MZ SR pripravuje úpravu doplatkov a poplatkov v zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje úpravu doplatkov a poplatkov v zdravotníctve, ktorá by mala priniesť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti s navrhovanou účinnosťou od októbra. Šéf rezortu Ivan Uhliarik o tom dnes informoval predstaviteľov profesijných a stavovských združení, komôr a zástupcov odborárov na rokovaní pri okrúhlom stole. Ako priblížila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová, okrem poplatkov tu rezonovali aj témy financovania zdravotníctva či úhrady za výkony zdravotníckych zariadení zo strany zdravotných poisťovní.

Podľa pripravovanej právnej normy by poskytovatelia mohli žiadať úhrady v šiestich prípadoch, ako napríklad prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti. Takáto starostlivosť sa však bude musieť poskytovať vo vyhradených hodinách, ktoré nesmú presiahnuť jednu štvrtinu ordinačných hodín. Poplatky budú môcť poskytovatelia žiadať aj za prednostné poskytnutie plánovanej ústavnej starostlivosti či poskytnutie zdravotnej starostlivosti na základe vlastnej žiadosti.

Ako priblížil prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, minister účastníkov informoval, že nie je možné otvoriť štátny rozpočet v súvislosti s ich požiadavkou dofinancovania rezortu. Podľa neho to naopak možné je. Šéf rezortu už predtým avizoval, že systém plánuje najprv ozdraviť. Témou rozhovorov bolo aj pripravované zavedenie arbitra, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pri uzatváraní zmlúv medzi poisťovňami a zdravotníckymi zariadeniami.

"Hlavným cieľom pravidelných okrúhlych stolov je a bude aktívny dialóg o súčasnom dianí a hľadanie spoločných riešení na aktuálne témy v slovenskom zdravotníctve v štádiu, kedy navrhované zmeny možno vylepšiť a konzultovať so všetkými dotknutými stranami tak, aby výsledné úpravy boli čo najviac prínosné pre pacienta," uzavrela Zollerová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: