Členovia WHO dosiahli dohodu, ktorá má zlepšiť pripravenosť na pandémiu chrípky

Vzorky vírusov budú v budúcnosti celosvetovo zdieľané výmenou za vakcíny, ktoré sa z nich budú vyrábať. Dohodli sa na tom v noci nadnes predstavitelia krajín Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Cieľom tohto kroku je zlepšiť pripravenosť na prípadnú chrípkovú pandémiu.

Vyjednávači z krajín WHO zavŕšili zasadanie vo švajčiarskej Ženeve prijatím návrhu dohody, akceptovanej všetkými krajinami, vrátane Spojených štátov, ktoré sa pridali ako posledné. Ministri zdravotníctva by mali schváliť rámcovú dohodu, vymedzujúcu aj účasť farmaceutického priemyslu, na výročnom zasadaní WHO v dňoch 16.-24. mája.

V súlade s dohodou budú v budúcnosti jednotlivé krajiny posielať vzorky vírusov do siete laboratórií WHO výmenou za cenovo prijateľné vakcíny. Rokovania medzi 193 členmi WHO sa začali pred štyrmi rokmi po tom, ako sa v juhovýchodnej Ázii objavil smrtiaci vírus vtáčej chrípky H5N1. O rok neskôr Indonézia prestala zdieľať vzorky vtáčej chrípky s laboratóriami zdravotníckej organizácie a požadovala časť vakcín pre seba.

Indonézska delegácia podporila konsenzus dosiahnutý počas tohtotýždňového kola vyjednávaní. Ako pripomína agentúra Reuters, počas pandémie prasacej chrípky H1N1 v rokoch 2009-2010 sa mnohé rozvojové krajiny sťažovali, že nemajú k dispozícii životne dôležité antivirotiká a vakcíny. WHO pomáhala distribuovať do 77 štátov dovedna 78 miliónov vakcín darovaných bohatými krajinami a farmaceutickými spoločnosťami, proces distribúcie však spomaľovali regulačné a iné prekážky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: