korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Manželka prezidenta pomáha onkologickým pacientom

Manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová odovzdala v minulých dňoch Klinike detskej hematológie a onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave injekčný dávkovač, ktorý bude slúžiť detským onkologickým pacientom.

Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej (SNSG) – Vzdelanie a zdravie pre všetkých sa prostredníctvom projektu Pomoc zdravotníctvu – zabezpečenie chýbajúcich, život zachraňujúcich prístrojov snaží zakupovať potrebné zariadenia. Ako TASR informovala Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR, projekt realizuje SNSG už od roku 2005.

"Do nemocníc na Slovensku nadácia za finančnej podpory partnerov a darovanej 2-percentnej časti zo zaplatenej dane doteraz darovala život zachraňujúce prístroje v hodnote viac ako 600 tisíc eur," uviedla Balleková. Jedným z najdrahších darov bolo špeciálne doplnkové zariadenie k prístroju na operácie metastáz v pečeni pre Národný onkologický ústav v Bratislave v hodnote asi 200 tisíc eur. "Zariadenie umožňuje v rámci diagnózy nádoru v pečeni ošetriť širšie spektrum pacientov, pretože sa dá použiť aj v úvodnej fáze ochorenia, keď sú metastázy veľmi malé," poznamenala Balleková.

Klinika úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou akad. L. Dérera v Bratislave dostala od nadácie operačný stôl s príslušenstvom a extenčné zariadenie v hodnote približne 140 tisíc eur. Dialyzačnému prístroju Prometheus na eliminačnú liečbu zlyhania pečene v sume asi 80 tisíc eur sa mohla tešiť Fakultná nemocnica s poliklinikou na bratislavských Kramároch. Nadácia manželky prezidenta SR sa podieľala aj na vybavení pracoviska Jednotky intenzívnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde prispeli sumou asi 30 tisíc eur. Finančne menej náročné, avšak nemenej potrebné, bolo aj zakúpenie 12 inštruktážnych monitorov pre jednotlivé pracoviská Národnej transfúznej služby (NTS) SR v hodnote 5500 eur či 12 chladničiek pre jednotlivé pracoviská NTS SR v cene viac ako 3000 eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: