Vo VVP súťažili záchranári v pripravenosti konať pri hromadných nešťastiach

Presne 25 záchranárskych tímov zo Slovenska i Čiech dnes cvičilo a zároveň súťažilo vo Vojenskom výcvikovom priestore (VVP) Lešť v pripravenosti zasiahnuť pri hromadných nešťastiach.

"Cieľom tejto súťaže nie je terapia, ale spolupráca. Pretože práve spolupráca medzi jednotlivými zložkami často rozhoduje o tom, či sú ľudské životy zachránené," povedal novinárom minister obrany Ľubomír Galko, ktorý si prišiel súťaž záchranárskych tímov osobne pozrieť. Na Lešti súťažili nielen zdravotnícki záchranári, ale súčinnosť precvičovali aj hasiči, policajti a vojaci. Ako modelové situácie zvolili organizátori napríklad horiaci tunel, pád vrtuľníka, zlaňovanie a záchrana zranených z ohrozenej budovy.

Podľa Dagmar Tomčányovej z občianskeho združenia Salus Vitalis, ktoré prišlo s myšlienkou záchranárskej súťaže na Lešti, vo VVP dnes cvičia zdravotnícke posádky z lekárom a bez neho. "Celkovo je do súťaže zapojených 70 ľudí," povedala TASR. "Naša prvotná myšlienka pri organizovaní bola dať možnosť záchranárom cvičiť v jedinečnom prostredí, ktoré Lešť ponúka. Pre výcvik sme zároveň zvolili formu súťaže," dodala. Okrem slovenských záchranárov si prišli cvičisko vyskúšať aj kolegovia z Českej republiky. "Toto je prvý ročník. Ak to bude možné, chceli by sme z podujatia urobiť tradíciu," pripomenula organizátorka.

Ako uviedol minister Galko cvičisko Jakub Village, kde sa súťaž odohrávala, je v rámci Slovenska i strednej Európy unikátnym priestorom, ktorý poskytuje našim aj zahraničným zložkám počas celého roku možnosť cvičiť situácie, ktoré ich bežne čakajú v praxi. Je preto strategickým zámerom ministerstva obrany si ho udržať a ďalej rozvíjať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: