korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Protilátkové kladivo na infarkt a porážku

Podarilo sa objaviť pomerne jednoduchý spôsob, ako obmedziť ničivé následky infarktu myokardu a mozgových príhod.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to oznámil devätnásťčlenný medzinárodný tím, ktorý viedol Wilhelm Schwaeble z Leicesterskej univerzity vo Veľkej Británii. Okrem britských vedcov boli v tíme odborníci z Egypta, USA, Rakúska a Japonska. Identifikovali látku, ktorá v tomto kontexte zohráva hlavnú úlohu. Je ňou enzým MASP-2 (Mannan Binding Lectin-Associated Serine Protease-2 čiže manán viažúca, s lektínom súvisiaca serínová proteáza-2). Nachádza sa v krvi a zosobňuje kľúčový prvok tzv. lektínovej dráhy, série biochemických procesov, ktorá je zložkou vrodenej imunity.

Práve lektínová dráha vyvoláva potenciálne ničivý zápal, postihujúci tkanivá, ktoré sa po dočasnom výpadku zásobovania krvou a tým aj kyslíkom (ischémii) znovu pripoja ku krvnému obehu. Táto nadmerná zápalová reakcia predstavuje hlavný faktor úmrtnosti po infarktoch myokardu a mozgových príhodách. Wilhelm Schwaeble s kolegami našli spôsob, ako činnosť MASP-2 zneutralizovať. Jediná injekcia špecifických liečebných protilátok laboratórnym myšiam prerušila molekulárny proces, ktorý má za následok zničenie tkanív a orgánov po ischemických udalostiach. Zvieratá vďaka tomu utrpeli po umelo vyvolaných takých udalostiach oveľa menšie škody a rýchlejšie sa zotavovali.

„Je to fascinujúci nový úspech pri pátraní po nových liečbach, ktorých cieľom je významne zmenšiť poškodenie tkaniva a narušenie funkcie orgánu po ischémii pri rozšírených vážnych stavoch, ako sú srdcové ataky a mozgové porážky. Pokusy na zvieratách tiež ukázali, že táto potenciálna liečba značne zlepšuje výsledky transplantácií a môže byť využiteľná pri akomkoľvek chirurgickom zákroku, kde je ohrozená životaschopnosť tkaniva následkom dočasného prerušenia prúdenia krvi,“ povedal Wilhelm Schwaeble.

S kolegami už vyvinul špecifické rekombinantné protilátky, ktoré účinne blokujú ľudskú lektínovú dráhu a pripravuje klinické skúšky.

Zdroje: Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition z 18.4.2011; Komuniké University of Leicester z 18.4.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: