V SR ako v prvej európskej krajine cvičia psov na vyhľadávanie ploštíc

Na Slovensku sa ako v prvej európskej krajine začal realizovať výcvik psov na vyhľadávanie ploštice posteľnej. Tá je podľa predsedu Cechu profesionálov pre deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu Zdenka Jaška jeden z najväčších problémov výskytu hmyzu v domácnostiach a komunálnej sfére. Poukázal, že na rozdiel od mravcov či švábov sa ploštica inak správa a treba preto na jej likvidáciu zvoliť aj iný postup a chemikálie. Bežný zásah voči plošticiam sa musí viackrát opakovať, keďže sa nie vždy podaria nájsť všetky ich úkryty.

Jaško vysvetlil, že vycvičený pes dokáže nájsť všetky úkryty ploštice. Tá sa živí krvou hostiteľa počas spánku, a preto je ťažko dolapiteľná. Po nacicaní sa ukrýva napríklad do dutín, špár, batožiny či prechádza do iných miestností, keďže inštinktívne vie, že bude prenasledovaná hostiteľom. "Tam dokáže vyčkať aj niekoľko mesiacov, dokonca aj rok," povedal Jaško s tým, že počas tohto obdobia nič iné nežerie. Treba preto na ňu používať kontaktné chemikálie, keďže nástrahu nezožerie.

Vo výcviku, ktorý trvá tri mesiace, sú v súčasnosti dva psíky z útulku, pričom jedného do výcviky vzali deň pred utratením. Jeden pes je už vycvičený. Toho dnes bratislavský športový klub policajnej kynológie predstavil verejnosti. Ako ozrejmil predseda športového klubu Ferdinand Ivan, klub bude ako prvý v Európe certifikovať psov špeciálne vycvičených na hľadanie ploštíc.

Prvý špeciálne vycvičený pes s menom Rum je miešanec teriérovitého pôvodu a pochádza z bratislavského útulku. "Zvolili sme túto formu, aby sme ukázali, že aj títo nechcení psi sú šikovní a dokážu pracovať," povedala cvičiteľka Andrea Löwová. Vybraní psi museli aktívne spolupracovať, hrať sa, nesmeli byť agresívni a nesmeli mať strach z rôznych prostred. "Prvý mesiac si zvykal, tieto psíky z útulku nikdy nevieme, čím prešli, treba s nimi zaobchádzať zvlášť citlivo," povedala na margo priebehu výcviku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: