Peľ brezy je vo vzduchu už vo významných koncentráciách

K ďalšiemu nárastu hladiny peľu v ovzduší s výrazným rozšírením druhového spektra peľu drevín na celom území SR prispelo predovšetkým slnečné počasie počas uplynulého týždňa. K poklesom denných koncentrácií peľu došlo v jeho závere v súvislosti s prudkým ochladením, zrážkami a silným vetrom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší boli na celom území namerané v stredu až piatok, pričom rekord mala opäť Bratislava, kde vo štvrtok namerali denné koncentrácie peľu na úrovni 1491 peľových zŕn na meter štvorcový vzduchu," pokračovala hovorkyňa. Hoci v chladnejších oblastiach Slovenska sa už končí peľová sezóna jelše a liesky, na celom území nastúpila peľová sezóna najagresívnejšieho alergénu brezy. Trvať má niekoľko týždňov.

Okrem peľu brezy boli v ovzduší vysoké koncentrácie peľu jaseňa, najvyššiu hladinu namerali v Žiline koncom uplynulého týždňa. V Košiciach zas dominoval peľ topoľa, v Banskej Bystrici peľ brestu, v Bratislave, Nitre a Trnave už výraznejšie peľ brezy. V ovzduší Slovenska pribudol aj peľ hrabu. Naďalej sa tiež vyskytoval peľ cyprusovitých – tisovitých, brestu, vŕby, topoľa, javora, smrekovca i duba. Medzi spórami húb dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.

"Prognóza na nasledujúce dni pre polinotikov neveští nič príjemné. Monitorovacie stanice totiž namerali už pomerne vysoké koncentrácie peľu brezy," konštatovala hovorkyňa. Brezový peľ je hlavným jarným alergénom. Podľa vedúcej oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ Janky Lafférsovej má pozitívny kožný test až 80 percent polinotikov v SR, hlavným alergénom môže byť až pre 30 percent pacientov.

Z čeľade lieskovitých tiež začína kvitnúť hrab. S rozširujúcim sa spektrom kvitnúcich drevín bude narastať aj hladina ich peľu v ovzduší. K poklesom hladín peľu bude dochádzať len v súvislosti s ochladením či lokálnymi zrážkami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: