korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Zdravotníci protestovali pred MZ SR, vstupujú do štrajkovej pohotovosti

Zdravotníci protestovali pred MZ SR, vstupujú do štrajkovej pohotovosti
Zdroj: bigstockphoto.com

Vyše 300 zdravotníkov z celého Slovenska prišlo dnes protestovať pred budovu Ministerstva zdravotníctva SR proti situácii v sektore zdravotníctva, ktorý žiadajú okamžite dofinancovať. "Dokedy budú zdravotníci financovať slovenské zdravotníctvo?" pýtal sa pred prítomnými predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) Anton Szalay. Odkladanie dofinancovania nie je podľa jeho slov možné a v prípade potreby sa má otvoriť štátny rozpočet.

Odborári oznámili, že oddnes vstupujú do štrajkovej pohotovosti, ktorá sa dotkne ambulancií aj nemocníc. Pacienti by štrajkovú pohotovosť pocítiť nemali, keďže bude prebiehať vo forme informačnej kampane. "V nemocniciach a ambulanciách lekárov budú vyvesené letáky s upozornením, že prekladanie vyšetrení, operácií a niektorých zákrokov je spôsobené nedostatočným financovaním zo strany vlády a nižšou mierou financií z HDP do rezortu," ozrejmil Szalay.

Ako dlho potrvá štrajková pohotovosť, ako ani to, či zdravotníci vstúpia aj do ostrého štrajku, zatiaľ nie je známe. Szalay avizoval, že na budúci týždeň odborári požiadajú o stretnutie s poslancami parlamentného výboru pre zdravotníctvo. "Druhým krokom bude stretnutie na pôde Slovenskej lekárskej komory a dohodnutie spoločného postupu," doplnil. Poznamenal, že ak vláda nepristúpi k riešeniu situácie, budú nasledovať ďalšie kroky. Deklaroval, že cieľom nie je zaťahovať pacientov do tejto situácie.

Zdravotníci predložili ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi päť spoločných požiadaviek. V nich žiadajú okamžité dofinancovanie rezortu a zreálnenie cien výkonov, uzatváranie zmlúv medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami na dobu neurčitú, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a odpredaj nemocníc vyšších územných celkov strategickým partnerom, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, ako aj navýšenie zdravotníckych odvodov za poistencov štátu na budúci rok na úroveň 5,5 percenta.

"Minister zdravotníctva si veľmi dobre uvedomuje potreby slovenského zdravotníctva, verejné financie však súčasná vláda prebrala vo veľmi zlom stave. Napriek tomu, robíme všetko preto, aby bolo pozitívne výsledky cítiť už v priebehu niekoľkých mesiacov," uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Na snímke vpravo je predseda SOZ ZaSS Anton Szalay a vľavo podpredseda SOZ ZaSS Andrej Kučinský.

Na snímke vpravo je predseda SOZ ZaSS Anton Szalay a vľavo podpredseda SOZ ZaSS Andrej Kučinský.

Predseda ŽSK Juraj Blanár podporuje požiadavky zdravotníkov

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár sa pripája k vyhláseniu zdravotníkov a plne podporuje požiadavky, ktoré dnes vyjadrili na protestnom stretnutí pred budovou Ministerstva zdravotníctva SR v Bratislave. „Podporujem požiadavky zdravotníkov. A rovnako požadujem zrovnoprávnenie nemocníc štátnych a krajských. Je tiež potrebné oddlžiť všetky nemocnice, aby štát nerobil rozdiely medzi pacientmi,“ povedal Blanár. Zdravotníci predložili ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi päť spoločných požiadaviek. V nich žiadajú okamžité dofinancovanie rezortu a zreálnenie cien výkonov, uzatváranie zmlúv medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami na dobu neurčitú, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a odpredaj nemocníc vyšších územných celkov strategickým partnerom, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, ako aj navýšenie zdravotníckych odvodov za poistencov štátu na budúci rok na úroveň 5,5 percenta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: