Počasie výrazne ovplyvňuje peľovú situáciu

Vplyvy počasia sa aj v uplynulom týždni odrazili na peľovej situácii v ovzduší na celom území SR. Najvyššie koncentrácie peľu namerali monitorovacie stanice jednotlivých Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline začiatkom uplynulého týždňa. Na väčšine územia práve v utorok (12.4.) dominoval peľ brezy s maximom záchytu v Banskej Bystrici, 248 peľových zŕn na kubický meter (m3) vzduchu. Nasledovali Trnava a Nitra. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

Pokračovala, že v Žiline boli v tento deň najvyššie koncentrácie peľu jaseňa, 124 peľových zŕn na m3 vzduchu. V závere týždňa zachytila monitorovacia stanica Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Bratislava veľmi vysoké koncentrácie peľu buka, až 185 peľových zŕn na m3 vzduchu a duba (123).

"Peľová sezóna jelše a liesky skončila už aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Peľová sezóna najagresívnejšieho alergénu tohto obdobia, brezy, preklenula svoj vrchol len v teplejších oblastiach Slovenska," informovala vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ Janka Lafférsová. Pokračovala, že na ostatnom území sa denné koncentrácie jej peľu ešte mierne zvyšujú. Tento alergén dominuje hlavne v Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave i v Žiline. V ovzduší SR pribudol peľ buka a naďalej sa vyskytoval peľ cyprusovitých – tisovitých, brestu, vŕby, topoľa, javora, smrekovca, hrabu i duba. K poklesom denných koncentrácií peľu došlo na väčšine územia SR až v závere týždňa v súvislosti s ochladením. Medzi spórami húb – plesní naďalej dominujú v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.

Hovorkyňa pokračovala, že z čeľade lieskovitých kvitne už len hrab. Na celom území je však naďalej "v plnom prúde" peľová sezóna brezy, ktorej koncentrácie v ovzduší začali mierne klesať len v oblasti Bratislavy. Breza zatiaľ ostáva najvýznamnejším alergénom peľového spektra na celom území SR. Naďalej predstavuje veľké alergické nebezpečenstvo. Všetky brezovité dreviny môžu totiž vyvolávať aj skríženú reakciu po konzumácii ovocia, zeleniny, tiež ryže, orechov a orieškov, rôznych semien a korenín. "S nárastom koncentrácií počítame ešte u peľu jaseňa, hrabu, duba a buka. Aj v tomto týždni treba naďalej počítať s vysokými koncentráciami peľu a spór v ovzduší okrem lokálnych poklesov, ktoré sa prejavia v súvislosti s predpovedaným ochladením a zrážkami," dodala Lafférsová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: