Rodička mala pri pôrode v krvi 2,4 promile alkoholu

S raritným prípadom alkoholom intoxikovanej rodičky sa v týchto dňoch stretli pracovníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice. Tridsaťdvaročná prvorodička prišla do pôrodnice zjavne pod vplyvom alkoholu, preto jej zdravotnícky personál odobral krv. „Toxikologické vyšetrenie potvrdilo, že nastávajúca mamička mala niekoľko hodín pred pôrodom v krvi 2,4 promile alkoholu,“ uviedla hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová.

Spresnila, že žena prišla na II. gynekologicko-pôrodnícku kliniku s pôrodnými bolesťami v utorok 5. apríla dvadsať minút po polnoci. Krátko pred desiatou hodinou predpoludním priviedla na svet chlapčeka, ktorý vážil 2890 gramov a meral 47 centimetrov.

„Vo vzorke krvi odobratej z pupočníkovej krvi bol zistený obsah alkoholu 0,12 promile. Niekoľko hodín predtým však malo dieťa vo svojej krvi alkoholu oveľa viac, pretože alkohol sa dostáva cez placentu do krvi dieťaťa. Pravdepodobne bola hladina alkoholu v jeho krvi totožná s hladinou alkoholu v krvi matky,“ dodala Oravcová.

Podľa prednostu Kliniky pre pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu UNLP a LF UPJŠ a hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu Ľubomíra Legátha počas tehotenstva alkohol voľne prechádza placentou a koncentrácia v obehu plodu je identická s koncentráciou v obehu matky. „Na dieťa pôsobí alkohol a jeho metabolity, ktoré sa hromadia v plodovej vode, toxicky. Vylučovanie alkoholu plodom je pritom pomalšie v porovnaní s vylučovaním u matky, takže plod je vystavený jeho účinkom dlhšie. Alkohol môže ovplyvniť plod v priebehu celého tehotenstva a stupeň a forma poškodenia plodu závisí na tom, v ktorom období tehotenstva žena alkohol konzumovala,“ povedal Legáth.

Pôrod podľa slov zástupcu prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ Ladislava Rosochu prebehol spontánne a bez komplikácií. Dieťa je v starostlivosti neonatológov v špeciálnom pokojovom režime. Snažia sa s ním čo najmenej manipulovať kvôli stresu spôsobenému alkoholom. Má zvýšené monitorovanie životných funkcií.

„Abstinenčné príznaky a zmeny sa prejavujú často až 24 hodín po pôrode. Toto bábätko je mimoriadne nepokojné, dráždivé a precitlivené na zvuky, okrem toho sa u neho môže ešte objaviť zrýchlené dýchanie, tras, zvýšené svalové napätie, zvracanie a tráviace problémy. Alkohol tiež mohol spôsobiť poškodenie nejakých orgánov,“ povedala primárka neonatologického oddelenia UNLP Božena Pšeničková. S takýmto prípadom ťažkej opitosti mamičky sa stretla vo svojej praxi iba po druhý raz, prvý krát pred zhruba štvrťstoročím. „Nastávajúce mamičky niekedy konzumujú počas tehotenstva alkohol, čo môže mať vážne následky na plod. Avšak takáto intoxikácia rodičky je naozaj raritná,“ dodala.

Žena udávala, že bola večer nervózna, preto si dala pohár vína. Konzumáciu alkoholu počas tehotenstva vylúčila. Napriek tomu pristupujú neonatológovia k dieťaťu ako k dieťaťu matky potenciálne závislej na alkohole a iných omamných látkach. Preto malého pacienta špeciálne monitorujú a realizujú špeciálne vyšetrenia na drogy.
„Alkohol konzumovaný počas tehotenstva vyvoláva takmer u polovice novorodencov fetálny alkoholový syndróm, ktorý predstavuje zvýšené riziko pre výskyt vrodených anomálií a poškodenie intelektu. Spôsobuje napríklad prenatálne a postnatálne poruchy rastu, deformácie tváre a tvaru hlavy a poškodenia centrálnej nervovej sústavy, často mentálnu retardáciu,“ poznamenala na záver Pšeničková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: