpezlivosti a aj dosť vôle, ktorá mne chýba. Chcem použiť ľanové semeno pre zlepšenie peristaltiky čriev a dúfam, že to pomôže. Veľa dobrých rád je v brožurke od dr Trebanovej na najrôznejšie zdravotné problémy... Prajem všetkým trpezlivosť a vôľu.
Raťo

Autor: Vlasta E-mail,
Dátum: 07.08.2012 - 15:40

Absolvovala som kúru Dr. Budwig asi 3 mesiace. Asi po týždni som pocítila veľký príliv energie, radosti, chcelo sa mi vtipkovať, ako by som sa vrátila do mladosti. Nemlela som ľanové semená na mlynčeku, ale mixovala na špeciálnom mixéri. Bolo to za pár sekúnd hotové. Na mlynčeku to trvalo dlho a medzitým to strácalo na kvalite. Recept je spomenutý v knihe Dr. Horákovej. Mám od nej 2 knihy, super vysvetlené a pokiaľ si spomínam, je tam aj o šťave cvikly, ktorú treba piť až po pol hodine s vysvetlením prečo. Bohužiaľ si to nepametám. Nie je však problém tie knihy na internete nájsť, stačí uviesť meno autorky. Sú tam aj vynikajúce recepty. Mávala som bolesti a akoby sa stratili. Určite doporučujem.

Autor: Jopo,
Dátum: 22.02.2010 - 18:52

Po mesačnej kúre Dr. Budwig mi klesoch tzv. zlý cholesterol v krvi z hodnoty 5-nadpriemerné množstvo na 2,9-podpriemerné množstvo.Tak som musel obmedziť kúru,aby sa cholesterol upravil na priernú hodnotu lebo aj ten zlý má v tele dôležité funkcie.V každom prípade odporúčam

Autor: Peter Vass,
Dátum: 12.05.2009 - 02:26

clanok obsahuje nie pravdive udaje o pouzivani proteinovo-olejovej kure pri nadorovych ochoreniach...a taktiez stava z cervenej repy (cvikly) sa nesmie pit cerstva hned po odstaveni, preco? spytaj sa autora clanku mozno ti odpovie a mozno ani nema paru co radi ludom...

Autor: eča,
Dátum: 12.05.2009 - 13:42

pátram po článkoch o ľanovom semiačku a toto je prvé negatívne stanovisko. Ak máš pravdu tak napíš viac, aj to čo autorka nenapísala.

Autor: Michal ,
Dátum: 13.06.2009 - 17:57

Typický demagóg a mystifikátor..

Autor: Sybilla,
Dátum: 04.03.2010 - 08:19

No, nie je celkom demagóg. Je pravda, že informácie v článku sú veľmi všeobecné a kúra pani Budwig, ak má mať želateľné účinky sa musí dodržať presne. A práve to, ako je to presne, chýba. Vôbe sa ale nečudujem, lebo takú informáciu získať chce čas a vytvalosť pátrať. Dôležitý je pomer oleja a správne tučného tvarohu a k tomu patričná strava drvivou prevahou surová-ovocno zeleninová, dostatok vitamínu D a kyslík a pohyb-najlepšie behať po lese. Pomer oleja je odporučený iný pri liečbe nádorového ochorenia a iný pri prevencii. Zázračné účinky Budwigovej kúry pocítia iba tí, ktorí do seba prestanú tlačiť rezne, pizzy, hotové hnusy zo supermarketov a reštavrácií. A to je väčšinu dnešných rozpasených ľudí nepredstaviteľné.

Autor: Peter Vass,
Dátum: 17.06.2010 - 20:45

Dobry den,

pan Michal mohli by ste mi vysvetlit co znamena vo vasom pojme slovo demagog a mystifikator? Dost dobre nerozumiem co mate na mysli. Ak chcete mozem vam poskytnut vsetky dostupne publikacie, ktore doteraz knizne vysli od Dr. Budwig. Samozrejme nie na Slovensku. S pozdravom vylieceny "demagog".

Autor: xxx,
Dátum: 18.06.2010 - 09:55

Tak potom ako sa má ta štava piť? Aký je správny postup?

Autor: Miroslav Sagan,
Dátum: 26.10.2013 - 12:50

Peter, pokojne sa podeľte o svoje informácie. Ja som fanúšikom Dr. Normálna Walkera (zomrel v požehnanom veku 118 rokov) ktorý vo svojich knihách nič o pití stavy z cvikly neskôr nepíše. Inak odporúčam kombináciu cvikly, mrkvy a uhorky... Separátne potom mrkva zeler a mrkva petržlen...

Môj email tu je, budem sa tešiť na Vašu reakciu.

Ďakujem, Miroslav

Autor: Marta Turcanova,
Dátum: 28.12.2013 - 21:28

Dobry vecer mam v tom chaos vsade sa pise aka je cervena cvikla zdrava a citam ze vy mate na to iny nazor prosim vysvetlite mi to dakujem

Autor: zaneta,
Dátum: 21.12.2014 - 12:02

Lol, 118 rokov ? :)

Norman Wardhaugh Walker (4 January 1886 – 6 June 1985) was a British businessman and pioneer in the field of vegetable juicing and nutritional health.

Autor: trolking,
Dátum: 17.01.2014 - 15:11

AKO? VYSKUSAJ USTAMI

Autor: Veronika,
Dátum: 19.12.2010 - 13:33

Ak mate cenne rady, a viete nieco co sa nespomenulo v clanku, je dobre to napisat a podelit sa! Vsetci si to radi precitame a spravite nieco dobre pre ostatnych! Iba tym, ze sa budu informacie sirit, si budeme moct spravit vlastny spravny nazor! V opacnom pripade povazujem vas prispevok ako nevhodny a vlastne k nicomu!

Autor: Jana E-mail,
Dátum: 08.04.2008 - 11:27

Super článok,ďakujem v mene ľudí, ktorí
užívajú ľanový alebo konopný olej ako výživový doplnok.
A som rada, že sa spomenulo aj meno doktorky Budwigovej, bola veľmi zvedavá, iniciatívna a nespoliehala sa len na vtedajšie medicínske názory ako na nemenné dogmy. Ona hľadala možné odpovede na nevyriešené otázky. Bola to "veľká" žena.


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.