Odkyslenie tela

Odkyslenie tela
Zdroj: bigstockphoto.com

Rovnováha kyslých a zásaditých látok – program zdravia a dlhovekosti. Kniha Odkyslenie tela je unikátnym zdrojom mladosti a štíhlosti od Patrizie Pfisterovej. Keď som mala 38 rokov, urobila som si zdravotnú inventúru a zhrozila som sa: mala som starecké škvrny, vlasy mi šediveli a vypadávali, lámali sa mi nechty a pri výpočte problémov nesmiem zabudnúť ani na celulitídu, hemoroidy, kŕčové žily, nadváhu a alergiu,“ spomína si Patrizia a pokračuje: „Lenže to nie sú prirodzené príznaky starnutia, ktorým sa nedá vyhnúť! Skutočnou príčinou týchto ťažkostí je, že sme prekyslení.“

Je zrejmé, že prekyslený organizmus nemôže byť zdravý. Dochádza pri ňom k narušeniu acidobázickej rovnováhy v tele, čo je príčinou vzniku rozličných chorôb. Avšak takmer všetky choroby – od A po Z, od artrózy po zubný kaz – sa dajú vyliečiť. Musíme si však osvojiť a dodržiavať nový a relatívne jednoduchý životný štýl, ktorý nám pomôže zabezpečiť si dlhovekosť, štíhlosť a zdravie. Pomocou neho si vytvoríme vo svojom tele rovnováhu kyselín a zásad, zostaneme mladí a zdraví alebo znova nadobudneme mladosť a zdravie.

Všetko, čo sa autorka v uplynulých dvoch rokoch naučila, vyskúšala na sebe: pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu spojený s pohybom (predovšetkým nordic walking a ultraľahký beh), dodatočný prísun minerálov, zásadité kúpele a zásadité ponožky, soľný zábal, výživu na zásaditej báze, pitie odkysľujúcich čajov a zásaditej vody, dôkladné prežúvanie jedla a celkovú zásaditú starostlivosť o pokožku. Tipy, ktoré ponúka, sú použiteľné pre každého. Pomocou nich si očistíme telo od nepotrebných škodlivín a doplníme si potrebné živiny a antioxidanty. V knižke sú aj recepty na zásadité stravovanie počas celého dňa. Všetky sú jednoduché a podľa možnosti obsahujú čo najmenej prísad.

„Po dvoch rokoch dodržiavania tohto programu sa cítim oveľa mladšie, zdravšie a vitálnejšie, ako keď som mala tridsať. A myslím si, že je to na mne aj vidieť“, tvrdí autorka.

Prečítajte si exkluzívne ukážky z knihy Odkyslenie tela na Zzz.sk:

Ste kyslí? Má to dobrý, ale najmä zlý dôvod

Mali by sme si všimnúť zaujímavý fakt. Pri všetkých zistených ochoreniach, a nezáleží na tom, o aké ochorenie ide, sa zároveň objavuje aj prekyslenie tela a jeho zanesenie odpadovými látkami. Je to vedecky dokázané! Prekyslenie teda musí mať niečo spoločné s príčinou ochorenia a nie je to len sprievodný jav! Ak je to skutočne tak, potom potrebujeme len jedno: zbaviť telo nadbytočných kyselín, jedov a uloženín (kyselina neutralizovaná zásaditou minerálnou látkou sa usádza vo forme neutrálnej soli a vznikajú uloženiny; pozn. prekl.), aby sme znovu získali dokonalé zdravie a pozdržali proces starnutia. Udržanie alebo obnovenie rovnováhy kyslých a zásaditých látok je nutné a dôležité opatrenie, ktoré pomáha zostarnúť relatívne zdravo.

Vedci dokázali udržať krátkodobo žijúcu bunku pri živote až 26 rokov len tým, že z nej pravidelne odstraňovali odpadové látky (jedy, kyseliny, uloženiny). Keď na to raz zabudli, bunka zahynula, aj keď mala byť v skutočnosti mŕtva už niekoľko mesiacov.

Telo zbavené kyselín, jedov a uloženín by nás z biologického hľadiska malo obdarovať (komu je milšie, nech za to ďakuje Bohu) stodvadsiatimi rokmi života bez toho, aby sme boli senilní, chorľaví a vyžadovali si zvýšenú starostlivosť!

Keby to poisťovne uznali a všetkým svojim klientom by dopriali odkysľovaciu kúru, stálo by to sprvu značné množstvo peňazí, ale z dlhodobého hľadiska by už klienti neboli chorí a poisťovne by mohli získané, či ušetrené prostriedky investovať do sanácie zdravotníckeho systému. Na druhej strane by však pribudlo množstvo nezamestnaných lekárov, lekárnikov a zdravotníckeho personálu.

Malo by to zaiste i ďalšie nežiaduce následky, keďže naši seniori, ktorí odchádzajú do dôchodku už v šesťdesiatom druhom roku života (mnohí aj skôr), by si mohli užívať zaslúžený odpočinok najmenej raz tak dlho. Matematicky vyjadrené to vyzerá takto:

40 rokov práce = 60 rokov čerpania dôchodku

Náš dôchodkový systém, ktorý aj tak poriadne nefunguje, by sa zrútil a musel by sa vytvoriť nový program zdravotníctva. Pozrime sa teda ešte raz na to, aké procesy prebiehajú v našom tele a prečo máme takzvané civilizačné choroby.

Čarovné slová, s ktorými sme sa už stretli, sú:  Rovnováha kyslých a zásaditých látok

Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že si stačí dávať pozor „len“ na túto rovnováhu a znova budú zdraví a takými aj zostanú. V skutočnosti to také samozrejmé nie je, lebo by to znamenalo, že sa jedinec postaví proti zaužívanému spôsobu stravovania a tým aj celkovému smerovaniu, ktorým sa uberá spoločnosť. I napriek tomu je to uskutočniteľné a dokonca aj potrebné. Ak to neurobíme dnes, budú naše deti a deti našich detí degenerovať a zdravá spoločnosť sa nedá vybudovať na báze toľkých chorých. Často sa pýtam sama seba, či duch priekopníctva a vynaliezavosti, ktorý sa v súčasnosti akosi vytráca z nášho života, nie je už jedným z dôsledkov „prekyslených mozgov“. Ak bude dostatočný počet ľudí žiť v duchu rovnováhy kyselín a zásad, stane sa módnym trendom žiť zdravo a takto vznikne aj nový smer. Potom by sme opäť mali k dispozícii viac potravín v potrebnej kvalite, už len z toho dôvodu, že by bol o ne záujem. Na to, aby sme takýto stav dosiahli, však musia byť ľudia informovaní, a o to sa tu práve snažím.

Čím to je, že ženy sú niekoľko dní pred menštruáciou podráždené, „kyslé“? Telo totiž zhromažďuje kyseliny (odpad z látkovej výmeny) v krvi, aby ich potom mohlo vylúčiť. Ženy sú potom „jedovaté“ a „kyslé“ vo fyzickom aj v psychickom slova zmysle, bez toho, aby za to vôbec mohli. Vylučujú odpadové látky počas menštruácie. O tom vedela už Hildegarde z Bingenu, ktorá v tejto súvislosti hovorila o „zlých šťavách“. Keď sa však v ženskom tele vďaka nesprávnemu spôsobu života nazhromaždí viac odpadových látok, ako dokáže vylúčiť, nastávajú zdravotné problémy.

Ľudia, ktorí nemajú rovnováhu kyselín a zásad v poriadku, sa boria s ustavičnými problémami. Netýka sa to iba zmien nálady, postupuje to oveľa hlbšie, až k jednotlivým bunkám organizmu. Ak jedinec pocíti zdravotné ťažkosti, znamená to, že dochádza k hĺbkovému poškodeniu organizmu.

Mužom táto možnosť pravidelného odkysľovania chýba. To je zároveň dôvod, prečo mnohí plešivejú už v mladom veku. Nesúvisí to však s genetikou. Percentuálny podiel mužov plešivejúcich v dôsledku genetického dedičstva je mizivo nízky. Len jedno percento. Preto mám pre mužov dobrú správu. Môžu im znova narásť vlasy, len sa musia podrobiť prísnej odkysľovacej kúre, pričom je úplne jedno, ako dlho sú už „holohlaví“. Pomocou pravidelnej masáže pokožky hlavy (končekmi prstov masírovať korienky vlasov odpredu dozadu a posúvať nazhromaždenú kyselinu smerom k temenu) dokážu tento proces výrazne podporiť. Ak vás potom začne svrbieť chrbát, je to neklamný znak toho, že ste masáž vykonávali správne, keďže kyseliny už prenikajú na povrch pokožky.

Muži v prechode sa dokážu vyrovnať s kyselinami lepšie ako ženy, ktorých telo si zvyklo odstraňovať odpad pomocou látkovej výmeny. Ženy po prechode stoja náhle pred iným problémom. Ich telo sa už viac nedokáže zbaviť uloženín, ani kyselín. Pokúša sa ich teda odstrániť cez pokožku – nadmerným potením. Návaly tepla sú ďalším pokusom ako zlikvidovať odpadové látky spaľovaním. Často sa k tomu pridáva aj vypadávanie vlasov, ktorým muži trpia oveľa skôr.

Ak sa ľudia nestarajú o to, aby sa kyseliny a uloženiny vy- 14 lúčili z ich tela von, strácajú radosť zo života. Dobrá nálada a jednoduché zvládanie problémov bývajú potom zriedkavosťou. Ľudia trpia rozličnými ťažkosťami, čo platí rovnako pre mladých aj starých. Kvalita života je čoraz horšia a niekedy človek smrť aj radostne očakáva. Migréna, reuma, rakovina, srdečný infarkt, cukrovka, psychózy a neurózy – všetky tieto choroby sprevádza prekyslenie organizmu. Týka sa to aj všetkých druhov alergií, neurodermitídy a podobne. Dôvod, prečo veľa detí trpí napríklad neurodermitídou je, že už ich rodičia sú prekyslení a nevedomky to prenášajú aj na svoje deti. Trpasličí vzrast a očné problémy sa dnes z rovnakého dôvodu vyskytujú oveľa častejšie.

Ak dieťa trápi od narodenia neurodermitída, je zrejmé, že organizmus produkuje priveľa kyselín. Dá sa to ešte zmeniť? Pochybujem. Môžeme však z tela odstrániť príslušné kyseliny. Ak jedinec podstúpi dôkladné odkyslenie a neskôr sa k nemu vracia čo i len raz za týždeň, mali by sa ťažkosti stratiť úplne. Je však nutné zostať prevažne pri zásaditej strave.

Uloženiny, teda neutralizované kyseliny, sa okrem väzív a tuku dočasne usadzujú aj v placente, kde čakajú „na odvoz“. Keď je žena vtedy tehotná, plod nemá dobrý štart do života, lebo si odpad svojich rodičov berie so sebou na cestu do života. Páry v Indii držia pred počatím potomka celé týždne pôst. Vedia prečo!

Meriam iba 154 cm a som extrémne krátkozraká. Skôr než som začala so svojím súkromným štúdiom prekysľovania organizmu, nemala som ani potuchy, prečo je to tak. To, že som mala ani nie ako trojročná skoro všetky mliečne zuby čierne, súviselo s mojím prekyslením a nie s maškrtením, keďže som vtedy takmer nedostávala sladkosti. Aj moje problémy s obličkami pramenia v prekyslení organizmu v detstve. O to ťažšie je zbaviť sa týchto starých problémov, najmä ak k nim pripočítam ďalšie stravovacie hriechy, ktoré neboli práve najmenšie.  

Životospráva podľa krvných skupín

Ako som už v tejto publikácii naznačila, mali by sme v súvislosti s našou krvnou skupinou dodržiavať množstvo dôležitých detailov. Teraz sa nám to ale trocha skomplikuje, keďže niektoré zásadité potraviny sa pri istých typoch krvných skupín správajú kyslo. V nasledujúcich riadkoch vám načrtnem ich prehľad. Človek by mal v každom prípade vedieť, akú má krvnú skupinu, aby sa vyhol aspoň najzákladnejším chybám.

Krvná skupina 0

Táto krvná skupina je najstaršia zo všetkých štyroch hlavných skupín. Tí, ktorí majú túto skupinu, si môžu dopriať trochu mäsa, ale mali by sa vyhýbať husacine, šunke, bravčovému mäsu, slanine a mliečnym výrobkom. Istá známa mi raz rozprávala, že mala priateľa, ktorý mal už vo veľmi skorom veku šedivé vlasy. Tento pán potom 18 mesiacov jedol všetko surové a farba vlasov sa mu znova vrátila. Prapôvodný život našej rasy vyzeral pred vynálezom ohňa asi tak, že všetko jedlo bolo surové. V podstate to musela byť pre nás tá najlepšia voľba. Natíska sa však otázka, či vôbec naši predkovia mäso jedli, a ak áno – aký druh? Bravčového mäsa pravdepodobne veľa k dispozícii nemali a hovädzieho, domnievam sa, takisto. Žeby surový mamut? A možno pokrývali svoju spotrebu vitamínu B12 jednoducho len baktériami z vody, ktorú pili.

Krvná skupina A

Táto skupina sa vraj vyvinula z prvej krvnej skupiny. Ľudia, ktorí ju majú, patria k vegetariánom. Ako sa mnohí znalci tejto problematiky domnievajú, museli byť niektorí jedinci pred dávnymi vekmi vylúčení z prostredia, kde sa živili mäsitou stravou a boli nútení sa uchýliť k roľníctvu, aby prežili. Už dávno som vedela, že neznášam mlieko a mliečne výrobky, ale že to rovnakej kategórie patrí aj mäso, to som zistila až podľa reakcií môjho tela. Takže ma už viac neprekvapuje, že mám krvnú skupinu A. Stretávam ľudí, ktorí neznášajú mlieko a keď im poviem, že majú krvnú skupinu A, vždy to súhlasí. Príslušníci tejto krvnej skupiny by sa mali vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom a rovnako aj mäsu. Bohužiaľ, aj rybám. Všimla som si, že keď si dám kúsok ryby, začne ma svrbieť pokožka, čiže veľmi pravdepodobne to platí. Ak chceme telu dodať dostatočné množstvo bielkovín, treba sa zamerať na sójové produkty, ktoré sú dostupné v mnohých variáciách, napríklad ako tvaroh, mlieko, mäso či múka. Vitamín B12, ktorý sa nachádza výlučne v mäse, musíme dopĺňať tabletkami, alebo pravidelnou konzumáciou kyslej kapusty. V nej je dostatok baktérií, ktoré pokrývajú potrebu tohto vitamínu. Vegetariáni v Indii (prevažná väčšina obyvateľstva) netrpia nedostatkom vitamínu B12, lebo ich múka nie je natoľko ochudobnená o dobré baktérie ako naša, ktorá sa vyrába z obilia znehodnocovaného insekticídmi.

Krvná skupina B

Členovia tejto skôr vzácnej krvnej skupiny, ktorá sa pravdepodobne vyvinula z krvnej skupiny A, majú odolný tráviaci systém a dobre znášajú mlieko a mliečne výrobky. Bezpodmienečne by sa ale mali vyhýbať kuraciemu mäsu.

Krvná skupina AB

V tomto prípade ide o najmladšiu krvnú skupinu, ktorú vieme na základe zistení datovať asi do obdobia pred 1 000 rokmi. Jedinci, ktorí sa narodili s touto krvnou skupinou, to so stravovaním nemajú vôbec jednoduché. Musia sa vyhýbať rovnakým požívatinám ako skupiny A a B, keďže sa v ich prípade snúbia pozitívne i negatívne vlastnosti oboch krvných skupín. Mäsa by sa ale mali vyvarovať v každom prípade. Kto pozná moje staršie knihy, nemal by byť prekvapený, keď si prečíta nasledujúcu vetu: Som presvedčená o tom, že každá krvná skupina má svoju vlastnú planétu. Národ Hopi (najstarší indiánsky kmeň žijúci na severoamerickom kontinente) tvrdí, že ľudia teraz obývajú už štvrtú planétu, z čoho logicky vyplýva, že predtým obývali iné tri. Táto myšlienka ma zaujala najmä v súvislosti s tým, že sa chováme k životnému prostrediu, akoby sme tu boli cudzí. Správame sa, akoby sme mali v zálohe ešte jednu, náhradnú planétu, kam sa môžeme presťahovať, až túto našu úplne zničíme.

Preštudovala som si báje a povesti z celého sveta, aby som zistila, či je na tejto šialenej myšlienke niečo pravdivé. Skúmanie ma priviedlo k záveru, že naším predchádzajúcim svetom pred touto planétou bol Mars. Po zničení sa táto planéta dostala na piatu obežnú dráhu, kde je dnes pás asteroidov. Stopa prvého sveta sa stráca hlboko vo vesmíre, hoci niektoré postrehy ukazujú na Sírius, alebo na súhvezdie Draka. V súvislosti s krvnými skupinami by sa javila krvná skupina AB ako novovyvinutá a hodiaca sa na novú planétu – Zem (samozrejme nielen na 1 000 rokov). Krvná skupina B by zodpovedala vývoju na Marse, ak si uvedomíme, že hlavní predstavitelia tejto skupiny sú Hebreji, ktorí beztak zaujímajú výnimočné postavenie, mohlo by na tom niečo byť. V knihe Exodus totiž tvrdí, že do zasľúbenej zeme bude vpustená len nová generácia (žeby s novou krvou?). Ak vezmeme ďalej do úvahy, že u starých Egypťanov sa neuchovali žiadne informácie o udalostiach okolo Exodu, potom sa to prihodilo asi inde. Ale kde – na inej planéte? Musím sa však priznať, že ide len o špekulácie, ktoré mi blysli hlavou, keď som sa zaoberala problematikou krvných skupín. Krvná skupina A by mohla náležať pásu asteroidov a skupina 0 by do našej slnečnej sústavy asi ani nepatrila.

Viac o knihe Odkyslenie tela.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: