korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Unikátny robot pre intubáciu pacienta

Unikátny robot pre intubáciu pacienta
Zdroj: bigstockphoto.com

Kanadskí lekári a vedci vyvinuli diaľkovo riadeného robota, ktorý ako prvý na svete dokáže potrebným spôsobom intubovať človeka. Sľubuje zvýšiť presnosť a bezpečnosť tohto liečebného úkonu.

Oznámil to profesor anesteziológie Thomas Hemmerling z McGillovej univerzity v kanadskom Montreale s kolegami. Robota nazvali KIS (The Kepler Intubation System, Intubačný systém Kepler). Od jeho nasadenia očakávajú zníženie počtu určitých komplikácií, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s dýchacími cestami počas operačných zákrokov. Premiérovú intubáciu ľudského pacienta pomocou robota KIS uskutočnili teraz v apríli v montrealskej Všeobecnej nemocnici. „Vďaka KIS riadime na ňom pripevnený videolaryngoskop joystickom na diaľku od pracovnej stanice. Robotický systém umožňuje anesteziológovi bezpečne a presne zaviesť endotracheálnu trubicu do priedušnice pacienta,“ povedal Thomas Hemmerling.

Zavedenie endotracheálnej trubice dovoľuje umelé prevzdušňovanie, ktoré sa používa takmer vždy pri celkovej anestéze. Správne zavedenie do dýchacích ciest pacienta je však zložitý manéver, vyžadujúci značnú skúsenosť a prax lekára.„Ťažkosti sa objavujú v dôsledku špecifík toho-ktorého pacienta, no niet pochýb, že existujú aj osobné rozdiely zavádzania endotracheálnych trubíc jednotlivými lekármi, ovplyvňujúce kvalitu zabezpečenia dýchacích ciest počas operácie. Používanie KIS môže značne obmedziť výskyt práve takých ťažkostí,“ vysvetlil Thomas Hemmerling.

Funkčnosť KIS najprv rozsiahle preverovali na figurínach pre simulácie lekárskych zákrokov, aktuálne prebiehajú klinické skúšky s pacientmi. „High-tech vybavenie zrevolucionalizovalo vykonávanie chirurgických zákrokov, lebo chirurg s ním pracuje presnejšie pri minimálnom fyzickom úsilí. Som presvedčený, že KIS môže urobiť pre anestézu to isté, čo tieto systémy urobili pre chirurgiu,“ povedal urochirurg Armen Aprikian, ktorý operoval prvého pacienta s pomocou KIS.

„KIS sa raz môže stať štandardným spôsobom zabezpečovania dýchacích ciest počas chirurgických zákrokov,“ uzavrel Thomas Hemmerling. Práve jeho laboratórium vyvinulo v roku 2008 prvého anesteziologického robota na svete, ktorý automaticky podáva zvolenú anestézu. Dostal meno McSleepy („McSpachtoš“).

Zdroj: Komuniké McGill University Health Centre z 15.4.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: