Definitívnu farbu očí má dieťa až v prvom roku života

Farba očí človeka je veľmi rôznorodá, prechádza v spektre od bledomodrej cez tmavomodrú, zelenú, zelenohnedú, svetlohnedú až po tmavohnedú. "U dieťaťa je definitívna približne v prvom roku života," informovala TASR riaditeľka Centra lekárskej genetiky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Edita Halasová.

Po narodení majú všetky deti svetlomodré alebo tmavomodré oči. Podobná farba je podľa Halasovej spôsobená tým, že množstvo pigmentu – melanínu ešte nie je kompletné. "S pribúdajúcimi mesiacmi dieťaťa jeho množstvo postupne pribúda a kondenzuje sa. V priebehu niekoľkých týždňov a mesiacov potom postupne dúhovka tmavne a približne v prvom roku veku je farba očí dieťaťa definitívna," vysvetlila odborníčka. Podľa Halasovej je dedičnosť dúhovky ovplyvnená viacerými faktormi - kombináciou genetickej informácie, vrodenej dispozície a vonkajším prostredím. "Hovorí sa aj o multifaktoriálnej etiológii. Tmavookí rodičia môžu mať deti s očami všetkých farieb," spresnila. Farba očí môže byť odlišná z geografického hľadiska. Väčšina obyvateľov severných oblasti Európy, napr. v Škandinávii, Holandsku, severnom Nemecku je modrooká. "Čím južnejšie krajina leží, tým viac pribúda ľudí s tmavými očami. Takmer výlučne hnedookí sú obyvatelia Ázie a Afriky," dodala.

Tento fakt podľa Halasovej súvisí s geografickými parametrami a najmä s príslušnosťou k rase. "Žltá a čierna rasa má vysoký obsah pigmentu nielen v pokožke, vlasoch, ale aj v očnej dúhovke, s čím súvisí tmavohnedé sfarbenie dúhovky v týchto populáciách," ilustrovala Halasová. Podľa nej má takmer 100 percent aziatov a černochov tmavohnedé očné dúhovky. V Európe je zastúpenie farieb očí rôznorodé, s vysokým takmer 85-percentným zastúpením modrookých v severských krajinách cez takisto vysoké percento tmavookých v južných oblastiach. "Jednoznačné percentuálne zastúpenie v jednotlivých národoch však nie je známe," zhodnotila.

Z literatúry, histórie a "ľudových právd" je známe na základe farby očí označovanie povahy človeka. Napríklad ľudia so zelenými očami sú falošní, modrookí romantici, hnedookí zasa vášniví. Odborníčka na genetiku však takéto hodnotenie považuje za neodborné a vedecky nepodložené. Najčastejším ochorením, ktoré sa viaže s farbou očí, je albinizmus. Pri jeho kompletnej forme melanín v organizme úplne chýba – v koži, vo vlasoch, v očnej dúhovke. "Očná dúhovka je v tomto prípade ružová až červená, pretože, keď chýba pigment, presvitajú len očné cievy. Farba dúhovky sa môže meniť aj po zápalových ochoreniach a aj po úrazoch dúhovky, keď na základe odplavenia pigmentu zbledne," vysvetlila Halasová.

Zároveň upozornila, že oči bez ohľadu na svoju farbu potrebujú dobrú starostlivosť. "K zabezpečeniu dobrej zrakovej ostrosti vnútroočné štruktúry potrebujú kompletný prísun všetkých životne dôležitých živín, špeciálne dostatočné množstvo vitamínu A, C a glukózu," spresnila. "V rámci každodenného života treba zrak chrániť pred silným UV žiarením okuliarmi s vhodnými UV filtrami, pred úrazmi a prašnosťou pracovnými pomôckami, pred alergénmi antialergickými očnými kvapkami a pred vysychaním napr. umelými slzami," uzavrela Halasová.

Autor článku: TASR
Dátum vydania: 17.05.2009

Vytlačiť (zobrazí verziu optimalizovanú pre tlač) Vytlačiť článokdiskusia (3)

Najnovšie články

DISKUSIA 

Reagovať na článok

najnovšie dole najnovšie hore
Autor: lakota E-mail,
Dátum: 22.02.2010 - 11:31

co je vlastne farba? V podstate ta cast spektra svetla, ktora sa odrazi. Opticky sa preto moze zdat, ze sa Vam meni farba duhovky - ale to sa len menia fyzikalne podmienky (lom a odraz svetla alebo tak). Teda, aspon si myslim, ze je to tak :-)

Autor: V. Timkova E-mail,
Dátum: 05.12.2009 - 10:49

Celkom nesuhlasim s clankom. Moja mladsia dcera mala od narodenia nie velmi identifikovatelnu farbu oci. Urcite neboli modre, ale boli tmavosivo az skoro cierne, nie hnede. Ani jej nebolo vidiet zrenicku. Po asi tristvrte roku sa jej ocka vyfarbili na hnedo.

Vnucka ma 9 mesiacov a ma pekne modre ocka, mozno sa jej este zmenia.

Viera

Autor: Helena,
Dátum: 18.05.2009 - 08:26

sa meni farba oci? ja mam vzdy inaksiu, v spektre od sedej, modrej, zelenej, a zltej, podla pocasia sa mi to meni, ked je zamracene, tmavo seda, ked je slnecno, tak modra, ale ak je slnecno, tak obcas aj zelena, zlte mavam malo kedy, nie uplne zlte, ale tony farby hraju do zlta,ako je teda mozne, ze sa meni farba oci podla pocasia, podla nalady? to mi nikto nikde nevysvetlil, a nikde som sa o tom este nedocitala


 
Meno *
E-mail

Kliknutím na tlačidlo "Odloslať" súhlasím s pravidlami prispievania.