Poslanci zo zdravotníckeho výboru si dnes posvietili na štátnu VšZP

Viacerí poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo sa dnes v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) pýtali na jej finančnú situáciu a odzmluvňovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ako ozrejmil predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS), diskusia o situácii poisťovne a jej stabilizačných opatrenia bude ďalej pokračovať na pôde výboru, na ktorú pozvali aj šéfa VšZP Mariana Faktora. Na margo odzmluvňovania niektorých oddelení či ambulancií poznamenal, že VšZP k nemu pristupuje obozretne a opatrne. "Nie je to rúbanie lesa za každú cenu."

V súvislosti s debatou o zazmluvňovaní poskytovateľov zdravotnej starostlivosti od začiatku apríla je pre bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (poslanec za Smer-SD) podstatné to, že v sektore je málo prostriedkov. "Schválený štátny rozpočet znova znížil objem finančných prostriedkov, preto sa niektorí poskytovatelia musia odzmluvňovať, čo bude mať za následok, že sa predĺžia čakacie doby." Podotkol, že preto musí VšZP takto postupovať a myslí si preto, že sa treba vrátiť k štátnemu rozpočtu a navýšiť objem prostriedkov pre zdravotníctvo.

Strata VšZP sa ku koncu roka 2010 vyšplhala na takmer 70 miliónov eur. Starý dlh chce nové vedenie postupne znižovať predajom pohľadávok a majetku, teda nie na úkor poistencov ani poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ako objasnil Novotný, poisťovňa má v súčasnosti vyrovnané hospodárenie na mesačnej báze a zatiaľ dodržiava ozdravný plán. V súčasnosti sa čaká na ekonomické výsledky za prvý kvartál.

Údajnému nafúknutému účtovníctvu, na ktoré pred pár dňami upozornilo nové vedenie poisťovne, sa dnes poslanci nevenovali. Bývalé vedenie VšZP je podozrivé z toho, že skresľovalo účtovnú evidenciu, vďaka čomu vylepšilo hospodársky výsledok poisťovne v rokoch 2007, 2008 a 2009 o viac ako 50 miliónov eur. "Žiadne nafuknuté účtovníctvo nebolo, správa auditora je bez výhrad," konštatoval Raši s tým, že predchádzajúci manažment si myslel, že z nezaplateného poistného získa viac ako ten terajší. "Tie peniaze získane neboli, čiže nikto nemôže povedať, aký bude reálny objem finančných prostriedkov z nezaplateného poistného," uzavrel. Poslanecký prieskum sa chystá aj v súkromnej poisťovni Dôvera, termín jeho realizácie zatiaľ nie je známy. Aj tu sa chcú zákonodarcovia pýtať na postup pri zazmluvňovaní jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: