Pod petíciu proti generickej preskripcii sa podpísalo vyše 3600 lekárov

Petíciu proti plánovanej zmene ohľadne predpisovania liekov v podobe zavedenia generickej preskripcie podpísalo vyše 3600 lekárov. Tú dnes zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK) odovzdali prezidentovi, v parlamente a na ministerstve zdravotníctva. Ako ozrejmila prezidentka regionálnej lekárskej komory v Košiciach Dagmar Takáčová, lekárom sa nepáči, že sa v tomto prípade nenačúva argumentom odbornej verejnosti. Tvrdí, že generická preskripcia narúša vzťah a dôveru medzi pacientom a lekárom.

"Preskripcia účinnej molekuly minimalizuje možnosť lekára ovplyvniť a pacientovi predpísať správnu kombináciu liekov s prihliadnutím na možné nežiaduce účinky liekov a doplatky pacienta," konštatujú lekári. Poukazujú tiež na to, že nie je definovaný podiel zodpovednosti lekára a lekárnika za preskripciu a vydané liečivo. Za nedostatočnú považujú aj informovanosť lekárnika o celkovom zdravotnom stave pacienta, čo podľa nich predstavuje možné ohrozenie jeho zdravotného stavu.

"Zavedenie nových pravidiel nie je predpokladom finančného benefitu pre pacientov ani pre zdravotné poisťovne," tvrdia lekári s tým, že existuje reálne riziko, že stúpnu doplatky za lieky pre pacienta. SLK si myslí, že generickou preskripciou sa posilní monopolizácia v oblasti farmakoterapie zo strany majiteľov lekární. "Lekárnici budú priamo ekonomicky zainteresovaní na odporúčaní liekov s vyššou cenou. Farmaceutické firmy obmedzia až ukončia svoju participáciu na kontinuálnom vzdelávaní lekárov," upozorňujú.

Šéf rezortu Ivan Uhliarik dnes vyhlásil, že si s lekármi o tejto téme rád odborne podebatuje. Ministerstvo už v minulosti odmietlo akékoľvek tvrdenia, že by generická preskripcia ohrozila zdravie pacientov. "Práve naopak, prináša okrem nižších doplatkov pre pacientov aj vyššiu mieru bezpečnosti. Súčasne je potrebné zdôrazniť, že konečné rozhodnutie o tom, aký liek si pacient vyberie, bude mať pacient sám," napísal rezort so svojom stanovisku.

Ministerstvo predpokladá, že zavedenie generickej preskripcie, ktoré by sa mohlo realizovať od októbra, by malo priniesť ročnú úsporu 46 miliónov eur. Toľko podľa rezortu pacienti zbytočne doplatili za lieky, ktoré mali aj lacnejšiu náhradu. Predpisovanie na úrovni účinnej látky umožňuje aj súčasná legislatíva, v praxi sa táto možnosť nevyužíva takmer vôbec a lekári predpisujú názov lieku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: