Prísnejšie referencovanie spôsobí vývoz liekov na úrovni 40 až 50 percent

Sprísnenie referencovania cien liekov, ktoré plánuje ministerstvo zdravotníctva, spôsobí podľa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) zvýšenie vývozu liekov zo Slovenska zo súčasných 10 až 15 percent na 40 až 50 percent. "Mnohí pacienti sa k svojim liekom nedostanú, ostanú im prázdne regály," konštatoval dnes riaditeľ pre vonkajšie vzťahy SAFS Štefan Mesároš. Poukázal, že po zavedení najnižšej ceny liekov v Grécku chýbali napríklad lieky pre diabetických či onkologických pacientov.

"Máme reálne analýzy, ktoré toto dokumentujú, takéto analýzy by sme uvítali, keby predložilo aj ministerstvo zdravotníctva," poznamenal Mesároš. Upozornil, že farmaceutický priemysel je za kompromisy, navrhuje preto zavedenie referencovania na druhú najnižšiu cenu v rámci eurozóny a nie celej Európskej únie, s čím počíta ministerstvo. "Referencovali by sa iba ceny a nie aj kurzy, ktoré sa môžu pohybovať smerom hore a dole," ozrejmil Mesároš. SAFS okrem toho navrhuje, aby sa v legislatíve definovali aj podmienky súbežného vývozu liekov rovnako, ako to je pri súbežnom dovoze.

Mesároš poukázal, že práve farmaceutický priemysel prišiel pred troma rokmi s nápadom, aby sa ceny liekov referencovali. V súčasnosti sa na Slovensku ceny stanovujú na základe porovnávania šiestich najnižších cien v únii a podľa tohto priemeru sa určujú pre domáci trh. Po novom by maximálna cena výrobcu nesmela prekročiť druhú najnižšiu cenu v EÚ. Tento návrh je podľa Mesároša zničujúci nie pre farmapriemysel, ktorý na Slovensku vôbec nemusí byť, ale pre pacientov.

SAFS upozorňuje, že sa skomplikuje aj prístup nových inovatívnych liekov na slovenský trh. Ministerstvo navrhuje ich úhradu zo zdravotného poistenia, ktorá nemôže presiahnuť 25 percent, pokiaľ nebude mať liek určenú cenu aspoň v dvoch krajinách z piatich s rovnakým, respektíve podobným HDP na obyvateľa ako Slovensko. Pokiaľ by sa tento postup aplikoval na 31 originálnych liekov, ktoré sú v súčasnosti na trhu, päť by sa podľa Mesároša na trh vôbec nedostalo a ďalších 13 by prišlo o 15 mesiacov neskôr. "Mnohí onkologickí pacienti by sa nestačili ani poďakovať," podotkol.

Ďalšiu bariéru pre vstup inovácií vidí SAFS aj v navrhovanom povinnom znižovaní cien o viac ako desať percent pri zaradení každej novej indikácie, respektíve o viac ako 30 percent pri žiadosti o zrušenie preskripčných obmedzení. Ako podotkol Mesároš, pri 11. indikácii by tak už asi firmy mali platiť ministerstvu. Poukázal, že v praxi sa tento krok prejaví tak, že nové indikácie liekov na Slovensko prichádzať nebudú, a pokiaľ budú chcieť pacienti využiť lieky aj na liečbu nových indikácií, budú si to musieť zaplatiť sami.

"V žiadnom prípade sa pacienti nemusia obávať takýchto scenárov...Je samozrejmé, že farmaceutické spoločnosti hovoria hlavne o tom, aby bol zachovaný ich obrat a ich zisk, takže je úplne prirodzené, že proti určitým reguláciám bojujú," reagoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Poznamenal, že takéto obavy boli aj pred zavedením referencovania pred 2,5 rokom a nepotvrdili sa. "Úplne laicky, keďže je to druhá najlacnejšia cena, takže keď existuje v Európe ešte lacnejší štát, tak tam sa môže ten liek kúpiť ešte lacnejšie."

Šéf rezortu garantoval, že lieky pre slovenských pacientov zabezpečené budú. "Dostupnosť pre pacienta bude zachovaná...Liečba bude dostupná, liečbu budú mať," zdôraznil. Avizoval, že v prípade, že by teoreticky nastali nejaké problémy, ministerstvo ich bude riešiť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: