Nepál: Po očkovaní proti elefantiáze zomreli štyria ľudia a ochorelo ďalších 500

Štyria ľudia umreli a ďalších 500 ochorelo v Nepále po podaní očkovacej látky proti elefantiáze, ktorú obyvateľom distribuovala tamojšia vláda. Informovali o tom dnes miestne médiá.

Podľa úradu verejného zdravotníctva v okrese Banke na juhozápade Nepálu sa u ľudí po očkovaní prejavili silné vedľajšie účinky. Úmrtia, ku ktorým došlo v stredu a vo štvrtok, sa prejavili v obciach, kde očkovaciu látku ľuďom údajne podali nepoučení dobrovoľníci. Ako podotkol denník Annapurna, podozrenie padá na zdravotnícke úrady, ktoré nepostupovali podľa odporúčaných procedúr pri aplikácii očkovania.

Medzi vedľajšie účinky lieku patria bolesti brucha a hlavy, horúčka, zvracanie, ktoré by však mali odznieť do niekoľkých dní. "Rovnaké lieky boli niekoľko rokov predpisované a aplikované bez problémov," podotkol lekár z okresu Banke, Kumar Kanaudija, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. Farmaceut z ministerstva zdravotníctva podotkol, že očkovacie látky mali pacienti prijať postupne, jednu za druhou, a nie na lačný žalúdok, alebo pacientom trpiacim srdcovými problémami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: