Beh pre život má zabezpečiť prístroj na prípravu protinádorových vakcín

Prístroj na prípravu protinádorových vakcín ELISpot chcú kúpiť z vyzbieraných finančných prostriedkov organizátori štvrtého ročníka charitatívneho podujatia Beh pre život.

Prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická dnes na tlačovej konferencii v Žiline informovala, že minulý rok cez štartovné, sms, online či iné formy prispeli ľudia počas Behu pre život na výskum rakoviny celkovo sumou 68.000 eur. „Na Slovensku každú štvrťhodinu pribudne jeden onkologický pacient a počet onkologických ochorení neustále rastie. Ročne ochorie na rakovinu až vyše 25.000 ľudí a zomrie okolo 12.000 pacientov. Sú to vysoké čísla, preto výskum rakoviny a jeho podpora stále viac naberá na dôležitosti,“ skonštatovala Klobušická.

Beh pre život sa začne 14. mája v Prešove a postupne sa uskutoční v Žiline (21. mája), Nitre (28. mája), Bratislave (4. júna) a Trenčíne (11. júna). Správca nadácie Tesco Michal Dyttert zdôraznil, že podujatie sa snaží pritiahnuť ľudí k zdravému životnému štýlu a priviesť ich aj k dobročinnej myšlienke darovať peniaze na výskum rakoviny. „Snažíme sa spojiť dve dobré veci do jedného projektu a sme veľmi radi, že akcia z rok na rok rastie. To znamená, že ľudia túto myšlienku akceptovali. Snažia sa žiť zdravšie a zároveň pomáhať aktívnym športom ľuďom, ktorí sú chorí na rakovinu,“ povedal Dyttert.

Primátor Žiliny Igor Choma privítal iniciatívu Nadácie Tesco a Nadácie Výskum rakoviny, pretože Beh pre život podľa jeho vyjadrenia v sebe sústreďuje možnosť športovania, kultúry a dobročinnosti. „Žilinčania môžu urobiť športový výkon, po ňom mať kultúrny zážitok a celé je to okorenené odovzdaním finančných prostriedkov na dobročinný cieľ. Na prístroj, ktorý smeruje k výskumu rakoviny. Takže má to úplnú zelenú vedenia mesta,“ dodal Choma.

Podujatia Beh pre život sa môže podľa organizátorov zúčastniť každý bez rozdielu veku či fyzickej kondície, vrátane rodičov s deťmi. „V Žiline tento rok odštartuje beh známy futbalista, tréner a bývalý 27-násobný reprezentant Slovenska Vladimír Labant. Približne štvorkilometrovú trasu môžu účastníci prebehnúť alebo prejsť aj s deťmi v kočíku či štvornohým miláčikom. Štart aj cieľ bude na Námestí Andreja Hlinku, kde bude aj sprievodný zábavný program,“ uzatvoril Dyttert.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: