korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Aj Slovensko sa zapája do projektu Food, ktorý bojuje proti obezite

Naštartovať dopyt a ponuku po zdravých jedlách a propagovať zdravšiu životosprávu je ambíciou európskeho projektu Food, ktorý chce bojovať proti obezite podporou vyváženej stravy informačnou kampaňou, ako aj spoluprácou s reštauráciami. Slovensko sa ako siedma európska krajina zapája do tohto projektu Európskej únie s cieľom aktívne prispieť k zníženiu chorobnosti a zvýšeniu produktivity práce kvalitnejším stravovaním. TASR informovali z Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý je partnerom projektu.

Obezita je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie jedným z najväčších zdravotných problémov ľudstva 21. storočia. Trpí ňou približne 130 miliónov Európanov, teda každý piaty obyvateľ. Podľa výsledkov Eurobarometru z októbra 2006, ktorý predchádzal spusteniu projektu, považuje 95 percent Európanov obezitu za škodlivú pre ich zdravie a priali by si zlepšiť svoje stravovacie návyky. Medzinárodná organizácia práce ILO zistila, že zamestnanci s problematickou dochádzkou do zamestnania a nižšou produktivitou práce majú často problém práve s obezitou a chronickými chorobami. Nesprávne stravovacie návyky podľa ILO znižujú produktivitu práce  o 20 percent.

Projekt chce naštartovať ponuku a dopyt po zdravých a nutrične hodnotných jedlách a pomôcť ľuďom pochopiť prínos vyváženej stravy pre ich kvalitu života. "Myšlienku tohto projektu chceme šíriť aj tu, na Slovensku," povedal hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Projekt beží od roku 2009 v Belgicku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Švédsku a Českej republike.

Projekt Food má ambíciu pomôcť aj ekonomike krajín. Obezita skracuje priemernú dĺžku života o šesť až sedem rokov a spôsobuje i chronické choroby, ktorých liečenie si v Európe vyžiada šesť percent rozpočtu zdravotníctva. "Vzdelávaním ľudí a vytváraním podmienok pre zdravé stravovanie v práci aj doma môžeme pomôcť riešiť problém obezity vo viacerých rovinách – od zdravia a kvalitnejšieho života až po úsporu vo výdavkoch v zdravotníctve. Obezita nie je len estetickým problémom, má výrazné negatívne dopady na zdravie ľudí," uzavrel Šimko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: