Alergikov potrápi aj peľ tráv z čeľade lipnicovitých

V uplynulom týždni pokračovala na celom území Slovenska peľová sezóna jedného z najvýznamnejších jarných alergénov - brezy. Najvyššie denné koncentrácie jej peľu namerala väčšina monitorovacích staníc v strede uplynulého týždňa. Koniec týždňa vzhľadom na prudké ochladenie a zrážky priniesol ich výrazný pokles. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Stále dominuje peľ drevín v pomerne širokom spektre druhov, pričom najvyššie koncentrácie dosahoval peľ duba, buka a javora. V parkoch kvitne platan, v záhradách orech," pokračovala hovorkyňa. Najvyššie denné koncentrácie peľu boli v spomínanom období namerané v stredu (27.4.) v Banskej Bystrici - 1339 peľových zŕn na meter kubický vzduchu a v sobotu (30.4.) v Žiline, kde celková denná koncentrácia dosiahla 1765 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých hlásila okrem Bratislavy aj Bystrica a Trnava. Peľ pŕhľavovitých rastlín zaznamenala Bratislava, Trnava a Nitra. V ovzduší SR sa vyskytoval ešte peľ pagaštanu, orecha, smreka, borovice, platanu, cyprusovitých-tisovitých rastlín a peľ brestu, vŕby, topoľa, javora, smrekovca, hrabu, jaseňa, buka i duba.

"Na celom území kvitne repka, ktorej peľ vzhľadom na to, že je opelivá hmyzom, naše monitorovacie stanice môžu zachytiť len ojedinele. V blízkosti polí však dosahuje alergologicky významné koncentrácie. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium," uviedla vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ Janka Lafférsová.

Prognóza na tento týždeň je vzhľadom na chladné a daždivé dni pre alergikov mierne priaznivejšia. Denné koncentrácie peľu sa budú pohybovať skôr v stredných hladinách, pričom ostáva zachované veľmi široké druhové spektrum kvitnúcich drevín. Na celom území SR už doznieva peľová sezóna brezy, ktorej účinky zvyšuje skrížene reagujúci peľ duba. Brezu, ktorá je stále ešte najvýznamnejší alergén peľového spektra, začína nahradzovať na dlhé obdobie peľ tráv z čeľade lipnicovitých. S nárastom koncentrácií sa počíta ešte u peľu duba, buka, orecha a platana. Kvitnú ihličnany ako smrek a borovica, ktorých peľ výrazne ovplyvní denné koncentrácie peľu v ovzduší. Z bylín naďalej kvitne aj repka, ktorej peľ je ťažký, zle sa šíri v ovzduší, preto môže spôsobovať problémy hlavne citlivým osobám najmä v blízkosti kvitnúcich polí. S nárastom denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší rátame až po oteplení," dodala Lafférsová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: