Rýchle a lacné odhalenie zápalu pankreasu

Nový senzor akútnej pankreatídy prináša výsledky oveľa rýchlejšie, ako všetky doterajšie laboratórne testy - a s prakticky zanedbateľnými nákladmi. V časopise Analytical Chemistry to oznámili doktorand Brian Zaccheo a jeho školiteľ Richard Crooks z Texaskej univerzity v Austine.

Celý senzor možno vyrobiť za iba približne jeden dolár. Skladá sa zo svetelnej diódy (LED) za 12 centov, hliníkovej fólie, želatíny, mliečnej bielkoviny a niekoľkých ďalších lacných a ľahko dostupných materiálov. Veľký je asi ako zápalková škatuľka. Pri takýchto naozaj nízkych nákladoch dokáže zabrániť veľkým škodám na zdraví, ktoré – ak sa zistí neskoro – spôsobuje akútna pankreatída. Tento prudký zápal pankreasu môže viesť k silným bolestiam žalúdka, nevoľnosti, horúčke, šoku a niekedy až k úmrtiu. "Z alobalu, želé a mlieka sme urobili prostriedok, ktorý včas varuje pred zlyhaním dôležitého orgánu," povedal Brian Zaccheo.

Senzor funguje v dvoch krokoch. Na vrstvu želatíny a mliečnej bielkoviny sa najprv kvapne malá vzorka krvi pacienta. Ak krv obsahuje veľa trypsínu, enzýmu, ktorého je nadbytok v krvi pacientov s akútnou pankreatídou, trypsín rozloží želatínu viac-menej tak, ako rozkladá bielkoviny v žalúdku. Druhým krokom je pridanie kvapky hydroxidu sodného. Ak bolo trypsínu toľko, že prenikol až na dno prvej prekážky, hydroxidu sodnému to uvoľnilo cestu k druhej - pásiku alobalu, ktorý postupne skoroduje. Priepustnosť oboch prekážok uzavrie elektrický obvod medzi horčíkovou anódou a katódou zo soli železa. Výsledkom je prúd dostatočný na to, aby sa rozsvietila červená dióda. Ak sa to stane do jednej hodiny, znamená to diagnostikovanie akútnej pankreatídy.

"Toto zariadenie je v podstate batéria s prepínačom citlivým na hladinu trypsínu," píšu v článku Brian Zaccheo a Richard Crooks. Využitie senzora nevidia iba v rozvojových krajinách s obmedzenými zdravotníckymi rozpočtami, alebo pri núdzových situáciách, považujú ho za vhodný prostriedok aj v nemocniciach ekonomicky rozvinutých krajín. Brian Zaccheo vidí popri špecifickom senzore hlavný prínos najmä v celkovej filozofii použitého prístupu: že podobným technicky jednoduchým spôsobom možno ušetriť čas, peniaze a dokonca aj životy. "Chcem vyvíjať biosenzory, ktoré sa ľahko používajú, no ponúkajú vysokú citlivosť. Stačí vám na to, napríklad, vedieť narábať s kvapkadlom a stopkami," uzavrel.

Zdroj: Komuniké University of Texas at Austin z 25. 4. 2011. 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: