Už 11-ročné deti berú drogy, Rusku sa v boji s drogami nedarí

Rusko nedosiahlo žiaden pokrok v boji s drogovou epidémiou, ktorá znižuje hospodársky rast krajiny každoročne až o tri percentá, povedal dnes v sibírskom meste Irkutsk prezident Dmitrij Medvedev.

Rusko sa ocitlo na tretej priečke sveta v zneužívaní heroínu a pripadá naň aj tretina všetkých heroínových úmrtí vo svete, čo vedie k demografickej katastrofe. Podľa expertov to odčerpá z pracovnej sily milión ľudí každý rok až do roku 2017. "Napriek skutočnosti, že tejto problematike je venovaná zvýšená pozornosť... zmien k lepšiemu bolo veľmi, veľmi málo," povedal Medvedev pracovníkom federálnych a regionálnych orgánov na stretnutí v Irkutsku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že zneužívanie heroínu rozpútalo v Rusku jednu z najrýchlejšie sa šíriacich svetových epidémií HIV/AIDS. Zdravotníci kritizujú Moskvu za to, že odmieta financovať potrebné programy ako je napríklad výmena ihiel narkomanom alebo ich substitučná liečba metadonom.

Medvedev dnes povedal, že drogy užívajú už 11-ročné deti a že bude zrejme nevyhnutné zaviesť osobitné vzdelávacie programy v sociálne slabších oblastiach. Medzinárodná spoločnosť pre AIDS (IAS) so sídlom v Ženeve varovala, že počet novoinfikovaných HIV v Rusku pravdepodobne porastie ročne o 5-10 percent, ak vláda neprijme potrebné protiopatrenia. Vysoké percento silných fajčiarov a alkoholikov v populácii spolu s rastom znečistenia ovzdušia, chudoby a poklesu pôrodnosti po páde komunizmu posilňujú predpovede OSN, že počet obyvateľov Ruska klesne do roku 2050 na 116 miliónov zo 143 miliónov v roku 2010.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: