Nemocnica v Lučenci hospodári bez straty, spoplatní nadštandardné služby

Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia, hospodári bez straty. Podľa riaditeľa Júliusa Höffera si však pacienti budú musieť za nadštandardné služby v nemocnici zaplatiť.

Lučenská nemocnica dostala od zdravotných poisťovní nižšie limity, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. "Napriek tomu chceme presvedčiť kvalitnou prácou a obstáť v konkurencii. Poviem pravdu, momentálne nedostávame toľko peňazí, koľko by sme potrebovali na to, aby sme mali zreálnené náklady na výkony, ktoré podávame," vysvetlil TASR Höffer.

Zdravotné poisťovne sú podľa jeho ďalších slov ochotné prijať niektoré argumenty a dohodnúť sa s nemocnicou na určitých podmienkach. "Pevne dúfam, že príde aj taká doba, kedy budeme mať zaplatené za náklady spojené s vyšetrením alebo liečbou pacienta."

Vzhľadom na nižší príjem zo štátneho rozpočtu do zdravotníctva Höffer nevidí inú možnosť ako tú, že pacienti si za nadštandardné služby zaplatia. "Sme jednou z mála nemocníc na Slovensku, ktorá netvorí stratu. Keďže to chceme takto udržať, uvažujeme o spoplatnení všetkých možných druhov nadštandardných služieb," potvrdil riaditeľ.
Nezisková organizácia prevádzkuje nemocnicu od roku 2005, kedy ju dostala do správy od Banskobystrického samosprávneho kraja. Nemocnica s poliklinikou slúži pre pacientov z okresu Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: