Nadmerné potenie

S príchodom leta čoraz viac venujeme pozornosť aj nepríjemnému poteniu, ktoré podaktorým osobám dokáže poriadne znepríjemniť spoločenský život. Našťastie väčšinou sa dá pomerne rýchlo a efektívne stlmiť až na 10%, je potrebné však zistiť príčinu.

Nadmerné potenie - hyperhidróza, rozdeľujeme podľa príčiny na primárne a sekundárne, alebo podľa lokalizácie na generalizované – na celom tele, alebo lokalizované, najčastejšie podpazušia, dlane. Sekundárne nadmerné potenie je zvyčajne ako sprievodný jav iných ochorení. A podarí sa ho zmierniť liečením daného ochorenia príslušným odborníkom.

Primárne lokalizované nadmerné potenie môžeme korigovať ionoforézou, botulotoxínovými injekciami alebo chirurgicky. Pri botulotoxínových injekciách sa injekčne vpravuje do miest s nadmerným potením látka-botulotoxín, ktorý je produktom baktérie Clostridium botulinum. Botulotoxín potom pôsobí na cholinergných autonómnych neurónoch a zabraňuje vyplavovaniu actylcholínu. Efekt tejto terapie sa začne rozvíjať do 3 dní od aplikácie a trvá 6-12 mesiacov v oblasti podpazuší, 3-6 mesiacov v oblasti dlaní a plošiek na dolných končatinách.

Nie každý je však vhodným adeptom na takúto terapiu. Z absolútnych kontraindikácií je to alergia na zložku prípravku, tehotenstvo, kojenie, nervovosvalové ochorenia. Z relatívnych kontraindikácií je to zápal v mieste vpichu, užívanie niektorých liečiv.

Výhodou tohto zákroku je pomerne rýchla aplikácia, rýchly nástup účinku a pomerne dlhá doba efektu. Z negatív treba spomenúť miernu bolestivosť v čase aplikácie, najmä v oblasti dlaní, možný vznik modriniek v mieste vpichu a prechodne znížená svalová sila - v prípade aplikácie do oblasti dlaní. Vždy je však potrebné si uvedomiť, že táto liečba nemôže nahradiť liečbu nadmerného potenia pri inom ochorení. Vždy je nutná konzultácia s lekárom, ktorý má zákrok realizovať.

Na obdobie júl a august sme pre našich klientov pripravili špeciálne letné ceny, ktoré zahŕňajú aj  30% zľavu na odstránenie nadmerného potenia aplikáciou botulotoxínu.

Autor článku: MUDr. Mária Brozmanová

Dátum zverejnenia: