korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Peľová sezóna jelše a liesky už skončila

Uplynulý týždeň priniesol pre alergikov viac komplikácií z dôvodu vysokých denných koncentrácií peľu v ovzduší na celom území SR. Slnečné počasie výrazne prispelo k značnému rozšíreniu spektra kvitnúcich drevín i bylín. Najvyššie koncentrácie peľu boli namerané začiatkom týždňa, pričom na väčšine územia to bol utorok (19.4.) TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Vtedy celková denná koncentrácia peľu dosiahla v Bratislave 2215 peľových zŕn na kubický meter vzduchu, pričom dominoval peľ duba, ktorý v tento deň dosiahol hladinu 1258 peľových zŕn na kubický meter vzduchu," pokračovala hovorkyňa. V Žiline dominoval peľ brezy s maximom záchytu peľových zŕn na m3 vzduchu, v Košiciach peľ javora a v Banskej Bystrici peľ duba a buka, ktorý v závere týždňa dosahoval veľmi vysoké koncentrácie.

"Monitorovacia stanica Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Bratislava zachytila prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Peľ pŕhľavovitých rastlín zachytený tiež touto monitorovacou stanicou patrí múrovníku, ktorý je v tejto oblasti hojne rozšírený," priblížila vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ Janka Lafférsová. Pre alergikov je podľa nej potešiteľné, že peľová sezóna brezy už preklenula svoj vrchol aj na severe SR. Pribudol však peľ pagaštanu, pajaseňa, orecha, smreka, borovice, platanu a naďalej sa vyskytoval peľ cyprusovitých – tisovitých, brestu, vŕby, topoľa, javora, smrekovca, hrabu, jaseňa, buka i duba.

Okrem peľu múrovníka a tráv z čeľade lipnicovitých dosahuje alergologicky významné koncentrácie v ovzduší SR ešte stále aj peľ brezy. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium. Hovorkyňa pokračovala, že prognóza na tento týždeň je vzhľadom k predpovedi zrážok priaznivejšia. Okrem skončenej peľovej sezóny jelše a liesky dokvitá z čeľade lieskovitých ešte hrab. Na celom území SR je síce peľová sezóna brezy ešte v plnom prúde, jej koncentrácie v ovzduší však už začali klesať. Vyššie hladiny možno predpokladať už len na severe SR.

Lafférsová doplnila, že breza zatiaľ ostáva najvýznamnejším alergénom peľového spektra na celom území. Pomaly ju nahradia na dlhé obdobie trávy z čeľade lipnicovitých, s nárastom koncentrácií počítajú ešte u peľu duba, buka, orecha i platanu. "Začínajú kvitnúť ihličnany (smrek, borovica), ktorých peľ výrazne ovplyvní denné koncentrácie peľu v ovzduší. Aj v tomto týždni treba naďalej počítať s vysokými koncentráciami peľu a spór v ovzduší okrem lokálnych poklesov, ktoré sa prejavia v súvislosti so zrážkami," dodala Lafférsová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: