Podľa LOZ je situácia v zdravotníctve neudržateľná,píšu preto premiérke

Podľa LOZ je situácia v zdravotníctve neudržateľná,píšu preto premiérke
Zdroj: bigstockphoto.com

Odborári nechcú, aby si lekári museli opätovne hladovkami, štrajkom či inými nátlakovými akciami vymáhať to, čo im patrí. V otvorenom liste preto žiadajú o stretnutie predsedníčku vlády Ivetu Radičovú, ktorú chcú upozorniť na problémy slovenského zdravotníctva.

"Od otvoreného listu si veľa sľubujeme, apelujeme na jej cit pre zodpovednosť a jej cit pre riešenie krízových situácií. Chceme ju upozorniť na kritickú situáciu v zdravotníctve," konštatoval pre TASR predseda Lekárskeho odborového združenia Michal Polician. Poznamenal, že situácia je zlá a ministerstvo ju nezvláda, preto by sa problémom mala zaoberať vláda.

"Situácia v zdravotníctve je neudržateľná. Rastie napätie medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami, čo už nie je možné riešiť na rezortnej úrovni," píše sa v liste. Lekári tu predostierajú aj svoje požiadavky, medzi ktoré patrí dodržiavanie Zákonníka práce, zreálnenie platieb za výkony či zastavenie transformácie nemocníc. Odborári požadujú i garanciu postupného navýšenia základných platov lekárov tak, aby najneskôr od roku 2013 dosiahli 1,5 až trojnásobok priemernej mzdy v závislosti od dosiahnutého vzdelania a prace.

Ako pre TASR reagoval hovorca šéfky kabinetu Rado Baťo, premiérka sa bude listom tak ako každým iným podnetom zaoberať. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika recept na súčasnú situáciu je vysvetľovať a hovoriť o problémoch a ukazovať cestu, akou sa dá ísť. Priblížil, že medzi opatrenia, ktoré by mali pomôcť k zlepšeniu situácie, patrí ozdravenie nemocníc, reforma liekovej politiky, zavedenie poplatkov za diagnózu, reštrukturalizácia lôžok a zavedenie elektronizácie zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: