korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Úspešná prevencia predčasných pôrodov

Vaginálny gél s hormónom progesterón znížil takmer o polovicu výskyt predčasných pôrodov pri rizikovej skupine žien s krátkym krčkom maternice.

V časopise Ultrasound in Obstetrics & Gynecology to oznámil tím, ktorý viedol Roberto Romero z Wayne State University v americkom Detroite. Na základe výsledkov trojročného klinického pokusu vedci preukázali, že nasadením lacného gélu s prírodným progesterónom od druhého trimestra tehotenstva možno znížiť výskyt predčasných pôrodov (pred 33. týždňom) o plných 45 percent. "Výskum, ktorý sme práve zverejnili, prináša nádej ženám aj ich rodinám. Celosvetovo sa každý rok predčasne narodí vyše 12 miliónov detí, z toho 500.000 v našej krajine. Dôsledky sú často tragické. Jasne sme ukázali, že takto ohrozené ženy možno identifikovať a takmer o polovicu znížiť výskyt predčasných pôrodov – nekomplikovanou liečbou žien s krátkym krčkom maternice prírodným hormónom progesterón," povedal Roberto Romero.

Príslušné jednoduché a bezbolestné vyšetrenie sa robí ultrazvukom v 19.-24. týždni tehotenstva. Rizikové sú tehotné ženy s dĺžkou krčku maternice pod 20 milimetrov. Následné nasadenie vaginálneho gélu s progesterónom výrazne znížilo predčasné pôrody nielen pred 33. týždňom, ale aj pred 28. týždňom, čo je ďalšia kritická hranica. Vďaka tomu klesol aj výskyt vážnych dýchacích problémov novorodencov, najbežnejšej komplikácie predčasného pôrodu. Iba v samotnom Detroite bolo v roku 2008 predčasných vyše 17 percent pôrodov. Pripadlo však na ne vyše 70 percent úmrtnosti novorodencov. Základ výskumu, klinický pokus, prebehol v 44 strediskách v USA, Južnej Amerike, Európe, Ázii a Afrike. Lekári pri ňom ultrazvukovo vyšetrili krčok maternice vyše 32.000 ženám.

Zdroj: Komuniké Wayne State University zo 6. 4. 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: