Zdravotníkom sa pri čerpaní eurofondov darí

Slovensku sa darí úspešne čerpať peniaze z Európskej únie (EÚ) určené na rozvoj a skvalitňovanie zdravotníctva. Podľa generálneho riaditeľa sekcie európskych programov a projektov Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Ľubomíra Partiku to dokazujú aj úspešne realizované projekty v Nitre. Tie si dnes prezreli členovia Monitorovacieho výboru Operačného programu Zdravotníctvo.

"Problémy v iných operačných programoch sa zdravotníctva netýkajú. K dnešnému dňu je čerpanie európskych peňazí na úrovni 24 percent, pričom všetky prostriedky na rok 2008 a 2009 sú vyčerpané. V tomto operačnom programe nám teda krátenie prostriedkov nehrozí," uviedol Partika.

Členovia monitorovacieho výboru si dnes vo Fakultnej nemocnici v Nitre prezreli výstavbu nového liečebného pavilónu, v ktorom budú umiestnené Kardiologická klinika, Interná klinika, Neurologická klinika a ústavy patológie, mikrobiológie a laboratórnej medicíny. Výstavba pavilónu si vyžiada celkové náklady vo výške 22.502.047,39 eura. Nový centrálny pavilón má byť hotový v októbri tohto roka. "Ďalšie vylepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti je možné len vytvorením centrálneho pavilónu a konkrétne pavilónu, kde by bol doliečovaný pacient s internými ochoreniami. To znamená pavilón, ktorý by združoval služby kardiologickej, internej a neurologickej kliniky," povedal riaditeľ nemocnice Kamil Koleják.

Z eurofondov bude financované aj dobudovanie infraštruktúry Národnej transfúznej služby (NTS) SR. "Projekt rieši centralizáciu spracovania krvi a komplexnú modernizáciu pracovísk NTS SR. Pozostáva z rekonštrukcie priestorov NTS Košice na účely spracovateľského centra, nákupu nových prístrojov a nákupu špeciálnych vozidiel na prepravu krvi a krvných produktov. Celkové oprávnené výdavky boli vo výške 7.302.243,75 eura," uviedla projektová manažérka Národnej transfúznej služby SR Martina Grožajová.

Členovia monitorovacieho výboru dnes v Nitre navštívili aj súkromnú spoločnosť Imunoalergológia Dzurilla, kde sa v decembri 2010 dokončil projekt "Imunoalergológia – nadstavba". Vďaka nemu sa podarilo vytvoriť nové pneumologické, onkologické a klinické ambulancie spolu s imunológiou a alergológiou. Celkové náklady na vytvorenie nového moderného pracoviska dosiahli sumu 1.733.736,64 eura. Poslednou zastávkou členov výboru bolo Kardiocentrum Nitra, kde ešte v roku 2009 dokončili projekt nákupu angiografického prístroja pre komplexné kardiologické aplikácie. "Cieľom projektu bolo zvýšiť počet výkonov zabezpečujúcich kvalitnejšiu diagnostiku a zlepšiť prevenciu pred narastajúcim počtom kardiovaskulárnych ochorení. Celkové oprávnené výdavky predstavovali 1.749.764,32 eura," uviedol riaditeľ centra Marián Hranai.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: