Podľa Uhliarika rezort treba pred dofinancovaním najprv ozdraviť

Dofinancovaniu zdravotníctva, po ktorom volajú zástupcovia zdravotníkov, musí podľa šéfa rezortu Ivana Uhliarika predchádzať ozdravenie sektora. "Lebo liať peniaze niekde, kde v podstate ešte stále by utekali niektorými neupchatými dierami, si myslím, že nie je veľmi efektívne," poznamenal po stretnutí zástupcov zdravotníckych organizácií a združení dodávateľov liekov s premiérkou Ivetou Radičovou.

Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Michala Policiana by, naopak, ozdravovanie sektora malo prebiehať ruka v ruke s dofinancovaním. Avizoval, že lekári počkajú do ďalšieho rokovania so šéfkou kabinetu a následne preberú svoje ďalšie kroky. Lekári požadujú napríklad dodržiavanie Zákonníka práce, zreálnenie platieb za výkony či zastavenie transformácie nemocníc. Požadujú i garanciu postupného navýšenia základných platov lekárov.

Šéf rezortu priblížil, že dnešné stretnutie na Úrade vlády SR so zdravotníkmi bolo jedno z prvých. Hovorca premiérky Rado Baťo ozrejmil, že ďalšie stretnutie by sa malo uskutočniť asi do mesiaca. Ďalšie stretnutia majú prebiehať na úrovni ministra na pôde rezortu.

Zo stretnutia bola sklamaná Slovenská lekárska komora (SLK), ktorá naň nedostala pozvanie. Ako vysvetlil Baťo, na Úrad vlády boli pozvané tie organizácie, ktoré o stretnutie požiadali, pokiaľ by podľa jeho slov komora o stretnutie požiadala, pozvali by aj jej zástupcov. Viceprezident komory Ondrej Sukeľ poznamenal, že takéto pozvanie malo byť automatické a dobudúcna bude komora vedieť, že o stretnutie treba žiadať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: