V levočskej nemocnici chcú zrušiť gynekologické oddelenie, o prácu príde 17 ľudí

V levočskej nemocnici chcú zrušiť gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, o prácu by malo prísť sedem lekárov a desať pôrodných asistentiek. Na tlačovej konferencii dnes o tom informoval predseda predstavenstva Agel SK, a. s., Milan Leckéši.

Dôvodom zrušenia oddelenia je podľa neho dlhodobá stratovosť, ktorá v minulom roku dosiahla výšku okolo 370.000 eur, pričom celá Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, a.s., bola v strate zhruba 230.000 eur. "Len za prvý kvartál tohto roku máme stratu vo výške 99.000 eur, z toho gynekologické oddelenie vytvorilo stratu 95.000 eur," konkretizoval Leckéši. Hospodárska bilancia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia podľa neho sťahuje celú nemocnicu do negatívnych čísel a bráni jej rozvoju.

K zrušeniu oddelenia chce Agel pristúpiť aj napriek tomu, že cca pred rokom prešlo kompletnou rekonštrukciou a počet pôrodov sa tam v minulom roku zvýšil na 484. V roku 2009 tu prišlo odrodiť niečo cez 330 mamičiek. "To bol jeden z krokov, ako zachovať toto oddelenie, tie peniaze nevyjdú nazmar, sú tu iné oddelenia, ktoré by sa tam mohli nasťahovať," dodal Leckéši. Pôrodnosť v Levoči je však ešte stále nízka, okolité mestá ako Kežmarok, Poprad a Spišská Nová Ves majú 900 až 1000 pôrodov ročne.

Dnešným dňom plynie dvojmesačná výpovedná lehota 17 zamestnancom, Agel však pristúpil na rokovania s mestom Levoča, ktoré je minoritným vlastníkom nemocnice. "Ak sa nájdu peniaze a bude to otázka nie jedného mesiaca s tým, že si povieme ako dlhodobo toto budeme riešiť, tak výpovede budú stiahnuté a oddelenie bude ďalej fungovať," uviedol Leckéši. Od rokovaní s mestom si Agel sľubuje, že vedenie Levoče nájde fondy, z ktorých by mohlo gynekologické oddelenie zabezpečiť a určitým spôsobom dotovať.

Podľa Leckéšiho nie sú ohrozené ďalšie oddelenia. Primátor Levoče Miroslav Vilkovský po tlačovej besede uviedol, že mesto urobí všetko preto, aby sa oddelenie nezrušilo. "Oddelenie ako také funguje a do 1. júla fungovať bude, ak sa dohodneme na výške finančnej pomoci zo strany mesta, tak určite nájdeme riešenie, aby sme tie výpovede dokázali stiahnuť," povedal Vilkovský. Podľa neho mesto má prostriedky na to, aby nemocnicu dotovalo.

"Za akýchkoľvek podmienok navrhnem mestskému zastupiteľstvu na mimoriadnom rokovaní, aby schválilo dotáciu, alebo pôžičku pre nemocnicu na preklenutie straty. Ide o krátkodobé riešenie, my budeme musieť podľa toho, ako sa od 1. júla k nemocnici postavia poisťovne, hľadať aj riešenie z dlhodobého hľadiska," zdôraznil Vilkovský. Mesto si podľa neho môže dovoliť takúto formu pomoci nemocnici, nevie však povedať, či to bude možné každý rok. Všetko záleží od vývoja príjmov z podielových daní.

V nemocnici v Levoči sú dve nadregionálne oddelenia, a to urologické oddelenie, ktoré má spádovú oblasť 200.000 obyvateľov a psychiatrické oddelenie pre spádovú oblasť 500.000 obyvateľov. Ostatné oddelenia môže využívať približne 33.000 pacientov. Spoločnosť Agel sa majoritným vlastníkom nemocnice v Levoči stala v roku 2008, kedy jej strata predstavovala takmer milión eur. Odvtedy sa deficit znížil o približne 700.000 eur, do opráv sa investovalo zhruba 221.000 eur a do nových technológií ďalších 441.000 eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: