korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Starostlivosť o pleť vo vyššom veku

Starostlivosť o pleť vo vyššom veku
Zdroj: bigstockphoto.com

Jeseň nášho života hrá všetkými farbami, tak ako v prírode. Vieme rozpoznať bielu od čiernej a zároveň naplno odhaliť jej krásnu farebnosť. Je to čas zbierať zasiate a zmyslami vychutnávať rozmanitosť úrody. Tak, ako špecifikujeme starostlivosť o prírodu v každom období, i starostlivosť o starnúcu kožu má svoje osobitosti. Proces starnutia kože začína v období zrelosti. Vo vyššom veku sú znaky starnutia kože markantné. Prejavujú sa na samotnej koži a na jej štruktúrach. Znakmi chronologického starnutia i vonkajšími vplyvmi podmieneného ageingu sú šedivenie vlasov, ich úbytok a kvalitatívne zmeny, mení sa vzhľad nechtových platničiek. Produkcia potu sa obmedzuje a v starobe je nábeh na suchšiu a menej premastenú kožu. Suchosť kože sa prejavuje viac v zimnom období v súvislosti so zníženou vlhkosťou prostredia a s nadmernými hygienickými štandardmi dnešnej doby.

Ako sa mení naša pleť

V procese starnutia vznikajú zmeny vo všetkých kožných oddieloch. Pokožka je zvyčajne stenčená a jej obnova spomalená. Zmeny prítomné na spojení pokožky a zamše môžu viesť k ľahšej zraniteľnosti kože a k zhoršenému prenosu nutričných zložiek. Zamša je u osôb nad 65 rokov stenčená približne o pätinu. Zmeny sú badateľné na bunkových i cievnych štruktúrach. Najcharakteristickejšie sú zmeny produkcie kolagénu a alterácia elastických vlákien. Najviac pozornosti v procese starnutia sa dostáva kolagénu, elastínu a glykosaminoglykánom.

Starnutím dochádza k zhrubnutiu vlákien a k zmene ich organizácie, k zmene pomeru jednotlivých typov kolagénu. Zmeny bývajú významnejšie u kože vystavovanej pôsobeniu ultrafialových lúčov. Celkový obsah kolagénu v koži klesá ročne asi o 1 percento. Zmeny na elastických vláknach podmienené UV žiarením, elastóza, sa považujú za typický znak fotoageingu. Dochádza k zmene tvaru a zoskupenia vlákien, mení sa pomer jednotlivých zložiek. Úvodná fáza zvýšenia obsahu elastínu je vystriedaná degeneratívnymi zmenami.

Strata elasticity kože sa vekom výrazne zvyšuje a prejavuje sa ovísaním kože. Kolagénne a elastické vlákna zodpovedajú za elasticitu kože a rezistenciu voči ťahu a lomu. Glykozaminoglykány, predtým mukopolysacharidy, ako súčasť dermy, sú zodpovedné za udržiavanie vodného a minerálneho hospodárstva kože. Majú vysokú väzobnú kapacitu pre vodu a dokážu naviazať 1 000 násobok svojho objemu. Proteoglykány pre svoju schopnosť viazať vodu sú zodpovedné za rezistenciu kože voči tlaku. Vekom výrazne klesá aj obsah kyseliny hyaluronovej schopnej viazať vodu a chrániť kožu proti tlaku. Paradoxne, obsah niektorých zložiek stúpa, ale sú to naopak tie zložky, ktoré sú prítomné v procese jazvenia kože. Znížením obsahu kyseliny hyaluronovej a jej nedostatočným zoskupením s kolagénnymi a elastickými vláknami, dochádza spolu s poklesom obsahu vody k zníženiu napätia kože, zmenám prekrvenia, zníženiu elasticity a tvorbe vrások. Redukcia cievnej siete asi o tretinu vedie k oslabeniu cirkulácie, nedostatočnej látkovej výmene, zmenám termoregulácie, zníženiu teploty kožného povrchu a bledosti kože.

V koži klesá obsah pigmentových buniek, čo vedie k zvýšenej náchylnosti k tvorbe slnkom podmienených kožných nádorov.

Starnutím ubúda tuk v oblasti tváre, chrbtov rúk a na predkoleniach, naopak, v oblasti pásu dochádza k jeho akumulácii.

Kvalitné krémy

Starostlivosť o pleť vo vyššom veku je zameraná na oddialenie prejavov známok starnutia v tvári. Starostlivosť možno rozdeliť na pravidelnú a sporadickú. Pravidelná starostlivosť zahŕňa domáce ošetrenie a sporadická patrí do odborných rúk. Vždy vychádzame z typológie pleti, kde hodnotíme stav premastenia kože (najzaužívanejšie delenie), stav napätia pleti, charakter štruktúry kožného povrchu, odolnosť voči vonkajším vplyvom vrátane kozmetík – citlivosť. Zároveň hodnotíme reakciu pokožky na UV (ultrafialové) slnečné žiarenie.

V pravidelnej starostlivosti o pleť sa využívajú kozmetické produkty ochranného alebo regeneračného charakteru. Správny výber musí rešpektovať vek, charakter pleti, miesto aplikácie, citlivosť a individuálne potreby jednotlivca. Zostať dlho vo forme je túžbou väčšiny z nás. Otázkou je, kedy budú mať omladzujúce prípravky dlhodobejšie účinky, pretože ich výsledky majú iba krátkodobý charakter. Niektoré z produktov majú snáď sľubnú prognózu, takže ešte stále ostáva v platnosti staré známe: veľa sa neslniť, dodržiavať správnu životosprávu, jesť zdravú stravu, neholdovať alkoholu a cigaretám a ak to nestačí, poradiť sa s odborníkom.

Na udržanie mladistvého vzhľadu sa v súčasnosti využívajú viaceré prísady v zvlhčujúcich, antiageingových krémoch:

Rastlinné extrakty – antioxidanty

 • Sója (flavonoidy, fytoestrogény): podporujú obnovu kožnej hrúbky a syntézu kolagénu.
 • Zelený čaj: výrazný antioxidant.
 • Vitis vinifera (vinič): antioxidant, má protizápalový a protinádorový efekt, antihistaminikum, posilňuje zrak, rast vlasov, hojenie, ochraňuje pred UV radiáciou, stabilizuje kolagén a elastín.
 • Echinacea: obsahuje imunomodulačné látky, chráni kolagén a má antioxidačné účinky. Používa sa aj na hojenie rán, popálenín, prevenciu infekcie, fotoageing.
 • Avokádo: má vysoký obsah prírodných tukov a vitamínu E. Mastná maska z avokáda je vhodná na suchú a šupinatú pleť.
 • Allium sativum (cesnak): má antibakteriálnu a antioxidačnú aktivitu.

Vitamíny – antioxidanty

 • Vitamín A a jeho deriváty: usmerňujú rast a stavbu epitelu, zvyšujú rezistenciu kože a slizníc voči infekcii.
 • Vitamín E: má výraznejší antioxidačný efekt v kombinácii s vitamínmi A a C.
 • Vitamín C: zúčastňuje sa na početných biologických reakciách, pôsobí imunostimulačne.
 • Niacinamide: udržuje hydratáciu a štruktúru kolagénnych vlákien bazálnej membrány.
 • Medzi vitamíny patrí aj Ubiquinone a Idebenone.

Regulátory bunky

 • Rastové faktory a peptidy.
 • Hydroxykyseliny
 • Alfa, beta, poly hydroxykyseliny. Využívajú sa spolu s retinoidmi na urýchlenie spomalenej obnovy buniek a tým zlepšenie vzhľadu kože a na podporu hojenia po kozmetických zákrokoch.

Väčšina krémov obsahuje látky pôsobiace na kľudové vrásky (uvedené prísady). V súčasnosti je ešte málo látok účinných na vrásky v pohybe.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: