Firma Johnson & Johnson kúpi švajčiarsky Synthes za 19 mld. CHF

Americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) kúpi švajčiarskeho výrobcu zdravotníckej techniky a náhrad Synthes za 19 miliárd švajčiarskych frankov (14,74 miliardy eur). Výrazne tak zvýši svoj podiel na trhu s ortopedickými implantátmi.

J&J ponúka za každú akciu firmy Synthes v hotovosti a formou akcií 159 švajčiarskych frankov. To znamená 8,5-% prémiu oproti hodnote akcií Synthesu z utorka (26. 4.). Celý kontrakt by sa mal uzatvoriť v 1. štvrťroku budúceho roka. "Oblasť ortopédie je veľkým a stále rastúcim trhom s celkovým obratom asi 37 miliárd USD (25,22 miliardy eur). Pre J&J predstavuje dôležitý hnací motor rastu," povedal výkonný riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Bill Weldon.

Synthes, ktorej minuloročné tržby dosiahli 3,7 miliardy USD, sídli vo West Chester (Pensylvánia), globálne ústredie má však vo švajčiarskom meste Solothurn a jej akcie sú kótované na burze v Zürichu. J&J dosiahla v roku 2010 tržby 61,6 miliardy USD. Predaj Synthesu urobí z jeho predsedu predstavenstva a multimiliardára Hansjörga Wyssa druhého najbohatšieho muža vo Švajčiarsku. Pred ním zostane už len zakladateľ švédskej spoločnosti Ikea Ingvar Kamprad. Wyss vlastní vo firme Synthes 40-% podiel a jeho rodinný trust ďalších 8 % akcií. "Veľmi ma teší, že moja celoživotná práca bude pokračovať ako súčasť Johnson & Johnson," povedal 75-ročný Wyss.

Obe spoločnosti zaznamenali minulý rok problémy. Synthes priznal vinu v kauze nepovoleného testovania kostného cementu na pacientoch s problémami chrbtice, aj keď cement úrady schválili len pri operáciách ruky. V dôsledku použitia cementu pri operáciách chrbtice traja pacienti zomreli priamo na operačnom stole. Synthes a jej dcérska firma Norian robili testy od roku 2002 do roku 2004. Spoločnosti napokon súhlasili so zaplatením pokuty vo výške 23 miliónov USD. Johnson & Johnson zasa v roku 2010 stiahla z trhu niekoľko stoviek šarží liekov proti bolesti, medzi nimi Tylenol a Tylenol-Plus, pre nedostatky pri výrobe. To vyústilo do približne ročného zatvorenia závodu vo Fort Washington v Pensylvánii.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP. (1 EUR = 1,2886 CHF, 1 EUR = 1,4668 USD)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: