korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Ak sa antibiotiká užívajú nesprávne, strácajú svoju liečebnú silu

Antibiotiká, užívané nesprávne zlým dávkovaním, v nedostatočnej dĺžke či zbytočne, strácajú postupne svoj liečebný potenciál. Niektoré baktérie prežijú a stanú sa voči antibiotikám odolnými, teda rezistentnými. Liečba infekcie je následne zložitá a niekedy aj nemožná. Upozornili na to dnes odborníci na tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa zdravia.

"Keď predpisujem antibiotikum, tak ho predpisujem správne, uvážene," povedala Darina Sedláková z Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. Neznamená to podľa nej, žeby sa tieto látky nemali predpisovať, ale treba obhájiť, prečo. Podľa lekárky Iriny Šebovej sú antibiotiká jedným z významných vynálezov, ktorý ovplyvnil populačný rast na svete.

Spotreba antibiotík v Európe je rozdielna, najmenej ich využívajú severské krajiny. Slovensko pritom patrí medzi krajiny s ich najvyššou spotrebou, aj keď sa za posledné roky urobilo veľa v prospech systematického vzdelávania odbornej i laickej verejnosti. Odborníci upozorňujú, že v súčasnosti sa začínajú šíriť veľmi odolné baktérie, ktoré môžu spôsobiť smrť pacienta.

Podľa Sedlákovej je napr. v súčasnosti zaznávaný penicilín, pritom na určité ochorenie je to liek číslo jeden. Lekár Vladimír Krčméry tvrdí, že o nesprávnom užívaní antibiotík by sa mala dozvedieť verejnosť, tieto informácie by však nemali nikoho vystrašiť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: