Zadlžovanie krajských nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch sa prehlbuje

Politika zdravotných poisťovní a nová legislatíva dostáva nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach do červených čísel. Myslí si to riaditeľka neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami Marta Eckhardtová, ktorá obe zdravotnícke zariadenia prevádzkuje. Strata oboch nemocníc sa v poslednej dobe prehlbuje. Konkrétnu sumu však Eckhardtová zverejniť nechcela.

Podľa údajov z výročnej správy, ktorou sa dnes zaoberalo zastupiteľstvo Nitrianskeho kraja (NSK), strata nemocníc dosiala ku koncu minulého roku sumu 1.562.077,49 eura. Podľa krajskej poslankyne Ľubice Burdovej nie je vývoj v oboch nemocniciach dobrý a kraj, ktorý je zriaďovateľom organizácie Nemocnice s poliklinikami, by sa mal situáciou intenzívne zaoberať. „Nie je možné čakať so založenými rukami na to, kedy tam nastane krízový stav,“ vyhlásila na dnešnom rokovaní zastupiteľstva.

Podľa Eckhardtovej za slabšími hospodárskymi výsledkami nemocníc stoja predovšetkým úsporné opatrenia zdravotných poisťovní. „Všeobecná zdravotná poisťovňa vyšla s úplne novou koncepciou. Tým, že je zadlžená, tak pripravila veľké škrty na strane výdavkov za svojich poistencov. Dostalo sa nám do tržieb menej peňazí, než sme predpokladali. Je to tým, že nám znížili objem objednávanej zdravotnej starostlivosti a zaviedli sa osobitne hradené výkony. To sú hospitalizácie do 96 hodín, ktorých cena je v priemere asi o 30 až 50 percent nižšia ako cena za ukončenú hospitalizáciu,“ vysvetlila Eckhardtová. Nemocniciam komplikuje situáciu aj nová legislatíva. Či už ide o zvýšenie minimálnej mzdy, alebo povinnosť platiť odvody aj za neaktívnu pracovnú pohotovosť. „To sú položky, ktoré nám podstatne zvyšujú naše náklady,“ uviedla riaditeľka neziskovej organizácie.

Ďalšie škrty v rozpočtoch nemocníc sa podľa Eckhardtovej môžu premietnuť aj do znižovania počtu lôžok. „Je možné, že dôjde k zrušeniu niektorých lôžkových oddelení. Priznám sa, že všetky tieto veci by sa mali diať k 1.7. Zatiaľ sme so zdravotnou poisťovňou v rokovaní. V každom prípade treba sa pripraviť na to, že niektoré lôžka, ktoré boli doteraz vedené ako lôžkové, pravdepodobne zaniknú a bude poskytovaná len jednodňová zdravotná starostlivosť,“ vysvetlila. Zároveň odmietla úvahy, že by prípadné rušenie lôžkových oddelení malo spôsobiť prepúšťanie zamestnancov. „Nie, nikoho z personálu neplánujeme prepúšťať,“ zdôraznila.

Finančnú situáciu nemocníc by mohlo v budúcnosti vylepšiť spustenie prevádzky nových lekární. V levickej nemocnici má byť otvorená lekáreň od 1. mája, v topoľčianskej o niekoľko týždňov neskôr. Podľa poslankyne Burdovej by sa celkové smerovanie zdravotníctva v kraji mohlo zlepšiť aj po vypracovaní stratégie rozvoja zdravotníctva. „Tú však nemá kto vypracovať. Mal by na tom pracovať úrad, pretože takto sa fungovať nedá,“ dodala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: