Na rakovinu zaberá zlúčenina z paliny s tlakovaným kyslíkom

Na rakovinu zaberá zlúčenina z paliny s tlakovaným kyslíkom
Zdroj: bigstockphoto.com

Čistý kyslík pri tri a pol násobku atmosférického tlaku výrazne zvyšuje ničivé účinky prírodnej látky izolovanej z paliny na rakovinové bunky.

V časopise Anticancer Research to oznámil Henry Lai z Washingtonskej univerzity v Seattli. Tlakovaným kyslíkom si údajne usiloval predĺžiť mladosť Michael Jackson. V tomto prípade išlo o zlúčeninu artemizinín izolovanú z paliny ročnej (Artemisia annua), známej liečivej rastliny využívanej v tradičnej čínskej medicíne, napríklad proti malárii. Vedci z Washingtonskej univerzity začali už pred približne 15 rokmi ako prví skúmať možnosti jej nasadenia pri liečbe rakoviny.

V rámci novej série pokusov vedci merali účinky jednak tlakovaného kyslíka, jednak artemizinínu na laboratórnu kultúru buniek ľudskej leukémie. V obidvoch prípadoch zistili zníženie rastu týchto buniek o 15 percent. Pri ich spoločnom nasadení to však bolo o plných 38 percent. "Ak teda skombinujete vysokotlaký kyslík s artemizinínom, môžete dosiahnuť oveľa lepší liečivý účinok. Pritom sme merali iba 48 hodín. Počas dlhších časových rozpätí očakávame dokonca ešte dramatickejší synergický vplyv," povedal Henry Lai. Novodobý príbeh artemizinínu sa začal v prvej polovici 70. rokov 20. storočia, keď čínsky vodca Mao Ce-tung nariadil vyvinúť účinnú liečbu malárie. Práve vtedy objavil istý farmár v strednej Číne dvojtisícročnú hrobku s tromi rakvami. V jednej sa našiel hodvábny zvitok, ktorý opisoval rôzne liečebné predpisy vrátane artemizinínu proti malárii.

Čínski lekári sa poučili a artemizinín sa dnes rozsiahe používa proti tejto parazitickej chorobe v Ázii a Afrike. Odvtedy vyšlo najavo, že artemizinín reaguje s železom vo vnútri buniek, čím vzniká voľný radikál, vysokoreaktívna elektricky nabitá častica, ktorá bunku zničí. Keďže malarický parazitický prvok obsahuje veľa železa, účinok artemizinínu je jasný. Veľa železa potrebujú tiež rýchlo sa deliace rakovinové bunky, aby mohli vytvárať novú DNA. Henry Lai s kolegami preto vyslovil predpoklad, že by mohli byť vhodnými terčami pre artemizinín, čo sa potvrdilo. Vyvinuli syntetický artemizinín, ktorý je niekoľkotisíckrát účinnejší ako prírodný.

"Artemizinín predstavuje sľubnú nízkonákladovú liečbu rakoviny, lebo je lacný a netreba ho podávať injekčne. Je stokrát špecifickejší ako tradičná chemoterapia, a v prípade rakoviny prsníka ešte lepší," povedal Henry Lai. Dlho sa pohrával s hypotézou, že tlakovaný kyslík by mal zosilniť účinky artemizinínu, lebo podporuje tvorbu voľných radikálov. Novými pokusmi v hyperbarickej komore to s kolegami dokázal. Pôvodne slúžila na výskum účinkov tlakovaného kyslíka pri zmierňovaní bolesti.

Zdroj: Komuniké University of Washington zo 4. 4. 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: