Bolesť chrbtice ako dôsledok porušenej platničky

Bolesť chrbtice ako dôsledok porušenej platničky
Zdroj: bigstockphoto.com

Mnohí z nás poznajú veľmi dôverne pocit, ktorým je paralyzovaný celý človek. Jednou z možností ktorej sa budem venovať je bolesť chrbtice. Pracovná neschopnosť pri bolesti chrbtice je druhým najčastejším dôvodom prečo sme neschopní i bežnej chôdze, sedenia pri počítači a samozrejme akejkoľvek manuálnej práce. Druhé miesto prináleží chrbtici v tomto rebríčku hneď za respiračnými ochoreniami (ochorenia horných a dolných dýchacích ciest).

Je mnoho dôvodov prečo sa dopracujeme k tak nepríjemnej bolesti. A preto je aj mnoho spôsobov správnej terapie. Vysvetlím: rovnakou bolesťou sa bude prejavovať napr. ľadvinový problém, blokové postavenie stavcov, ale i porušená medzistavcová platnička a mnoho iných ochorení. Na tomto mieste by som sa rada venovala pomerne veľkej skupine bolesti chrbtice, a to bolesti pri porušenej medzistavcovej platničke (disku).

Jedným z vyšetrení, ktoré majú pacienti často už za sebou keď prichádzajú do mojej ambulancie je napr. magnetická rezonancia. Je to veľmi drahé a precízne vyšetrenie. Podľa vážnosti poškodenia platničky sa v diagnostickom závere môžeme dočítať rôznorodé diagnózy. Od ľahkého poškodenia - protrúzia, cez ťažšie - hernia až po vážne - extrúzia a už takmer vždy konzervatívne neliečiteľný stav – voľný sekquester. Napriek komplikovaným názvom sa jedná o rôzne stupne poškodenia medzistavcovej platničky a priľahlých väzivových prstencov.

V závislosti na úrovni poškodenia je vedená aj fyzioterapia. Je jasné, že na bolesť reaguje v prvom rade svalstvo chrbtice obranným spazmom – teda akýmsi stuhnutím. Často pacient siaha po uvoľnení svalov masážou, mäkkými technikami a podobne. Žiaľ tento postup je neefektívny a pocit úľavy vydrží pár minút v najlepšom prípade pár hodín. Ak pacient berie lieky proti bolesti alebo na uvoľnenie spazmu (svalového kŕču), pocit bez bolesti je klamom. Reálny pocit nastupuje po dobratí liekov,  často ide len o nízke percento úľavy. Nerieši sa však príčina bolesti, ale len dôsledky, ktoré vysunutá platnička spôsobuje.

Efektivita správne cielenej terapie je ľahko merateľná - podľa rýchlosti úľavy od bolesti a udržania teda pretrvávania bezbolestného stavu. Pri poškodení platničky sa najefektívnejšou technikou prvej voľby v posledných rokoch ukázalo v prvom rade zasunutie vyklenutého disku (platničky) a až potom riešenie uvoľnenia svalov a následné posilnenie vnútorného stabilizačného svalstva. Poviete si zasunúť platničku, a to sa dá? Už pred viac ako 30-timi rokmi túto techniku vynašiel a začal rozvíjať fyzioterapeut Robin McKenzie z Nového Zélandu. Len vďaka jej úspešnosti a zainteresovania mnohých výskumných pracovníkov, špičkových lekárov z celého sveta sa metóda rozvíjala a dostala sa až na Slovensko.

Ak sa trápite bolesťou chrbtice, bez diferenciálnej diagnostiky ktorej výsledkom je príčina vašej bolesti, sa nezaobídete. Ak je záverom bolesť na podklade poruchy platničky je v prvom rade na vás, aby ste si vybrali rehabilitačné pracovisko kde vám poskytnú fyzioterapiu v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami. Nezmierte sa s neúspechom pokiaľ nevyčerpáte všetky možnosti liečby.

Autor článku: Mgr. Lucia Merceková

Dátum zverejnenia: