Lekári žiadajú posilnenie, nie redukciu odborných pracovísk cievnej chirurgie

Nesúhlas s aktuálnym rušením cievno-chirurgických oddelení v novozámockej a žilinskej nemocnici vyjadrili predstavitelia Spoločnosti cievnej chirurgie (SCCH) Slovenskej lekárskej spoločnosti počas 15. celoštátneho kongresu, ktorého sa v Demänovskej Doline zúčastnilo približne 280 lekárov a zdravotných sestier z celého Slovenska.

„Krvopotne sme dlhé roky bojovali za vybudovanie siete špecializovaných pracovísk. Momentálne ich máme 11, no už ani to nie je celkom pravda, lebo pred niekoľkými dňami boli spomínané dve zrušené v rámci aktivít zdravotných poisťovní,“ uviedol pre TASR prezident SCCH a prednosta kliniky cievnej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Vladimír Šefránek.

Zdravotné poisťovne sa podľa neho bez vedomia zainteresovaných odborníkov a konzultácií s nimi jednoducho rozhodli zrušiť tie oddelenia, ktoré považujú zo svojho hľadiska za prebytočné, hoci Slovensko ich má v porovnaní s okolitými krajinami stále málo. „Chápeme ťažkú finančnú situáciu v dôsledku globálnej hospodárskej krízy, ale je nepochopiteľné, prečo Čierneho Petra zakaždým dostanú zdravotnícke zariadenia, ktoré beztak majú dlhodobo existenčné problémy,“ skonštatoval Šefránek.

„Pokiaľ proklamujeme, že sa nebude znižovať úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti, bude zabezpečená jej dostupnosť a nebudú sa predlžovať čakacie doby na vyšetrenia a najmä na chirurgickú liečbu, tak je potrebná sieť pracovísk v zmysle platnej koncepcie nášho odboru. Veľmi citlivo treba zvažovať, čo redukovať, pretože Národný kardiovaskulárny program jasne hovorí, že početnosť a závažnosť týchto ochorení narastá,“ dodal primár NÚSCH a hlavný odborník pre odbor cievnej chirurgie pri Ministerstve zdravotníctva SR Ján Tomka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: