Sex vo vyššom veku

Sex vo vyššom veku
Zdroj: bigstockphoto.com

O tom, že aj ľudia vyššieho a vysokého veku žijú sexuálne, sa píše iba v posledných rokoch. V minulosti bola táto téma tabuizovaná, starší ľudia svoje sexuálne potreby tajili. Obávali sa posmechu a odsudzovania. Tým, že sa ľudský produktívny veku predlžuje, prirodzene sa predlžuje aj sexuálna aktivita. Ľudia sa sexuálne nestýkajú iba kvôli rozmnožovaniu, venujú sa sexuálnym aktivitám aj rekreačne. Dodnes sa však stretávame s názormi, že ľudia po päťdesiatke sú už na sex starí a že sex vo vyššom veku je niečo, čo sa nepatrí. Štatistiky však dokazujú, že takmer 70 percent ľudí vyššieho veku považuje sex za dôležitý na to, aby mali pocit spokojnosti.

Sex nie je len pohlavný styk

Dokonca aj vyše osemdesiatroční ľudia sa netaja tým, že sexuálne žijú. Starší ľudia si pochvaľujú, že majú na seba s partnerom viacej času, že nie sú zavalení každodennými povinnosťami, že nehrozí otehotnenie. Je však zjednodušovaním sexuality, ak sex vnímame iba ako pohlavný styk.

Sexualita človeka zahŕňa celý komplex emócií, akými sú láska, zamilovanosť, pocity blízkosti, potreba zdieľať s niekým radosť z telesného kontaktu. Mladí ľudia si robia posmešky zo zaľúbených seniorov. A ani seniori si často nepripúšťajú, že by sa mohli zaľúbiť, prípadne ešte raz v živote mohli prežiť lásku. Nedokážu sa robiť príťažliví pre druhé pohlavie, zabudli dvoriť a zabudli aj dvorenie prijímať. Akoby stratili schopnosť vnímať erotické signály a sami erotické signály vysielať. Všetko je to aj v dôsledku neznalosti zákonitostí ľudskej sexuality, ale aj predsudkov a obavy zo zosmiešnenia či odsudzovania. Navyše, mnohé dospelé deti sa na to, že si ich rodičia našli nových partnerov pozerajú podozrievavo a odsudzujúco. Osamelí starší ľudia, najmä muži, sú častejšie chorí a mnohí sa uchyľujú k pitiu alkoholu.

Sexuálny život seniorov a jeho podoby

Ľudia, ktorí majú partnera a žijú sexuálne: záujem o sex vekom prirodzene  klesá. Vo dvojici však môže klesnúť nerovnomerne, a to  býva dôvodom na  partnerský sexuálny nesúlad. Seniorský vek sa u ľudí považuje za veľmi vhodnú príležitosť a ospravedlnenie na ukončenie sexuálneho života.

Ľudia, ktorí majú partnera, ale nežijú sexuálne: ak obaja partneri stratili záujem o sexuálny život, môžu aj napriek tomu, že sa spolu sexuálne nestýkajú, žiť veľmi harmonicky.

Ľudia osamelí, ktorí nemajú partnera a majú príležitostný sex: opatrní by mali byť najmä muži, ktorí majú príležitostný sex. Vzhľadom na možnosti liečby sexuálnych porúch sa muži vyššieho veku stávajú často neopatrnými. Mali by preto vedieť, že lieky, ktorými sa liečia sexuálne poruchy, nechránia pred pohlavne prenosnými ochoreniami.

Ľudia, ktorí žijú sami a nemajú sex: dôvody, prečo ľudia rezignujú na sexuálny život bývajú rôzne – zdravotné, psychické, ale aj finančné či sociálne.

Keď „to“ nejde

V seniorskom veku trpí mnoho ľudí rôznymi telesnými ochoreniami, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu sexuálnych funkcií. Sú to najmä vysoký tlak krvi, cukrovka, srdcové ochorenia, ochorenia pohybového aparátu, u mužov aj ochorenie prostaty a znižujúca sa hladina testosterónu. U žien je to aj výrazný pokles hormónov v klimaktériu. A nemožno zabudnúť ani na rôzne psychické ochorenia spojené s involúciou – starnutím, najmä depresie a psychické ochorenia spôsobené chorobami mozgu, ktoré majú vplyv na sexuálne funkcie. Najčastejšími poruchami u mužov sú poruchy stoporenia, poruchy výronu semena – ejakulácie a bolesť pri pohlavnom styku. U žien je to najmä nechuť na sex, poruchy vzrušivosti a orgazmu, suchosť v pošve a bolesť pri pohlavnom styku.

Účinná pomoc

Na liečbu porúch erekcie sa používajú PDE-inhibítory. Sú účinné, kardiovaskulárne bezpečné a spoľahlivé. Taktiež je možné nahradiť úbytok mužských aj ženských hormónov. Suchosť pošvy možno zmierniť lubrikantmi. Samozrejmosťou by malo byť urologické vyšetrenie u mužov nad 45 rokov aspoň raz za dva roky. Aj ženy vyššieho veku by mali pravidelne navštevovať gynekológa bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú ťažkosti. Ak sa v partnerstve objavia problémy týkajúce sa partnerského sexuálneho nesúladu mala by dvojica navštíviť sexuológa.

Sex prináša vitalitu, zdravie i lásku

Sexuálny bytosťami sa nestávame, ale rodíme. Sex je vyjadrením zdravia, radosti zo života a vitality. Samotný vek  nie je  dôvodom na ukončenie sexuálneho života. V žiadnom veku dospelého človeka by preto nemal sex patriť k prehliadaným a zanedbávaným oblastiam. Sexuálny život dvojice je treba podporovať a kultivovať. Je prejavom nielen zdravia, ale aj lásky.

Autor článku: MUDr. Danica Caisová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: