korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Lekári chcú viac peňazí do zdravotníctva alebo čiastočné spoplatnenie ZS

Slovenskí lekári žiadajú vládu a parlament o okamžité zvýšenie platby za poistencov štátu zo súčasných 4,32 na 4,78 percenta z vymeriavacieho základu. V opačnom prípade treba podľa nich pristúpiť k zavedeniu poplatkov za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou (ZS), pripraviť podmienky na zúženie rozsahu ZS hradenej z verejného zdravotného poistenia. V prípade, že sa ani jedno z týchto opatrení nezrealizuje, navrhujú, aby sa občanom umožnilo financovanie ich zdravotnej starostlivosti zo svojich súkromných zdrojov.

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor poukázal na to, že lekári neodmietajú reformy a snahy o stabilizáciu sektora, tento krok však podľa jeho slov musí sprevádzať aj jeho dofinancovanie. Prvotný krok na riešenie situácie preto vidí vo zvýšení platby za štátnych poistencov. Poznamenal, že aj keď krachovali banky alebo sa zachraňovalo Grécko, nikto nepovedal, aby si najprv urobili poriadok a až následne dostanú peniaze. "Prístup k slovenskému zdravotníctvu musí byť iný," zdôraznil.

Poistencov štátu, ako napríklad dôchodcov či študentov, je viac ako tri milióny. Ako poukázal prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula, keby došlo k požadovanému navýšeniu, pritieklo by do systému 126 miliónov eur. "Keby boli v systéme, vieme zaplátať tie najhoršie diery." Podotkol, že problém by tiež mohla riešiť pôžička, ktorú by si vzalo ministerstvo zdravotníctva, aby prefinancovalo výpadok v systéme počas realizácie reformných krokov. Pokiaľ nepríde k žiadnej zmene, lekári avizujú dlhšie čakanie na vyšetrenia či hospitalizácie.

Pásztor ozrejmil, že lekári nechcú, aby občan platil poplatky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ale je to riešenie, pokiaľ štát nezvýši platby za svojich poistencov. V prípade, že sa nezavedú poplatky, treba podľa neho pristúpiť k zavedeniu pripoistenia. "Nie je možné, aby sa problémy financovania preniesli iba na plecia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti."  "Ministerstvo zdravotníctva si cení, že Slovenská lekárska komora a Asociácia súkromných lekárov prijíma reformy, ktoré rezort pod vedením Ivana Uhliarika realizuje," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ministerstvo je podľa jej slov presvedčené, že navrhované reformy a už prijaté a realizované racionalizačné opatrenia prinesú vnútorné úspory v zdravotníckom systéme, ktoré pomôžu zlepšovať kvalitu slovenského zdravotníctva. 

Zollerová ozrejmila, že medzi priority ministerstva patrí aj zvýšenie platby za poistencov štátu v budúcom roku. "Platby na tento rok klesli vzhľadom na deravú štátnu kasu, ktorú zanechala po sebe vláda Roberta Fica," poznamenala. Vysvetlila, že ministerstvo nepovažuje platby pacientov v zdravotníckych zariadeniach za systémové riešenie. Zároveň avizovala, že rezort pracuje na projekte individuálneho zdravotného poistenia.

Slovensko v roku 2008 vynakladalo na zdravotníctvo 5,76 percenta z HDP. Priemer krajín OECD predstavuje 8,9 percenta. Nižšie sú tak aj náklady na ambulantnú a lôžkovú starostlivosť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: